Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia grupę ośmiu uczniów stojących w rzędzie na polanie. Przed nimi stoi nauczyciel, w odblaskowej kamizelce. W rękach trzyma panel sterujący dronem. Wszyscy patrzą w niebo. W tle znajduje się altana. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Uczniowie najpierw poznali zagadnienia teoretyczne, a następnie ruszyli w teren, gdzie własnoręcznie pilotowali drona (fot. archiwum beneficjenta).

Geodeci w powietrzu

Z nietypowych zajęć skorzystać mogli uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Dzięki unijnemu wsparciu, po godzinach lekcyjnych, uczyli się… latać dronem.

- Geodezja, tak jak wiele innych zawodów, oparta jest na technologii, która bardzo szybko się rozwija – mówi Maciej Sikora, wicedyrektor ZSBE. - W tej chwili korzysta się z bardzo drogiego i zaawansowanego sprzętu pomiarowego. Od kilku lat, na wyposażeniu wielu geodetów są również drony. Pozwalają na wykonanie zdjęć rozległego terenu, które po komputerowej obróbce są niezwykle przydatne w pracy – dodaje.

Fotografia przedstawia ucznia, który trzyma w rękach panel sterujący dronem. Obok stoi inny uczeń oraz nauczyciel nadzorujący szkolenie. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. W szkoleniu udział wzięło 30 uczniów. Podzielono ich na dwie grupy. Każda odbyła 20 godzin zajęć – praktycznych i teoretycznych.

- Zaczęliśmy od podstaw – terminologii, budowy drona oraz prawa lotniczego, którego każdy operator musi bezwzględnie przestrzegać. Następnie przeszliśmy na symulatory imitujące przeciążenia, turbulencje i podmuchy wiatru. Dzięki temu, nasi uczniowie mogli stawić czoła tym samym problemom, jakie napotkają podczas zajęć praktycznych. Te odbyły się na koniec szkolenia. Ze względów prawnych i bezpieczeństwa, realizowane były w terenie niezabudowanym. Ćwiczyliśmy nad Zalewem Piaski-Szczygliczka – mówi wicedyrektor.

Każdy uczeń otrzymał certyfikat. Szkolenie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie unijne. Szkoła dzięki niemu mogła zakupić maszynę, przeszkolić nauczycieli oraz zorganizować zajęcia dla uczniów.

Pieniądze udało się uzyskać w ramach projektu „Kompleksowy Program Rozwoju Kształcenia Zawodowego Młodzieży w Powiecie Ostrowskim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach WRPO 2014-2020. Całkowita wartość projektu to kwota ponad 3 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniosło około 2,8 mln zł.

Jego celem było dostosowanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie jakości nauczania, wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie edukacji oraz ułatwienie uczniom przejścia ze szkoły do pracy. W przedsięwzięciu brało udział sześć ostrowskich szkół, w których realizowane było wsparcie w postaci zajęć pozalekcyjnych w postaci szkoleń i kursów służących podnoszeniu kwalifikacji zawodowych uczniów oraz organizowanie staży u pracodawców. W ramach projektu, swoją wiedzę i kompetencję podnieść mogli również nauczyciele kształcenia zawodowego oraz instruktorzy zawodów. Szkoły natomiast, otrzymały wsparcie w zakupie sprzętu i urządzeń niezbędnych do prowadzenia zajęć.

DW

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska