Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia dwójkę młodych ludzi – dziewczynę i chłopaka, prawdopodobnie parę, którzy idą przed siebie, z flagą Unii Europejskiej narzuconą na plecach. Uśmiechają się. Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Tegoroczny Dzień Europy będziemy świętowali także w Poznaniu (fot. Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma)

Świętuj z nami Dzień Europy

Gra miejska, zabawy, quizy, wspaniała atmosfera, a to wszystko w duchu europejskiej jedności. Punkt Europe Direct – Poznań zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych w sobotę, 7 maja, na poznański Plac Wolności, gdzie wspólnie będziemy świętowali Dzień Europy.

Dokładnie 9 maja 1950 roku, francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman ogłosił deklarację, która dziś uznawana jest za początek drogi do powstania Unii Europejskiej. W swoim przemówieniu zaproponował bowiem nową formę współpracy na Starym Kontynencie, która miała prowadzić do jednego: gwarancji pokoju. Schuman chciał powołać ponadnarodową organizację, w celu stworzenia wspólnego francusko-niemieckiego rynku węgla i stali, który byłby otwarty także na inne kraje. Traktat powołujący do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali podpisano rok później. Plan Schumana uznaje się dziś za zalążek tego, czym jest Unia Europejska.

Fotografia przedstawia plakat promujący wydarzenie – Dzień Europy. Zawarte są na nim informacje o miejscu imprezy – Poznań, Plac Wolności, dacie – 7 maja 2022, oraz godzinie – od 10 do 14. Ponadto są też informacje o atrakcjach: koło fortuny, konkursy, quizy, puzzle i gra miejska, oraz loga organizatorów. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Na pamiątkę wygłoszenia Deklaracji Schumana, od 1985 roku 9 maja obchodzony jest Dzień Europy. Z tej okazji, w europejskich miastach, właśnie tego dnia organizowane są koncerty, festyny, pikniki i debaty. Wszystko w jednym celu – aby wspólnie świętować jedność na Starym Kontynencie.

W tym roku, wydarzenie organizowane będzie również w Poznaniu. Na Placu Wolności, 7 maja, będzie można wziąć udział w grze miejskiej „Wspólna Europa”. Startować mogą drużyny złożone z czterech osób: rodzin, uczniów, studentów i seniorów. Zgłoszenia, drogą elektroniczną, można dokonać TUTAJ, do 4 maja.

- Zapewniamy sporą dawkę wrażeń, świetne nagrody dla zwycięzców i upominki dla uczestników oraz bezcenną satysfakcję z rozwiązania zadań – mówi Bogumiła Frąckowiak, kierownik punktu Europe Direct w Poznaniu. - Dodatkowo, nasza gra ma charakter edukacyjny. Uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat Unii Europejskiej i sieci europejskich działających także w naszym województwie – dodaje.

Cała trasa gry miejskiej „Wspólna Europa” liczy około 6,5 km. Gra rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 14. Na Placu Wolności odbędą się także zabawy, quizy i konkursy. Będzie koło fortuny i maksi puzzle.

Organizatorem jest Punkt Europe Direct – Poznań przy współpracy z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich (działającym przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego), Wojewódzkim Urzędem Pracy, Centrum Dokumentacji Europejskiej, Team Europe oraz Eurodesk.

DW

ZOBACZ TAKŻE