Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Na fotografii widoczne jest biurko, na którym stoi nowoczesny sprzęt badawczy. Z lewej strony znajduje się skomplikowane, niewielkie urządzenie, po prawej zaś komputer, dwa monitory z wyświetlonymi obrazami, a także panele sterownicze. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Centrum dysponuje najnowocześniejszym sprzętem (fot. archiwum beneficjenta)

Nowa era badań nad zwierzętami

Dziesięć miesięcy temu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W poniedziałek, 11 grudnia, byliśmy świadkami otwarcia nowoczesnej instytucji, która powstała przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Obiekt jest nową siedzibą Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach. Na powierzchni 1865 m2 prowadzone będą badania z zakresu nauk biologicznych, zootechniki, weterynarii, a także przedkliniczne i translacyjne, z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu.

- Centrum połączy naukowców z różnych dziedzin, umożliwiając tym samym przenikanie się kompetencji i współpracę z przemysłem na światowym poziomie – zapewnia Iwona Cieślik, rzecznik prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego.

Dla nauki i przemysłu

W obszarze zainteresowań badaczy jest między innymi opracowanie nowych suplementów i dodatków paszowych oraz produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego.

- Naukowcy skupią się też na tworzeniu nowoczesnych technologii medycznych i weterynaryjnych dotyczących diagnostyki, obrazowania molekularnego, chorób cywilizacyjnych, nowotworowych, populacyjnych, neurodegeneracyjnych i immunologicznych. Prowadzone badania pozwolą na opracowanie produktów i technologii związanych z profilaktyką, diagnostyką i terapią chorób rzadkich – wymienia Iwona Cieślik.

Centrum łączy funkcje jednostki badawczej i świadczącej usługi dla przemysłu oraz społeczeństwa. Nie zabraknie zatem badań dotyczących profilaktyki zdrowia zwierząt, zaburzeń metabolicznych i otyłości, także wśród zwierząt domowych. To ukłon w stronę potrzeb społecznych, ale i krajowych, ponieważ ta tematyka wpisuje się w program Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji.

Nowoczesny sprzęt

Centrum wyposażono w zaawansowany technologicznie sprzęt: urządzenia do analizy składu substancji biologicznych, obrazowania komórkowego, mikroskopii elektronowej czy badań in vitro.

Zdjęcie przedstawia salę sekcyjną dla zwierząt. Na dalszym planie widzimy dwa metalowe stoły, nad którymi znajdują się telewizory. Duży fragment metalowego stołu widoczny jest także na pierwszym planie. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta. - Do dyspozycji naukowców jest też jedno z najnowocześniejszych w kraju urządzeń do tomografii komputerowej, umożliwiające precyzyjną diagnostykę – mówi Iwona Cieślik. - Ponadto mamy zaawansowany sprzęt chirurgiczny i rehabilitacyjny dla zwierząt, komory respiracyjne służące do monitorowania ilości i składu gazów emitowanych z produkcji zwierzęcej, jak też salę sekcyjną dla zwierząt, z systemem audio-wizualnym do prowadzenia szkoleń zdalnych. Zorganizowaliśmy również pracownię parazytologii, zajmującą się badaniem pasożytów i pasożytnictwa w przyrodzie – dodaje.

Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt stanowi kamień milowy w rozwoju badań na rzecz zdrowia zwierząt i ludzi oraz ochrony klimatu.

- Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt to początek nowej ery badań na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Realizacja tej inwestycji nie tylko podniesie prestiż naszej uczelni, lecz także zwiększy potencjał badawczy i innowacyjny w kluczowych obszarach. Mamy świadomość, jak istotne są badania nad dobrostanem zwierząt, ochroną klimatu oraz chorobami cywilizacyjnymi ludzi i zwierząt. Dlatego też, Uniwersyteckie Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt stanie się miejscem, gdzie rodzą się innowacyjne pomysły, prowadzone są badania na światowym poziomie, a nauka przekłada się na praktyczne rozwiązania. Chcemy być liderem nie tylko w dziedzinie nauk przyrodniczych, ale także prekursorem zmian społecznych. Nasze zaangażowanie w tematykę dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu i zdrowia publicznego to nasza odpowiedź na wyzwania współczesnego świata – mówi prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia, które wyniosło przeszło 23 mln zł (WRPO 2014-2020). Całkowity koszt projektu to kwota ponad 38 mln zł.

DW

ZOBACZ TAKŻE