Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia osiem osób siedzących przy stole w kształcie litery L. Są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To klub integracji społecznej w Okonku. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Fundacja AKME prowadzi pięć klubów integracji społecznej. Na zdjęciu – klub w Okonku (fot. archiwum beneficjenta)

Każdy ma swój szczyt

Chcą żyć jak inni – realizować się zawodowo i spełniać marzenia. W nierównej walce z trudami codzienności pomoc oferują Kluby Integracji Społecznej. W ofercie można znaleźć szerokie wsparcie psychologiczne, prawne, zawodowe. W Wielkopolsce, pięć takich instytucji, prowadzi przy unijnym wsparciu Fundacja AKME.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku w Polsce działało ponad 1280 miejsc reintegracji społeczno-zawodowej. Jedną szóstą stanowiły kluby integracji społecznej. Ci, którzy tutaj trafiają, małymi krokami uczą się na nowo układać życie, powoli wychodząc z kryzysu, w jakim często trwali latami. Korzystają ze wsparcia terapeutów, psychologów, doradców zawodowych.

W 2020 roku w Wielkopolsce działały 22 kluby integracji społecznej, co plasowało nasz region na czwartym miejscu w kraju, zaraz za województwami: śląskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Za ich prowadzenie odpowiadają nie tylko samorządy i ich jednostki, ale także fundacje i stowarzyszenia. Pięć klubów, prowadzi w Wielkopolsce Fundacja AKME, która do swoich działań, pozyskuje wsparcie m.in. z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.

Z Funduszami można więcej

- Nasza Fundacja od lat wspiera zmagających się z problemem wykluczenia społecznego i bezrobocia. Pomagamy osobom z niepełnosprawnościami oraz dotkniętym zaburzeniami psychicznymi. Prowadzimy m.in. Dzienny Dom Pomocy w Poznaniu, Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego czy placówki wsparcia dla dzieci i młodzieży – wymienia Grzegorz Wojtanowski, dyrektor Fundacji. – Akme, to z greckiego szczyt. Można powiedzieć, że w naszej fundacji AKME pomagamy strudzonym wędrowcom w odnalezieniu właściwej drogi na ich własny, prywatny szczyt. Dla jednych to wyjście z bezdomności, dla innych osiągnięcie większej samodzielności albo znalezienie nowej pracy.

Fotografia przedstawia szkolenie zawodowe. Przy tablicy, na której wyświetla się obraz z rzutnika, stoi prowadzący. Tłumaczy zagadnienie czterem osobom biorącym udział w kursie. Autorem zdjęcia jest Maciej Motylewski.

Od 2017 roku, AKME prowadzi także kluby integracji społecznej. Początkowo, ich funkcjonowanie było finansowane wyłącznie ze środków pochodzących z zysków z działalności gospodarczej Fundacji.

- Mamy dobre doświadczenia w korzystaniu ze środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w rozmaitych projektach, które realizowaliśmy. Uznaliśmy więc, że pieniądze z regionalnego programu operacyjnego będą wsparciem także dla prowadzonych przez nas klubów integracji społecznej – wyjaśnia dyrektor.

W czasie trwania pierwszego projektu unijnego w 2019 roku, działały cztery kluby integracji społecznej.

- Odbywały się w nich zajęcia integracyjne i specjalistyczne, zarówno indywidualne, jak i grupowe. W projekcie wzięło udział 180 osób, które korzystały ze spotkań z pracownikiem socjalnym, doradcą zawodowym, psychologiem, prawnikiem i pośrednikiem pracy. Odbyły się również szkolenia zawodowe i kursy umiejętności społecznej. Realizowaliśmy także staże – wymienia.

Ty też wykorzystaj swoją szansę

Dobre doświadczenia skłoniły zarząd Fundacji, do ponownego sięgnięcia po unijne środki na prowadzenie klubów. Kolejny projekt wystartował w połowie 2021 roku i potrwa do maja 2023 roku. Dzięki unijnym pieniądzom pięć klubów integracji społecznej, które działają w Poznaniu, Czarnkowie, Wągrowcu, Rogoźnie i Okonku oferuje odpowiednio przygotowaną pomoc.

- Przedsięwzięcie kierujemy do 180 mieszkańców naszego regionu, którzy mogą skorzystać ze wsparcia indywidualnego i grupowego, także ze szkoleń i staży zawodowych, za udział w których otrzymają stypendium – mówi Grzegorz Wojtanowski. – Jedną trzecią uczestników stanowią osoby z niepełnosprawnościami, które w trakcie odbywania stażu są objęte dodatkowo wsparciem asystenta osobistego – dodaje.

Fotografia przedstawia pięćdziesięcioletnią kobietę w szarym swetrze, krótkich włosach i maseczce na twarzy. Autorem zdjęcia jest Maciej Motylewski. Jedną z uczestniczek projektu, jest Agnieszka Nasidłowska z Poznania, która przez lata pracowała jako technik stomatologiczny. Ze względu na problemy zdrowotne, cztery lata temu straciła pracę. W czasie terapii dowiedziała się o projekcie Fundacji AKME.

- Naprawdę uwierzyłam, że dzięki wsparciu będę mogła wprowadzić w swoje życie dobre zmiany – mówi pięćdziesięciolatka. – Na początek chcę zwiększyć swoje kwalifikacje i wiedzę. Jestem przekonana, że w przyszłości da to efekt w postaci nowej pracy. Później chciałabym skorzystać ze stażu. To wszystko z pewnością pomoże mi w osiągnięciu celu, czyli samodzielności finansowej – dodaje.

Pani Agnieszka postanowiła skierować swoją zawodowa drogę na zupełnie nowe tory. Dlatego wybrała szkolenie administracyjno-biurowe.

- Jestem bardzo zadowolona. Kurs jest prowadzony profesjonalnie i wynoszę z niego mnóstwo nowych informacji. Dlatego bez zastanowienia polecam taką pomoc każdemu, kto znajduje się w trudnej sytuacji – czy to zawodowej, czy życiowej. Nigdy nie wolno się poddawać – przekonuje.

Łączny koszt obu edycji projektu „Wielkopolskie Kluby Integracji Społecznej” to kwota ponad 3,6 mln zł, z czego wsparcie w ramach WRPO 2014-2020 wynosi niemal 3,3 mln zł.

Odwiedziliśmy z kamerą poznański klub integracji społecznej Fundacji AKME. Zobacz, jak działa!

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE