Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia odnowiony budynek Gminnego Ośrodka Kultury, który znajduje się w dawnej synagodze. Widoczna jest jasna elewacja i zieleń. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Gminny Ośrodek Kultury ma swoją siedzibę w dawnej synagodze (fot. archiwum beneficjenta)

Z dbałością o wielokulturowość

Coraz więcej wielkopolskich gmin decyduje się na ambitne projekty rewitalizacyjne. Ku końcowi, prace mają się w Jaraczewie. Właśnie do użytku oddano tam nowy Gminny Ośrodek Kultury.

Siedziba instytucji mieści się w dawnej synagodze pochodzącej z drugiej połowy XIX wieku. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat obiekt nie był remontowany. Przechodził jedynie drobne prace i bieżące naprawy.

GOK jak nowy

- Budynek nie był przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa. - Brakowało zaplecza socjalnego i technicznego. Ze względu na przestarzałe rozwiązania energetyczne, gmina ponosiła duże koszty utrzymania. Niszczejące historyczne sale, nieszczelny dach, uszkodzona elewacja – to wszystko sprawiło, że musieliśmy poddać obiekt generalnemu remontowi – dodaje.

Fotografia przedstawia koncert. Na scenie stoi pięciu mężczyzn w kapeluszach, z instrumentami: gitarami, skrzypcami i akordeonem. Na pierwszym planie widać zaś publiczność. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Prace trwały ponad rok. Budynek odzyskał swój dawny blask i dziś przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

- Ten obiekt wiąże się z wielokulturowością Jaraczewa – mówił w trakcie otwarcia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Jest też dowodem na wielokulturowość Wielkopolski, o czym często zapominamy. Warto przypominać, że na tym obszarze różne narody i wyznania potrafiły ze sobą udanie współpracować. To pięknie zrewitalizowane miejsce jest widocznym znakiem uszanowania dla kultury i historii żydowskiej.

Rewitalizacja na ukończeniu

Generalny remont Gminnego Ośrodka Kultury to tylko jeden z kilku punktów rewitalizacji miasta.

- Mamy już nową siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej. Wcześniej dzieliła się pomieszczeniami z GOKiem, co było kłopotliwe dla jednych i drugich. Dziś, nasi strażacy mogą korzystać z nowoczesnej remizy – mówi burmistrz. - Wybudowaliśmy również halę sportową przy szkole w Górze, z której korzystają dzieci, ale i pozostali mieszkańcy – dodaje.

Na ukończeniu są już prace na rynku.

- Wymieniliśmy tam nawierzchnię – z asfaltowej na granitową. Znajdą się tam miejsca do wypoczynku i, co ważne dla naszych mieszkańców – mnóstwo zieleni, do której tak się przyzwyczaili – uspokaja burmistrz.

Niebawem, mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z całego parku. Miejsce zostało zniszczone w trakcie potężnych nawałnic w 2017 roku. Od tego czasu, większa część terenu była niedostępna.

- Nowe alejki, stawy z przystaniami dla łódek, wyremontowany, piękny amfiteatr – to wszystko udało nam się już zrobić. Cieszę się, że po ponad pięciu latach od tamtych strasznych wydarzeń, park znów będzie w pełni dostępny – mówi burmistrz.

Cały projekt udało się zamknąć w kwocie nieco przekraczającej 15 mln zł. Około 9 mln pochodziło z dofinansowania w ramach WRPO 2014-2020, ponad milion „dorzucił” także budżet państwa.

DW

ZOBACZ TAKŻE