Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia odnowiony budynek o czerwonej elewacji i spadzistym dachem. Przed nim biegnie chodnik, po którym poruszają się piesi. Autorem zdjęcia jest Dominik Wójcik.

Nową, imponującą siedzibę zyskało Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego (fot. Dominik Wójcik)

REPORTAŻ: Miasto trzech kultur i… Funduszy Europejskich

Kępno – nieformalna stolica zagłębia meblowego w Polsce, miasto trzech kultur – polskiej, żydowskiej i niemieckiej oraz jeden z liderów w pozyskiwaniu unijnych dotacji. Odwiedziliśmy tę urokliwą miejscowość, by zobaczyć zmiany, jakie dokonały się tu przy europejskim wsparciu w ostatnim osiemnastoleciu.

Wjeżdżając do Kępna uwagę przykuwa mnogość salonów meblowych. Nic dziwnego, to tu działa najwięcej zakładów stolarskich w kraju. Bezrobocie od lat utrzymuje się na niskim poziomie – aktualnie w granicach 1%. Położona na przecięciu dwóch tranzytowych arterii drogowych (Warszawa - Łódź - Wrocław i Poznań - Katowice) miejscowość licząca ok. 25 tys. mieszkańców, od lat jest jednym z liderów pozyskiwania unijnych dotacji. Do tej pory zrealizowano tu 19 projektów w ramach WRPO 2007-2013 i WRPO 2014-2020 na łączną kwotę ponad 55,3 mln zł! W czym tkwi fenomen gminy postanowiliśmy sprawdzić u źródła. W gmachu miejskiego Ratusza wita nas burmistrz Piotr Psikus – rodowity kępnianin i doświadczony samorządowiec. Bez ogródek przyznaje, że jego partią jest Miasto i Gmina Kępno. Od blisko 30 lat zarządza miastem.

– Fundusze Europejskie znacznie usprawniły procesy inwestycyjne. Gdyby nie dotacje, wielu zadań nigdy byśmy nie zrealizowali, bo nie byłoby nas na nie stać – przyznaje. – Samorządy powinny sięgać po unijne pieniądze, bo dzięki nim możemy poprawić standard życia mieszkańców i jakość usług publicznych – podkreśla i dodaje, że tak duża liczba zrealizowanych projektów to zasługa doświadczonych urzędników, którzy wiedzą jak przygotowywać dokumenty aplikacyjne. – Czasem korzystamy też ze wsparcia firm zewnętrznych, bo chcemy być skuteczni. Konkurencja nie śpi, a ponieważ mamy spore potrzeby, robimy wszystko, by nasze działania kończyły się sukcesem.

Kolory Potworowskiego

Przeobrażenia, które zaszły w mieście widać prawie na każdym kroku. Tuż za ratuszem znajduje się reprezentacyjny, zabytkowy budynek z połowy XIX wieku. Do 1975 r. pełnił funkcję magistratu, później mieściła się tu biblioteka i dom kultury. W latach 2012-2015 obiekt przeszedł gruntowny remont i stał się nową siedzibą Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego. Dzięki unijnemu wsparciu wymieniono dach i stropy, wykonano nowe instalacje, a budynek dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaglądamy do środka. Zwiedzających wita kolorowy mural przedstawiający pracowniczki Muzeum.

Fotografia przedstawia Martynę Wycisk, zastępcę dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej. Młoda kobieta stoi na środku sali wystawienniczej. Za nią widoczne są obrazy. Autorem zdjęcia jest Dominik Wójcik.

– Każda z nas ma swój atrybut – śmieje się Martyna Wycisk, Zastępca Dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego. – Jesteśmy dumni z naszej nowej siedziby. To niebo a ziemia w porównaniu do poprzedniej, która mieściła się w jednym z domów jednorodzinnych. Nie mieliśmy tam miejsca na organizację wystaw, a tu na zwiedzających czekają aż trzy. W podziemiach można zapoznać się z historią miasta, druga z ekspozycji dotyczy dziedzictwa żydowskiego, a trzecia związana jest z naszym patronem – Tadeuszem Piotrem Potworowskim. Był jednym z najwybitniejszych powojennych polskich malarzy. Przez trzy lata mieszkał w majątku rodzinnym żony – w Grębaninie, nieopodal Kępna. Zainicjował powołanie do życia Stowarzyszenia Ziemi Kępińskiej oraz naszego Muzeum. Mamy bogatą kolekcję jego dzieł – podkreśla.

Pani Martyna przyznaje, że choć najbardziej dumna jest z nowej siedziby Muzeum, docenia też inne zmiany, jakie zaszły w miejscowości.

– Różnicę zauważyłam, gdy wróciłam tu po studiach. Kępno jest dziś samowystarczalnym miastem. Tu się naprawdę dobrze mieszka – podkreśla.

By żyło się lepiej

Zmiany zachodzą również w samym Ratuszu. Aktualnie trwa wdrażanie elektronicznych usług publicznych, dzięki czemu mieszkańcy bez wychodzenia z domu będą mogli załatwić urzędowe sprawy.

Fotografia przedstawia Piotra Psikusa, burmistrza Kępna. Mężczyzna w garniturze stoi na płycie rynku. Za nim widoczna jest fontanna i okoliczne kamienice. Autorem zdjęcia jest Dominik Wójcik. – Cieszę się, że udało nam się ruszyć również z projektem rewitalizacji – mówi Piotr Psikus. – Dzięki unijnej pomocy dawną świetność odzyskuje budynek synagogi, z monumentalnym portykiem toskańskim nawiązującym do fasady Opery w Poczdamie. Kilka lat temu obiekt w formie darowizny przekazała nam Gmina Żydowska. Prowadzimy tam intensywne prace remontowe. Docelowo będzie to siedziba organizacji pozarządowych, a także miejsce zajęć rekreacyjno-kulturalnych dla mieszkańców. Roboty postępują również przy rewitalizacji Parku Starościańskiego i Parku Miejskiego. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych przestrzeni, choć pandemia i wojna za naszą wschodnią granicą sprawiły, że realizacja inwestycji wydłuża się, na co wpływ ma również podniesienie kosztów usług i materiałów budowlanych – dodaje.

