Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia z lotu ptaka przedstawia nowoczesny, sporych rozmiarów budynek szpitala. Autorem zdjęcia jest Maciej Motylewski.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka – jeden z najnowocześniejszych szpitali pediatrycznych w Polsce, powstał przy wsparciu Funduszy Europejskich (fot. Maciej Motylewski)

Pediatria na światowym poziomie

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka - jeden z najnowocześniejszych i największych szpitali pediatrycznych w Polsce, pod koniec kwietnia przyjął pierwszych pacjentów. Szpital wybudowany został „od zera”, przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Budowa nowego szpitala pediatrycznego była jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców regionu. Umowa na stworzenie lecznicy podpisana została w październiku 2018 r. W ciągu czterech lat powstała placówka oferująca nowoczesne formy terapii, dysponująca zaawansowanymi technologiami wykorzystywanymi w leczeniu i lekami najnowszej generacji.

– To nowoczesny szpital z absolutnie pełną infrastrukturą diagnostyczno-terapeutyczną, niezbędną do zaopatrzenia małych Wielkopolan we wszystko, co jest im potrzebne w procesie leczenia – mówi Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Bardzo cieszy mnie lokalizacja - na gruncie „dzielnicy szpitalnej” - między szpitalem MSW a Szpitalem Wojewódzkim. Dzięki temu osiągnęliśmy pewną synergię tych trzech placówek. W pobliżu jest też lądowisko dla transportu lotniczego – podkreśla.

Pod dobrą opieką

W pierwszej połowie kwietnia uruchomione zostały poradnie specjalistyczne i dwa odziały szpitalne - Oddział Dzieci Młodszych oraz Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, funkcjonujące dotychczas przy ul. Nowowiejskiego. Pozostałe oddziały oraz izba przyjęć, dotąd mieszczące się przy ul. Krysiewicza, przeniosły się do nowej lokalizacji pod koniec kwietnia. Pierwszą pacjentką Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka była siedemnastomiesięczna Lia. Jest wcześniakiem, była to jej kolejna wizyta u kardiologa.

Fotografia przedstawia małą dziewczynkę na rękach mamy, podczas badania. Widoczny jest lekarz wykonujący badanie. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – Szpital dysponuje 354 łóżkami dla dzieci, dziewięcioma oddziałami i kilkunastoma poradniami specjalistycznymi – mówi Izabela Marciniak, dyrektor nowego szpitala dziecięcego.

Obiekt podzielony został na dwie części. Są to oddziały łóżkowe oraz zespół oddziałów diagnostyczno-zabiegowych. Bloki połączone są w centralnej części wspólną przestrzenią komunikacyjną z główną klatką schodową i zespołem czterech wind. Część łóżkowa zaprojektowana została na planie litery „H”, z wąskim traktem umożliwiającym doświetlenie pomieszczeń po obu stronach ciągów komunikacyjnych. W drugiej części, stanowiącej serce szpitala – znajdują się SOR, Zakład Diagnostyki Obrazowej i Izba Przyjęć, a na wyższych kondygnacjach: Zespół Poradni Specjalistycznych, Blok Operacyjny z Oddziałem Intensywnej Terapii i administracja.

– Wyróżnikiem naszego szpitala jest nie tylko nowoczesne, jasne wnętrze ale przede wszystkim wyjątkowe warunki pobytu dla dzieci i ich rodziców – podkreśla Izabela Marciniak – Jednoosobowe sale z węzłami sanitarnymi to nowa jakość w polskiej medycynie. Unikalna jest także struktura organizacyjna – jesteśmy pierwszym ośrodkiem w Polsce, gdzie specjaliści pracować będą wspólnie – nie ma podziału na specjalistyczne oddziały, a jedynie rozdzielenie dzieci na młodsze i starsze. Zapewni to szpitalowi większą elastyczność związanych z sezonowością określonych chorób. W okresie jesienno-zimowym, gdy przeważają hospitalizacje związane z chorobami infekcyjnymi, będzie można maksymalnie wykorzystać potencjał łóżkowy szpitala. Z kolei w okresie letnim, gdy takich pacjentów jest mniej, lekarze skupią się na diagnostyce i leczeniu specjalistycznym skomplikowanych jednostek chorobowych – wyjaśnia.

Innowacyjne rozwiązania

Atutem poznańskiej placówki jest Oddział Chorób Zakaźnych. Część sal chorych ma bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku, dzięki czemu dzieci z podejrzeniem chorób zakaźnych będą mogły od razu trafić na oddział, z pominięciem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Fotografia przedstawia nowoczesną salę operacyjną. Widoczny jest stół, lampy i sprzęt. Wnętrze jest przyjemne, na ścianach widoczne są motywy kwiatowe. Autorem zdjęcia jest Maciej Motylewski.

– W szpitalu zastosowany został innowacyjny system poczty pneumatycznej. Rozwiązanie, wykorzystujące sprężone powietrze, umożliwi szybki transport próbek laboratoryjnych w specjalnych cylindrycznych pojemnikach, poprzez system rur – mówi Izabela Marciniak. – System będzie również wykorzystywany do wysyłania leków w sytuacjach nagłych i nadzwyczajnych – dodaje.

Nowoczesne technologie towarzyszyć będą małym pacjentom praktycznie na każdym kroku.

– Nowatorskim rozwiązaniem jest na przykład system integracji na salach operacyjnych, który umożliwi w trakcie zabiegów dostęp do szpitalnego zasobu baz danych czy wyników badań obrazowych. Pozwoli również na zdalne śródoperacyjne konsultacje – opowiada dyrektor szpitala. – Nasi pacjenci liczyć mogą nie tylko na wielospecjalistyczne porady lekarzy ale i pełną diagnostykę z wykorzystaniem badań obrazowych – rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy klasycznej rentgenodiagnostyki. Dodatkowo nasze laboratorium ma możliwość wykonywania genetycznych badań molekularnych, co pozwoli na szybką diagnostykę patogenów wywołujących choroby zakaźne – podkreśla.

Wartość projektu „Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka (szpitala pediatrycznego) wraz z jego wyposażeniem” to ponad 459 mln zł, z czego unijna dotacja to ok. 237 mln zł. Pozostałe środki pochodziły z budżetu państwa – ponad 101 mln zł i budżetu województwa wielkopolskiego – ponad 120 mln zł.

Z kamerą uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu szpitala. Zobacz, jak prezentują się nowoczesne wnętrza placówki!

Łukasz Karkoszka

ZOBACZ TAKŻE