Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Na zdjęciu widzimy dom, sfotografowany zza tui. Na jego spadzistym dachu krytym dachówką, widoczne są panele fotowoltaiczne. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Instalacje fotowoltaiczne pojawiły się na ponad 300 domach (fot. archiwum beneficjenta)

Zamiast tysięcy ton węgla

Z roku na rok widać w Polsce coraz większe zainteresowanie OZE. Dotyczy ono także mieszkańców niewielkich wielkopolskich gmin. One przynoszą daleko idące korzyści klimatyczne, gospodarcze i, co oczywiste, również energetyczne. Przykładem jest Kościan.

Zmiany klimatu to jedno z największych zagrożeń, z jakim mierzy się ludzkość. Stanowią niebezpieczeństwo ponieważ mogą doprowadzić do nieodwracalnych strat środowiskowych, które bezpośrednio wpłyną na życie ludzkości. Co więcej, mogą także przyczyniać się do konfliktów między krajami oraz potęgować i tak już istniejące dysproporcje. Unia Europejska od lat nie tylko promuje, ale także finansuje liczne akcje i projekty, których celem jest zwiększenie ekologicznej i energetycznej świadomości i rozbudowie przyjaznej środowisku infrastruktury.

Kościan stawia na słońce

Dzięki unijnemu wsparciu, w 2019 roku ponad 300 gospodarstw domowych w Kościanie wzbogaciło się o instalacje fotowoltaiczne. To nie przypadek, bowiem zarówno dla mieszkańców, jak i władz miasta, kwestie ochrony środowiska i czystego powietrza, są niezwykle istotne.

Fotografia przedstawia fragment domu o spadzistym dachu krytym czerwoną dachówką, na którym zamontowane są panele fotowoltaiczne. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

- W Kościanie, na ekologię patrzymy przez pryzmat zdrowia mieszkańców oraz jakości ich życia – mówi Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana. - Podejmowane działania w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii podyktowane są koniecznością ograniczenia zanieczyszczenia środowiska powstającego w wyniku spalania paliw kopalnych. To także istotne ze względu na ograniczone złoża zasobów naturalnych oraz ich stale rosnące ceny – dodaje.

Podobnego zdania są mieszkańcy, którzy, kiedy tylko pojawiła się możliwość dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, od razu zdecydowali się na inwestycję. Należy do nich m.in. Maciej Suchora.

- Chcemy oddychać czystym powietrzem. Nie chodzi tylko o nas, ale o przyszłe pokolenia, które będą żyły w środowisku takim, jakie im zostawimy – mówi. - OZE to plusy. Mniejsza emisja dwutlenku węgla, to także niższe koszty utrzymania domu. Dzięki dotacji, którą miasto otrzymało na realizację projektu koszty założenia paneli były niewielkie. Obecnie moje rachunki za prąd znacznie się obniżyły – dodaje.

Na montaż instalacji zdecydował się również Sławomir Kaźmierski.

- Przekonały mnie przede wszystkim względy ekonomiczne, ale i pewna niezależność. Za niewielką cenę mogę wyprodukować energię do zasilenia mojego domu, co stawia mnie w lepszej sytuacji niż innych – mówi. - Istotny jest też wpływ instalacji na środowisko. Ten rodzaj pozyskiwania energii jest przyjazny klimatowi. Działania ekologiczne są dla mnie ważne i mam zamiar dalej podążać tą ścieżką. W przyszłości planuję założenie pompy ciepła – dodaje.

Odczuwalne efekty

Koncepcja projektu, który ostatecznie pozwolił na wsparcie mieszkańców instalacjami OZE, zrodziła się w 2017 roku. Kiedy Zarząd Województwa ogłosił nabór wniosków, Kościan złożył potrzebne dokumenty. Od planowania do realizacji nie minęło wiele czasu.

- W domach osób, które złożyły deklarację chęci uczestnictwa w projekcie, przeprowadzono indywidualne inspekcje, celem oszacowania zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną oraz zweryfikowania możliwej do zainstalowania mocy instalacji – mówi burmistrz - Ostatecznie, zamontowaliśmy 304 instalacje fotowoltaiczne i 26 systemów kolektorów słonecznych. W tej chwili są one własnością miasta, a użytkownikami pozostają właściciele nieruchomości.

Przez dwa i pół roku, odkąd działają instalacje, udało się obniżyć emisję szkodliwych gazów, głównie dwutlenku węgla, o około 2,5 tys. ton. Wyprodukowana przez OZE energia „kosztowałaby” ponad tysiąc ton węgla kamiennego.

- Nie mamy wątpliwości, że poszliśmy w dobrą stronę. Ekologia zawsze była dla nas istotna. Jeśli tylko pojawią się kolejne możliwości inwestowania w działania służące ochronie klimatu z pewnością z nich skorzystamy – zapewnia burmistrz.

Całkowity koszt projektu „Instalacja odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych dla mieszkańców Gminy Miejskiej Kościan” to kwota niemal 5,7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach WRPO 2014-2020 wyniosło ponad 4,4 mln zł.

Kościan to jedna z wielu gmin, która stawia na OZE. Zobacz, jak robią to w Turku.

DW

ZOBACZ TAKŻE