Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia odnowiony budynek dworca, z zewnątrz. Widoczny jest spadzisty dach kryty czerwoną dachówką oraz odnowiona czerwona cegła. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Dzięki Funduszom Europejskim niszczejący dworzec udało się wyremontować i przystosować m.in. na cele społeczne (fot. archiwum beneficjenta)

Kolej na Bolechów

W regionie jeździmy coraz nowocześniejszymi pociągami, korzystamy z wyremontowanych tras i węzłów przesiadkowych. Zmiany odczuwają także mieszkańcy niewielkiego Bolechowa w gminie Czerwonak. Przy unijnym wsparciu wyremontowano tam zabytkowy dworzec, który pełni również funkcje społeczne.

Historia dworca kolejowego w Bolechowie sięga początku XX wieku. W 1905 roku zbudowano główny budynek, wokół którego powstały dyspozytornia, magazyn czy wiata peronowa.

- 28 czerwca 1937 roku, dokładnie o godzinie 6.10 na naszą stację przybył królewski pociąg rumuńskiego monarchy Karola II – opowiada Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak. - W Bolechowie witali go uroczyście marszałek Edward „Rydz” Śmigły, minister spraw zagranicznych Józef Beck oraz żołnierze 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Było to wielkie wydarzenie dla tak niewielkiej i wcześniej nieznanej wioski – mówi.

Dworzec służył pasażerom przez wiele lat, jednak ruch pociągów stopniowo się zmniejszał. Podróżni korzystali wyłącznie z jednego peronu, a sam obiekt był coraz bardziej zaniedbany. Nadzieję na zmiany przyniosła modernizacja trasy z Czerwonaka do Wągrowca i Gołańczy, którą zrealizowano w latach 2010-2012.

Zabytkowy a nowoczesny

Władze gminy przez kilka lat starały się o odkupienie od Polskich Linii Kolejowych dworca w Bolechowie. Stało się to możliwe w 2014 roku.

- Obiekt był bardzo zaniedbany. Część pomieszczeń była przeznaczona na mieszkania, część na lokale użytkowe. Przez pewien czas działał tam nawet warsztat samochodowy – mówi wójt. - Zdecydowaliśmy się przeprowadzić kompleksową modernizację i zmienić sposób użytkowania dworca, zgodnie z sugestiami mieszkańców – dodaje.

Dzięki unijnemu wsparciu na początku 2020 roku, pod okiem konserwatora zabytków, rozpoczęto prace budowlane. Konieczna była wymiana konstrukcji dachu – położono nową dachówkę, a poddasze docieplono specjalną izolacją. Odnowiono także charakterystyczną elewację z czerwonej cegły. Wymieniono okna i drzwi. Wewnątrz prace skupiły się na wymianach instalacji: wodociągowej, elektrycznej i grzewczej – stary kocioł węglowy zastąpiono ekologicznym piecem gazowym. Przebudowano również pomieszczenia. Roboty trwały nieco ponad rok.

- Zabytkowy budynek po rewitalizacji znów zachwyca i zapewnia warunki podróżowania na miarę XXI wieku – przekonuje wójt. - W obiekcie znajduje się strefa obsługi pasażera przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także powierzchnia użytkowa, przeznaczona także na cele społeczne – mówi.

Dla najstarszych...

Swoją siedzibę w nowoczesnym budynku, znalazł m.in. Klub Seniora zapewniający wsparcie osobom po 60. roku życia.

Fotografia przedstawia grupkę kilku seniorów siedzących na krzesłach ustawionych w kole, którzy rozmawiają na jakiś temat. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

- W naszej gminie widoczne są zmiany związane ze starzeniem się społeczeństwa – mówi wójt. - Ponad 6 tys. osób jest w wieku poprodukcyjnym, a część tej grupy jest zagrożona wykluczeniem społecznym – ze względu na samotność czy problemy zdrowotne. Dotychczas, w północnej części gminy nie było instytucji, która udzielałaby im wsparcia. Wsłuchując się w głosy społeczeństwa zdecydowaliśmy się przeznaczyć kilka pomieszczeń dworca, na działalność placówki – dodaje.

Obecnie do klubu zapisanych jest 48 seniorów. Przygotowano dla nich miejsce do bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu, gdzie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a także dbać o zdrowie.

- Korzystają na przykład z treningów pamięci czy zajęć integracyjnych i tanecznych oraz gier towarzyskich. Co jakiś czas organizowane są warsztaty związane z obsługą komputera i obycia z innymi technologiami. Powstała tam nawet sekcja Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Naszych seniorów odwiedzają podróżnicy, który opowiadają o najdalszych krańcach świata – wymienia wójt.

… i najmłodszych

Miejsce w odnowionym dworcu kolejowym znalazło też Centrum Terapii Zajęciowej prowadzone przez Fundację Koralik. Od połowy 2021 roku organizowane są tam zajęcia dla dzieci z trudnościami w rozwoju oraz niepełnosprawnościami.

Fotografia przedstawia dziewczynkę ćwiczącą utrzymanie równowagi, chodząc po cienkiej platformie. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. - Naszymi pacjentami są przede wszystkim dzieci w wieku od 3 do 8 lat, dla których prowadzimy zajęcia z fizjoterapii, logopedii, integracji sensorycznej i z psychologiem. Od niedawna organizujemy również trening umiejętności społecznych skierowany dla młodzieży przejawiającej trudności w nawiązywaniu relacji rówieśniczych – mówi Alicja Antoniewicz, prezes Fundacji. - Obecnie wsparciem obejmujemy 90 dzieci z gminy Czerwonak, Suchy Las i Murowana Goślina – dodaje.

Centrum tworzą cztery sale terapeutyczne: dwie przeznaczone do integracji sensorycznej i fizjoterapii oraz dwie do zajęć z psychologiem, logopedą i treningu umiejętności społecznych. Dodatkowo zorganizowano kuchnie i poczekalnie. W najbliższym czasie do dyspozycji Fundacji oddane zostaną kolejne pomieszczenia, które zostaną przeznaczone na cele terapeutyczne.

Od czerwca 2021 r., w ramach umowy użyczenia, z poddasza Dworca Kolejowego korzysta też hufiec Czerwonak im. Wojska Polskiego. Harcerze zajmują lokal o powierzchni ponad 70 m2. Odbywają się tam zbiórki i spotkania dzieci.

Całkowity koszt projektu „Węzeł przesiadkowy Bolechowo; Przebudowa polegająca na adaptacji i zmianie sposobu użytkowania istniejącego budynku dworca kolejowego wraz z budową infrastruktury dla dworca w Bolechowie” to kwota nieco ponad 4 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach WRPO 2014-2020 wyniosło 1 mln zł.

W Gminie Czerwonak przybywa węzłów przesiadkowych. Gdzie dokładnie? Sprawdź, oglądając magazyn „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 75)

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE