Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia koncert na nowej sali widowiskowej. Na przyciemnionej scenie widać trzech muzyków – gitarzystę, klawiszowca oraz wokalistę. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Dzięki nowej sali widowiskowej, placówka może organizować wiele ciekawych wydarzeń artystycznych i kulturalnych (fot. archiwum beneficjenta)

Nowy rozdział biblioteki

Współczesne biblioteki to już nie tylko wypożyczalnie książek. To miejsca, które łączą ludzi o podobnych zainteresowaniach i promują szeroko pojętą kulturę. Dobrze czują się tu wszyscy, którzy kochają tradycyjnie drukowane woluminy, ale też ci, których pociąga społeczna i kulturalna aktywność. W wielkopolskich Pniewach, przy unijnym wsparciu, powstała nowoczesna biblioteka i centrum kultury.

Stara biblioteka znajdowała się w budynku Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. Niewielka powierzchnia znacznie ograniczała jej możliwości. Wielu mieszkańców nie przychodziło po książki myśląc, że to… biblioteka szkolna. O przeprowadzce mówiło się od dawna, jednak ciągle brakowało i środków, i pomysłu na rozwiązanie problemu. W 2018 roku w Pniewach rozpoczęto jednak rewitalizację…

Biblioteka od podstaw

Zwrócono uwagę na budynek starej podstawówki przy ulicy Wolności, który w ostatnich latach działalności służył spotkaniom harcerzy. Wkrótce potem jednak, został opuszczony. Kiedy przejęła go gmina, był w fatalnym stanie technicznym.

Fotografia przedstawia siedzibę instytucji z zewnątrz. Widoczna jest biała elewacja oraz spadzisty dach kryty czerwoną dachówką. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. - Dawną „harcówkę” trzeba było rozebrać, ponieważ zagrażała bezpieczeństwu, a remont był finansowo nieopłacalny – mówi Jarosław Przewoźny, burmistrz Pniew. - Jednocześnie, szukaliśmy miejsca, w którym moglibyśmy zorganizować nową bibliotekę połączoną z centrum kultury. Uznaliśmy, że teren po starej szkole nadaje się do tego idealnie – dodaje.

Dzięki unijnemu wsparciu powstał nowy budynek w standardzie pasywnym, czyli charakteryzujący się niskim zapotrzebowaniem na energię. Jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, posiada pomieszczenia i wyposażenie niezbędne do pracy z różnymi grupami odbiorców. Nową siedzibę oddano do użytku w kwietniu 2022 roku.

- W budynku znajduje się sala widowiskowa na 200 osób wraz z całym niezbędnym zapleczem technicznym, sala konferencyjna, wypożyczalnie książek dla dzieci i dorosłych, a także pokój dla rodziców z dziećmi. Zorganizowaliśmy także „wrzutnię”, dzięki której czytelnicy mogą zwracać książki przez całą dobę oraz książkomat, w którym można zamawiać i odbierać książki o każdej porze. Zagospodarowaliśmy teren wokół budynku, gdzie powstała specjalna czytelnia letnia, z ławkami i fontanną. Wykonaliśmy też drogę pożarową i dojazd do ulicy Turowskiej oraz chodnik do ulicy Wolności – wymienia burmistrz.

Nowa siedziba – nowe możliwości

Zadowolenia z przeprowadzki nie kryją pracownicy biblioteki, przed którymi otworzyły się nowe możliwości.

- Sala widowiskowa to jest spełnienie naszych marzeń – mówi Joanna Superczyńska, dyrektor placówki. - Porządne nagłośnienie, ogromny ekran kinowy, całe zaplecze i brak barier architektonicznych pozwalają nam na organizowanie imprez na najwyższym poziomie. Koncerty, kabaretony, seanse filmowe, ale i spotkania autorskie czy wieczorki kulturalne – z tego wszystkiego nasi czytelnicy mogą już korzystać – mówi.

Fotografia przedstawia publiczność podczas wydarzenia. Widoczne są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Biblioteka ma do zaoferowania o wiele więcej. Chętni mogą wziąć udział w warsztatach, lekcjach bibliotecznych, wykładach, zajęciach kulinarnych, teatralnych, tanecznych czy muzycznych, a także grach plenerowych i planszowych. Działają tu również kluby pasjonatów, chór, orkiestra, a nawet Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Słuchaczem Uniwersytetu może być każda osoba, która skończyła 50 lat, jednak coraz częściej dopuszczamy wyjątki co do wieku i w szeregi studentów wstępują też osoby młodsze – mówi dyrektor. - Ważna jest przede wszystkim chęć zaspokojenia potrzeb intelektualnych, kulturalnych, artystycznych i społecznych – dodaje.

Wszystkie zmiany bardzo cieszą czytelników.
- Centrum kultury i biblioteka nareszcie mają siedzibę z prawdziwego zdarzenia. Przygotowano dla nas wspaniałą, komfortową przestrzeń – mówi Natalia Kurzawska.
- Korzystam z biblioteki od lat. Nie tylko wypożyczam książki, ale także spotykam się tu ze znajomymi. Obecnie placówka ma bogatą i różnorodną ofertę kulturalną. Zapewniam, że każdy znajdzie tam coś dla siebie – dodaje Eugeniusz Przybył.

Nowa siedziba biblioteki i centrum kultury w Pniewach powstała w ramach projektu „Rewitalizacja miasta Pniewy – część I”, którego łączna wartość to ponad 14,5 mln zł, z czego dofinansowanie z WRPO 2014-2020 to kwota niemal 9,5 mln zł.

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE