Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia pokaz multimedialny na elewacji jednego z budynków. Pokazuje wydarzenie historyczne, widoczne są postaci na koniach, w strojach z epoki. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Spektakularne pokazy laserowe, z wykorzystaniem świateł, muzyki i efektów specjalnych, to dzieło firmy Visual Sensation (fot. archiwum beneficjenta)

Z funduszami podbijają świat

Dziś nikt już nie pyta, czy warto inwestować w rozwój nowych technologii. Korzyści, możliwości rozwoju i niemal nieograniczone perspektywy, przewyższają podjęty trud i ryzyko. Przykładem jest firma Visual Sensation Laser Shows & Technologies z Krzycka Małego, niedaleko Leszna. Dzięki unijnemu wsparciu, jest dziś potentatem w swojej branży. Nie tylko w Polsce!

Czy kiedykolwiek brałeś udział w Festiwalu Światła w Międzyrzeczu? A może byłeś na Light On Festiwal na wrocławskim stadionie lub na festiwalu muzyki elektronicznej – Sunrise Festiwal? Jeśli tak, to twojej uwadze na pewno nie uszły niesamowite efekty specjalne, stworzone na potrzeby tych wydarzeń. Pokazy laserowe, wizualizacje i gra świateł zapierają dech w piersiach.

Za tymi i innymi pokazami stoi firma z Krzycka Małego w powiecie leszczyńskim. Visual Sensation Laser Shows & Technologies, pod przewodnictwem Jarosława Nadolnego jest w stanie wyczarować rzeczy, o których wielu mogło tylko śnić.

Ich przepis na sukces? Odwaga, fantazja i… Fundusze Europejskie. Jak sami mówią – w tej branży nie można pracować na pół gwizdka. Trzeba iść na całość i być innowacyjnym. Firma już trzykrotnie korzystała z unijnych dotacji w celu rozwoju swojej działalności oraz zakupu nowoczesnych rozwiązań i urządzeń. Zaczęło się już w poprzedniej perspektywie Wielkopolskiego Programu Regionalnego na lata 2007-2013. Obecnie korzysta z WRPO 2014-2020.

Spektakularnie i odważnie

Firma od ponad 20 lat działa w branży pokazów laserowych i wizualizacji multimedialnych, w której szybko stała się prawdziwym potentatem – nie tylko na polskim rynku, ale także za granicą.

Fotografia przedstawia pokaz multimedialny na elewacji jednego z budynków. Ukazuje mapę Europy z zaznaczonymi na niebiesko krajami, które należą do NATO. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

- Połączone w jedną całość, okraszone muzyką, przestrzenno-graficzne widowisko laserowe, wykorzystujące fontanny, gejzery i ekrany wodne, buchające ognie, pirotechnikę, oświetlenie architektoniczne, wielkoformatowe projekcje wideo oraz animacje zadziwi każdego, nawet najbardziej wymagającego widza – zapewnia Jarosław Nadolny, właściciel firmy. - Dość powiedzieć, że nasza działalność została nie tylko dostrzeżona, ale i doceniona poza Polską. Jesteśmy laureatami wielu nagród wręczanych w USA, Kanadzie czy Dubaju – dodaje.

Sukces udało się osiągnąć dzięki odwadze i śmiałości w realizowaniu kolejnych projektów.

- Nie boimy się wyzwań. Pomysły często pojawiają się spontanicznie, jednak każdy traktujemy poważnie. Inwestujemy w sprzęt i stawiamy na najwyższą jakość usług – przekonuje Nadolny.

Duże znaczenie ma także wsparcie unijne, po które firma pierwszy raz sięgnęła już w perspektywie 2007-2013. Obecnie, realizowany jest drugi etap projektu „Rozwój i podniesienie konkurencyjności Visual Sensation laser shows&technologies dzięki innowacyjnym inwestycjom”.

- Dzięki dofinansowaniu, mogliśmy kupić sprzęt najnowszej generacji. Mowa o wideoprojektorach, laserach czy urządzeniach do efektów specjalnych – wymienia właściciel. - O konkretnych efektach będziemy mogli co prawda rozmawiać za jakiś czas, kiedy świat wróci do normalności po pandemii. Nie mamy jednak wątpliwości, że zakup innowacyjnego sprzętu – na świecie jest on stosowany nie dłużej niż pięć lat – pozwoli na zwiększenie dochodów firmy, skrócenie czasu przygotowania i wykonania usług dla naszych klientów, a same widowiska będą jeszcze bardziej niezwykłe – przekonuje.

Fotografia przedstawia pokaz multimedialny. Widoczne są zielone światła i lasery oraz publiczność. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Co dalej?

W przyszłości firma chce się nadal rozwijać, podnosić jakość usług i podbijać nowe rynki, także zagraniczne.

- Jesteśmy otwarci na innowacje i wynalazki. Ciągle poszukujemy nowych rozwiązań, które staramy się przystosować do naszych potrzeb i pokazów – tłumaczy Jarosław Nadolny. - Oczywiście nadal chcemy korzystać z unijnego wsparcia. Kupno tak drogiego sprzętu bez dofinansowania byłoby niemożliwe, przy wykorzystaniu naszych środków. Poza tym, okres zwrotu zdecydowanie by się wydłużył. Teraz, dzięki dotacji, możemy śmiało konkurować z innymi firmami, także na europejskim rynku. Dysponujemy bowiem takim samym, a w wielu przypadkach nawet lepszym sprzętem. Jesteśmy w stanie sięgnąć gwiazd i mamy zamiar to zrobić – mówi.

Całkowity koszt obu etapów projektu to kwota około 4,5 mln zł. Unijne dofinansowanie w ramach WRPO 2014-2020 wyniosło ponad 2 mln zł.

Jak wyglądają niezwykłe pokazy firmy Visual Sensation? Przekonaj się, oglądając poniższe nagranie!

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE