Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Na zdjęciu widzimy dwie kobiety – jedną na pierwszym planie, drugą na dalszym, które przyglądają się eksponatom na wystawie. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Ośrodek przybliży historię Zbąszynia i Regionu Kozła, wykorzystując nowoczesne narzędzia (fot. archiwum beneficjenta)

W Zbąszyniu dbają o tradycje „Regionu Kozła”

Co zrobić żeby młodzi ludzie (choć nie tylko) mogli zrozumieć i przyswoić historię? Musi być ona zaprezentowana w sposób ciekawy, inspirujący i angażujący. Dokładnie tak robią to w Zbąszyniu, gdzie od niedawna, dzięki unijnemu wsparciu, działa Regionalny Ośrodek Edukacji Kulturalnej i Animacji Kultur.

Bogate dziedzictwo kulturowe Europy niezwykle urozmaica życie milionów ludzi, będąc dla nich nie tylko źródłem przyjemności, ale także poczucia tożsamości. Dlatego jednym z filarów polityki Unii Europejskiej jest zapewnienie ochrony dziedzictwa kulturowego i różnorodności we wszystkich zrzeszonych krajach. Przejawia się to w krzewieniu i propagowaniu historii, ale również w wykorzystaniu wkładu sektora kultury i sektora kreatywnego w rozwój gospodarki i społeczeństwa. Ten kierunek jest twórczo rozwijany w Zbąszyniu.

Stolica kozła

Zbąszyń, niewielkie miasto leżące w powiecie nowotomyskim, to prawdziwa kolebka ludowego folkloru. Położone jest w tzw. regionie kozła. To instrument muzyczny, który w wyglądzie i dźwięku przypomina dudy. Właśnie w Zbąszyniu do dziś mieszkają rodziny zajmujące się jego budową, a w gminie odbywają się cykliczne imprezy folklorystyczne, na których muzycy popisują się umiejętnościami gry. Tu też, od 2014 roku, ma swoją siedzibę Zbąszyńska Filharmonia Folkloru Polskiego – Szkoła Muzyczna I stopnia – jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie placówek, które łączą tradycję klasycznej gry na instrumentach z muzyką ludową.

Fotografia przedstawia trzypiętrowy budynek o spadzistym dachu krytyk dachówką i ceglanej elewacji. Nad drzwiami głównymi znajduje się napis „Muzeum”. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Gmina o swoje dziedzictwo dba na wielu płaszczyznach. W 2004 roku utworzono Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, które powstało w budynku pochodzącym z XIX wieku. Wcześniej znajdowały się tam szkoła ewangelicka, następnie podstawówka, w której wykształciły się pokolenia mieszkańców Zbąszynia.

- Niestety, czas szybko upomniał się o stary gmach, który od lat był nieremontowany i nie mógł pełnić funkcji publicznych – mówi Tomasz Kurasiński, burmistrz Zbąszynia. - Przeciekał dach, uginały się stropy, instalacje przestały działać. Ostatecznie, muzeum trzeba było zamknąć, a zbiory zabezpieczyć – dodaje.

W 2009 roku zlecono opracowanie dokumentacji zakładającej kompleksowy remont i rozbudowę muzeum. Kosztorys prac znacznie przerósł jednak możliwości niewielkiej gminy, mimo dwukrotnych dofinansowań z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Władze jednak nie poddały się.

- Zdecydowaliśmy się na zmianę konstrukcji budynku, co miało obniżyć koszty. Jednocześnie, zwróciliśmy się o dotację z Funduszy Europejskich i… szczęście się do nas uśmiechnęło – opowiada burmistrz. - Od tego momentu zaczęła się szczęśliwa passa. Szybko ogłosiliśmy przetarg i bez problemów wybraliśmy wykonawcę. Ten nie tylko zmieścił się w zakładanym terminie prac, ale i w kosztach, czego, przyznam, nie spodziewaliśmy się, znając rynkowe realia. Powstał Ośrodek Edukacji Kulturalnej i Animacji Kultury – mówi.

Nowocześnie, dla wszystkich

Nowy gmach ma 400 m2 powierzchni. Dostępny jest dla osób z niepełnosprawnościami. Posiada wewnętrzny dziedziniec, przeznaczony pod kameralne, letnie imprezy i wystawy plenerowe. Stary budynek przeszedł kompleksowy remont: odmalowano wszystkie pomieszczenia, wzmocniono konstrukcję dachu, wymieniono wewnętrzne instalacje. Powstała również nowa oficyna. Ośrodek oficjalnie otwarto 17 stycznia 2023 roku.

Zdjęcie ukazuje moment uroczystego przecięcia wstęgi przez sześciu mężczyzn. Wszystko obserwuje licznie zgromadzona publiczność. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. - Przed nami dużo pracy, ale cierpliwość i konsekwencja przynoszą efekty. Przygotowujemy wystawę stałą dotyczącą Regionu Kozła, która obejmie połowę powierzchni budynku. Planujemy również udostępnianie pamiątek rodzinnych i zbiorów kolekcjonerów lokalnych. Temu celowi posłużą wystawy czasowe – wymienia burmistrz.

Placówka stawia na nowoczesność. Zainstalowany zostanie centralny serwer, który pomieści zdigitalizowane materiały dotyczące wszystkich sześciu gmin Regionu Kozła: Zbąszynia, Zbąszynka, Kargowej, Siedlca, Babimostu i Trzciela. Odwiedzający będą mogli nie tylko obcować z eksponatami w rzeczywistości, ale również wirtualnie. Nie zabraknie także edukacji.

- Planujemy prowadzenie warsztatów dla wszystkich: uczniów szkół i mieszkańców w różnym wieku. Posłuży temu m.in. nowoczesny projektor z interaktywnym ekranem z pary wodnej, pozwalający niemalże dotknąć wyświetlanych eksponatów – tłumaczy burmistrz. - Cieszę się, że po trudnych latach, gmach niegdyś muzeum, a dziś ośrodka, znów błyszczy i jest ozdobą naszego rynku – dodaje.

Całkowita wartość projektu „Utworzenie regionalnego ośrodka edukacji kulturalnej i animacji kultury w Zbąszyniu” to kwota niemal 5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach WRPO 2014-2020 wyniosło ponad 3 mln zł.

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE