Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia cyfrową rzeczywistość. To schemat przenikania danych pomiędzy komputerem, telefonem i tabletem. Schemat unosi się nad otwartymi dłoniami mężczyzny w garniturze. Zdjęcie pochodzi z  Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma.

Dzięki e-platformie, Aglomeracja Kalisko-Ostrowska stałą się bardziej konkurencyjna, jeśli chodzi o pozyskiwanie inwestorów (fot. Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma)

Klik i wszystko masz

Szybkość przekazywania danych i ich dostępność optymalizują pracę administracji i ułatwiają życie każdemu z nas. Nowoczesne rozwiązania i e-usługi są obecne w coraz większej liczbie urzędów. W Wielkopolsce, na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, przy unijnym wsparciu powstała Regionalna Zintegrowana Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Dzięki niej, znajdziesz informacje na temat zagospodarowania przestrzennego, podatków, spraw społecznych, aktualności kulturalne, sportowe i wiele, wiele innych.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku z e-usług korzystało 42% Polaków. Aż 4 mln z nas założyło też profil zaufany. Dane jednoznacznie potwierdzają, że coraz chętniej decydujemy się na załatwianie ważnych dla nas spraw zdalnie, bez wychodzenia z domu. Nie boimy się też nowoczesnych technologii.

Choć wprowadzenie nowego systemu to zawsze poważne wyzwanie, coraz więcej samorządów decyduje się na rozwiązania, które długofalowo zawsze przynoszą korzyści. Także w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, gdzie do dyspozycji mieszkańców przygotowano i wdrożono pod koniec 2020 roku nowoczesną e-platformę.

Platforma dużych możliwości

Regionalna Zintegrowana Infrastruktura Informacji Przestrzennej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (RZIIP AKO) to narzędzie, które zbiera i udostępnia dane z różnych źródeł. Dodatkowo zapewnia dystrybucję zintegrowanych informacji i e-usług świadczonych dla ludności, administracji, organizacji społeczno-gospodarczych, a także przedsiębiorców. Jest wspólnym dziełem 23 jednostek samorządu terytorialnego z obszaru Aglomeracji, którym przewodził Urząd Miasta Kalisza.

Ilustracja to zrzut ekranu strony internetowej. Widoczna jest mapa oraz różne opcje. Zrzut pochodzi z archiwum własnego. Za wdrożenie platformy odpowiadała firma OPEGIEKA sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu. Był to proces długotrwały i skomplikowany. Nie obyło się bez problemów.

- W dużym uproszczeniu – nasza praca polegała na pobraniu danych, a następnie wprowadzeniu do nowego i odpowiednim zintegrowaniu danych – tłumaczy Paweł Luciński, Główny Specjalista w Wydziale Geodezji i Kartografii Urzędu Miasta Kalisza. - Jest to proces czasochłonny i wymagający zaawansowanej współpracy wielu podmiotów. Mocno we znaki dała nam się pandemia COVID-19. Wszelkie spotkania, konsultacje, a także szkolenia z obsługi platformy, musieliśmy zorganizować zdalnie.

Bardzo ważne w całym procesie było unijne wsparcie, które pozwoliło na zaprojektowanie platformy, przeprowadzenie prac związanych z jej uruchomieniem, zorganizowanie szkoleń oraz zakup odpowiedniego zaplecza technicznego.

- Sfinansowaliśmy serwery, komputery z urządzeniami drukującymi, a także sprzęt niezbędny do utrzymania, obsługi i rozwoju platformy – drona i odbiornik GPS – wymienia Paweł Luciński.

Dane pod ręką

System funkcjonuje na dwóch poziomach dostępności – wewnętrzna platforma zapewnia pracownikom jednostek biorących udział w projekcie stały dostęp do zintegrowanych danych, co zapewnia szybszą i efektywniejszą obsługę interesantów. Zewnętrzna z kolei, pozwala na udostępnienie istotnych danych szerokiemu gronu użytkowników.

Fotografia przedstawia biurko z dwoma monitorami, na których wyświetlone są zdjęcia miasta z lotu ptaka. Widoczne są również dłonie człowieka, który obsługuje system. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

- Mogą oni znaleźć przydatne informacje z takich dziedzin, jak: środowisko, dane geodezyjne, dane z zakresu planowania przestrzennego, mobilność i transport, zdrowie, przedsiębiorczość czy kultura, edukacja i sport – wymienia Paweł Luciński. - Dodatkowo, przygotowaliśmy również ortofotomapę (przetworzony obraz lotniczy) o wysokiej szczegółowości z terenu naszej aglomeracji, bazę danych dotyczącą dróg i mostów, a nawet zdjęcia ukośne i mapy akustyczne Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego – dodaje.

Platforma składa się z trzech elementów.

- Pierwszą jest strona informacyjna. Stanowi ona przewodnik po danych i usługach systemu. Jest dostępna pod adresem: akoportal.pl. Drugi element to strona mapowa. Tutaj prezentowane są dane i informacje urzędowe w postaci przestrzennej. Posegregowano je w formie bloków tematycznych. Trzecia część to strony z rejestrami danych udostępnionych w formie map lub tabel – wylicza Paweł Luciński.

Platforma działa od końca 2020 roku. Zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy docenili inwestycję.

- Dziś już wiemy, że stworzenie platformy było dobrą decyzją. Szybkość przesyłu informacji i zadowolenie mieszkańców najlepiej o tym świadczą – zaznacza Luciński. - Dzięki niej, nasza aglomeracja stała się bardziej konkurencyjna, jeśli chodzi o pozyskiwanie inwestorów. To działania wychodzące naprzeciw wyzwaniom nowoczesności, które przyczyniają się do budowania i utrwalania społeczeństwa informacyjnego, w którym szybka i aktualna informacja jest na wagę złota – dodaje.

Całkowity koszt projektu „Regionalna Zintegrowana Infrastruktura Informacji Przestrzennej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej to kwota ponad 8 mln zł. Dofinansowanie z WRPO 2014-2020 wyniosło 7 mln zł.

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE