Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia dziewczynę siedzącą przy biurku z komputerem. Widoczne są dwa monitory, klawiatura i urządzenie wielofunkcyjne. W tle, na stoliku, stoi laptop. Zdjęcie pochodzi z archiwum prywatnego.

Kinga Fabijańska, mimo choroby i związanej z nią niepełnosprawności, nie rezygnuje z aktywnego życia (fot. archiwum prywatne)

Po lepsze życie

Kinga Fabijańska urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Mimo niepełnosprawności nie rezygnuje z aktywnego życia. Dzięki unijnemu wsparciu zrealizowała w ostatnim czasie kurs administratora stron internetowych.

Osoby z niepełnosprawnościami są często podwójnie poszkodowane – z jednej strony problemy zdrowotne utrudniają im aktywność na rynku pracy, z drugiej środowisko pracodawców często nie jest dla nich przychylne. Z tego i z innych powodów w Polsce pracuje zaledwie jedna czwarta osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Wskaźnik ten należy do najniższych w Unii Europejskiej. Niedoścignionym wzorem jest Szwecja ze wskaźnikiem ponad 60%. Odwracać ten trend pomagają Fundusze Europejskie. Fundacja Partycypacji Społecznej w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu realizuje aktualnie projekt „Aktywność zawodowa i społeczna jest nam bliska II”. Jedną z uczestniczek przedsięwzięcia była Kinga Fabijańska.

Różnica… nie przeszkoda

Pani Kinga na stałe mieszka w Pile. Od urodzenia choruje na czterokończynowe porażenie mózgowe. Niepełnosprawność nie przeszkodziła jej w zdobyciu wykształcenia i podjęciu pracy. Zanim przeszła na rentę pracowała w obsłudze klienta w telekomunikacji.

Fotografia przedstawia scenę w biurze. Widoczne są dwie osoby siedzące przed komputerami, jedna z nich – młody mężczyzna, na wózku inwalidzkim. Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma.

– Mam nie całkiem sprawne ręce i problem z chodzeniem, ale nigdy mnie to nie ograniczało – opowiada. – Staram się żyć aktywnie. Teraz jestem na rencie, ale nadal chcę się rozwijać zawodowo, dlatego zdecydowałam się na udział. W ramach projektu dbyłam spotkanie z doradcą zawodowym i psychologiem, a następnie szkolenie z administrowania stron internetowych z elementami prac biurowych. Dzięki niemu znam już podstawy. Najciekawsze były dla mnie zajęcia z elementami programowania. To dziedzina, w której cały czas trzeba zdobywać nowe umiejętności.

Aktualnie dużo czasu zajmuje mi rehabilitacja. Przeszłam zakażenie koronawirusem, doszły do tego powikłania kardiologiczne, ale nie poddaję się – opowiada.

Pani Kinga przyznaje, że projekty unijne, szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami, to szansa na społeczny i zawodowy rozwój.

– Polecam każdemu, warto przełamać strach. To już mój drugi projekt. Za pierwszym razem miałam spore obawy czy podołam. Zdobyłam wtedy kwalifikacje w zawodzie sprzedawcy – mówi. – Z doświadczenia wiem, że stereotypy dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych wśród pracodawców są wciąż silne, ale trzeba je przełamywać i pokazywać, że mając odpowiednie kwalifikacje możemy być cennymi pracownikami. Projekty unijne nam w tym pomagają – podkreśla.

Jak korzystać, to w pełni

Projekt „Aktywność zawodowa i społeczna jest nam bliska II” ruszył w czerwcu 2021 r. Potrwa do końca 2022 r. Skierowany jest do 180 bezrobotnych lub biernych zawodowo mieszkańców, w wieku 18-64 lata, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z powiatów leszczyńskiego, pilskiego, konińskiego, wrzesińskiego, gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, rawickiego, wolsztyńskiego, a także Leszna i Konina. W pierwszej edycji 180 mieszkańców uzyskało nowe kwalifikacje zawodowe, z czego 51 osób znalazło stałe zatrudnienie. Sukces projektu sprawił, że przygotowano kolejną odsłonę. Aktualnie uczestnicy korzystać mogą z indywidualnego oraz grupowego wsparcia doradczego i psychologicznego, treningów kompetencji i umiejętności społecznych, a także szkoleń zawodowych i staży. Szczególną formą wsparcia są integracyjne warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy zdobywają nowe zdolności manualne, co pozwala im przełamywać obawy i niechęć do samorozwoju. Często bowiem osoby szczególnie oddalone od rynku pracy i zagrożone marginalizacją społeczną przestają szukać możliwości rozwoju, nie widząc w tego typu działaniach sensu. Warsztaty, na których mogą wykonać użytkowe i dekoracyjne przedmioty, mają im tę wiarę w siebie przywrócić.

Aby dotrzeć ze wsparciem do jak najszerszej grupy odbiorców, realizatorzy projektu zagwarantowali 27 miejsc dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wpisując się w założenia zasady dostępności i równości szans, przygotowano materiały dydaktyczne z odpowiednio większą czcionką. Lokale, w których prowadzone były zajęcia szkoleniowe, wyposażone były w podjazdy dla wózków inwalidzkich, a windy i łazienki dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Całkowity koszt projektu „Aktywność zawodowa i społeczna jest nam bliska II” to ponad 1,9 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 1,6 mln zł.

Łukasz Karkoszka

ZOBACZ TAKŻE