Znamy wyniki XI edycji konkursu na „Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce”. Zmiany wizerunkowe w Zespole Pałacowo-Parkowym Radolińskich zostały docenione nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich. Były one w części dofinansowane środkami unijnymi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Na liście wyróżnionych jest jeszcze Wieleń i Krobia – ich projekty również zostały wsparte dotacjami UE.
Wyniki XI edycji konkursu, dla projektów zakończonych w 2021 roku, podano 19 stycznia br. Grand Prix zdobyła „Rewaloryzacja parku Radolińskich w Jarocinie wraz z zielonym amfiteatrem”. Jury doceniło dbałość o historyczne i przyrodnicze wartości, z jaką przeprowadzono prace. Uwagę zwrócono także na amfiteatr – jego nowoczesną bryłę oraz rozsądne wkomponowanie w otoczenie, skalę nasadzeń zieleni, unikanie powierzchni utwardzonych, a także troskę o siedliska zwierząt i pomniki przyrody.
- Nasza gmina od zawsze przywiązywała wagę do działań ekologicznych. Zalicza się do nich także odpowiednie gospodarowanie terenami zielonymi – mówi dr inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska, kierownik Referatu Zieleni Miejskiej/ Ogrodnik Miejski Urzędu Miasta w Jarocinie - Park Radolińskich to ogromny, prawie 30 hektarowy teren w ścisłym centrum. Niestety, przez lata podupadł i nie był miejscem, które zachęcało do spędzania wolnego czasu. Dlatego podjęliśmy decyzję o jego rewitalizacji, którą, przy szerokich konsultacjach społecznych i unijnym wsparciu, przeprowadziliśmy bardzo sprawnie. Wyróżnienie dla najlepiej zagospodarowanej przestrzeni w naszym regionie, dowodzi tego, jak dobra była to inwestycja. Jestem przekonana, że mieszkańcy są dumni z tego sukcesu. Nie tylko mają wspaniałą przestrzeń rekreacyjną, ale także poczucie, że sami ją stworzyli – dodaje.
To nie koniec sukcesów projektów realizowanych z puli unijnej WRPO 2014-2020 w tym plebiscycie. Wyróżnienia otrzymały także dwa inne przedsięwzięcia. Pierwsze powędrowało do Krobi, za rewitalizację przestrzeni postindustrialnych, w tym starej gazowni. Jury doceniło skuteczność, z jaką do tego miejsca wprowadzono nowe funkcje społeczne: powstało tam bowiem Centrum Usług Społecznych , przedszkole i żłobek. Wszystko z poszanowaniem industrialnego dziedzictwa obiektu.
Wyróżnienie przyznano także gminie Wieleń, za projekt „Nowe Miasto NA NOWO”. Powstało tam miejskie targowisko, kompleksowo wyremontowano płytę rynku i ulicę Nowe Miasto. Uniwersalność, z jaką wprowadzono rozwiązania, z licznymi odniesieniami do historii miasta, z pewnością zachęcają do spędzania wolnego czasu zarówno młodych, jak i seniorów.
Wspaniałe efekty rewitalizacji w jarocińskim Parku Radolińskich, możesz zobaczyć w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 67)
DW