Burmistrz jest również dumny z działań adresowanych do najstarszych mieszkańców.

– W Kępnie mieszka około 5 tysięcy seniorów, wydaliśmy już ponad 3 tys. Kart Seniora, uprawniających do różnych zniżek. Przy unijnym wsparciu realizujemy projekt „Door-to-door”, w ramach którego najstarsi mieszkańcy korzystają z bezpłatnych usług transportowych, jeśli muszą dostać się do lekarza czy załatwić sprawy w urzędzie. Wybudowaliśmy też nową siedzibę klubu seniora – mówi i zachęca do odwiedzin.

Dla najstarszych...

W niewielkim oddaleniu od rynku uwagę przykuwa nowoczesny i minimalistyczny w formie obiekt, nawiązujący do klasycznego modernizmu. Bryła idealnie wpasowuje się w okoliczne zabudowania. To właśnie tu od października 2019 r. mieści się Całodzienny Klub Seniora i Centrum Wsparcia Opiekunów. Zaglądamy do środka.

Fotografia przedstawia cztery seniorki wypoczywające przy kawie, siedząc wygodnie w fotelach. Jednia z nich czyta gazetę. Pomiędzy nimi jest Anna Jarczak, kierowniczka klubu seniora. Autorem zdjęcia jest Dominik Wójcik. – Zapraszamy, zapraszamy – zachęca z uśmiechem Anna Jarczak, kierownik klubu. – Seniorzy są akurat po drugim śniadaniu, teraz czas na małe pogawędki przy kawie. Nasz klub przez wiele lat działał w piwnicy jednego z bloków. Nie były to komfortowe warunki. Fundusze Europejskie umożliwiły gminie wybudowanie tego pięknego obiektu. Codziennie z naszej oferty korzysta 70 osób. Dla wielu to drugi dom, panuje tu rodzinna atmosfera. Seniorzy korzystają z muzykoterapii artterapii, gimnastyki. Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki. Na nudę nie narzekają – przyznaje, zachęcając do zwiedzenia ośrodka.

Na parterze znajduje się m.in. jasna, przestronna, a jednocześnie przytulna sala z wydzieloną strefą wypoczynkową, a także jadalnia, sala gimnastyczna i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Na górze z kolei mieści się Centrum Wsparcia Opiekunów wyposażone w dwa dwuosobowe pokoje ze wspólnym węzłem sanitarnym oraz aneksem kuchennym.

– Mamy tutaj cztery miejsca krótkookresowego pobytu dziennego lub całodobowego dla osób niesamodzielnych. Pomoc jest bezpłatna i cieszy się dużym powodzeniem. Opiekunom udzielamy też wsparcia psychologicznego i prawno-socjalnego – podkreśla. – Cieszę się, że to miejsce powstało, bo w Kępnie mieszka wielu seniorów, potrzebujących wsparcia, a czasem zwyczajnie rozmowy z rówieśnikami. Tu otrzymują kompleksową pomoc.

… i najmłodszych

Wyjeżdżając z Kępna, jedziemy jeszcze zobaczyć szkołę podstawową w Świbie, w której stworzono bazę lokalową dla dwóch oddziałów przedszkolnych łącznie z placem zabaw. To tylko jeden z wielu europejskich projektów gminy wspierających rozwój najmłodszych mieszkańców. Przy wsparciu programu regionalnego nowe miejsca przedszkolne utworzono również w Kępnie, Myjomicach i Mikorzynie. Powstał również miejski żłobek „Łabądek”. To jednak nie koniec inwestycji. Wraz z nową perspektywą gmina przygotowuje się do realizacji kolejnych przedsięwzięć. Kępno nie powiedziało więc jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o Fundusze Europejskie.

Fotografia przedstawia budynek szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Świbie. Budynek składa się z części dwu i jedno kondygnacyjnej, ma białą elewację. Autorem zdjęcia jest Dominik Wójcik. ***

Miasto i gmina Kępno w ciągu 18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej pozyskała ponad 37,5 mln zł dotacji z WRPO m.in. na projekty: „Rewitalizacja zdegradowanego fizycznie, społecznie i gospodarczo obszaru rynku i okolic w Kępnie poprzez realizację wybranych celów inwestycyjnych wskazanych w Lokalnym Programie Rewitalizacji” (wartość przedsięwzięcia to ponad 18,6 mln zł, unijne dofinansowanie – ok. 13,1 mln zł), „Budowa Klubu Seniora i Centrum Wsparcia Opiekunów w Kępnie” (wartość przedsięwzięcia to ponad 4 mln zł, unijne dofinansowanie – ok. 1,8 mln zł), „E-usługi publiczne dla mieszkańców Miasta i Gminy Kępno” (wartość przedsięwzięcia to ponad 2,4 mln zł, unijne dofinansowanie – ok. 2,1 mln zł), „Remont i adaptacja budynku byłego magistratu w Kępnie na siedzibę Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego” (wartość przedsięwzięcia to ponad 4,9 mln zł, unijne dofinansowanie – ok. 3,1 mln zł), „Budowa oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Świbie” (wartość przedsięwzięcia to ponad 1,9 mln zł, unijne dofinansowanie – ok. 595 tys. zł).

Łukasz Karkoszka

ZOBACZ TAKŻE