Ponad siedem ton zbędnych kilogramów zrzucili uczestnicy unijnego programu „Odważ się na zdrowie”. Walkę o szczuplejszą sylwetkę podjęło ponad 1,5 tysiąca mieszkańców Wielkopolski.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 50% mieszkańców Europy ma nadwagę, a u 25% rozpoznano otyłość. Liczba osób z nadmierną masą ciała jest trzykrotnie większa niż 20 lat temu. Niestety Polska znajduje się w czołówce najbardziej otyłych europejskich populacji. Nadprogramowa ilość tkanki tłuszczowej sprzyja rozwojowi wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2, schorzeniom układu sercowo-naczyniowego, niektórym typom nowotworów czy zmianom zwyrodnieniowym układu kostno-stawowego. Do walki z nadmiarową wagą włączyła się Metropolia Poznań, realizując w latach 2020-2023 bezpłatny program zdrowotny „Odważ się na zdrowie - program metaboliczny dla mieszkańców Wielkopolski”.
Zbędne kilogramy
– Nasze działania były odpowiedzią na alarmujące wyniki badań, z których wynika, że ponad połowa mieszkańców Wielkopolski ma problem z nadwagą bądź otyłością – mówi Adam Górczewski, koordynator programu ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
– Co niepokojące, współczynnik ten rośnie w starszych grupach wiekowych. Postawiliśmy więc na profilaktykę, wychodząc z założenia, że przedstawienie faktów i zbudowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zachęcanie do aktywności fizycznej przełoży się wyraźnie na poprawę stanu zdrowia osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami – podkreśla.
Program zaadresowany został do osób mieszkających lub pracujących na terenie Poznania, powiatu poznańskiego lub gmin Szamotuły, Oborniki, Skoki, Śrem (wiek 45-65 lat), u których wskaźnik BMI, czyli indeksu masy ciała, kształtował się w przedziale 25-35, co według Światowej Organizacji Zdrowia oznacza nadwagę lub lekką otyłość.
– Start projektu zbiegł się w czasie z wybuchem pandemii koronawirusa. Obawialiśmy się, że to zmniejszy zainteresowanie naszym przedsięwzięciem, ale okazało się, że tygodnie spędzane w domu często skutkowały niekontrolowanym przyborem masy, więc mimo że na początku działaliśmy online, chętnych do udziału w programie nie brakowało. Nawet po zakończeniu projektu odbieraliśmy i wciąż odbieramy telefony oraz maile z pytaniami o możliwość zgłoszenia się – opowiada Adam Górczewski.
W dobrej kondycji
Na uczestników programu czekały półroczne bezpłatne konsultacje dietetyka, zajęcia fizyczne i wsparcie psychologa. W ciągu trzech lat z oferty skorzystało ponad 1,5 tys. osób.
– Z ciekawości podliczyliśmy zbiorczy efekt i wyszło, że uczestnicy stracili łącznie ponad 7 ton. Największe indywidualne spadki wagi przekroczyły 20 kilogramów – podkreśla Adam Górczewski. – Choć liczby są naprawdę imponujące, najważniejsze jest to, że uczestnicy zmienili sposób myślenia i nawyki żywieniowe. Mimo że kilka procent osób przybrało z powrotem parę kilogramów, to jednak najczęściej nie przełożyły się one na tkankę tłuszczową, a na wzrost mięśni. Widoczne zmiany w postaci smuklejszej sylwetki to nie tylko dieta, ale i ćwiczenia fizyczne. „Odważni” po zakończonym sześciomiesięcznym cyklu często nadal pozostają w kontakcie, wymieniają się dietami i programami sportowymi. Umawiają się także na spotkania. I właśnie o to chodziło, by radzić sobie także bez wsparcia z zewnątrz, być świadomym swojego ciała - jego możliwości i ograniczeń – dodaje.
Z programu skorzystali m.in. Ewa Mrowicka-Spychała i Jacek Mrowicki.
– Od jakiegoś czasu podejmowaliśmy z mężem próby schudnięcia. Niestety z wiekiem zdecydowanie łatwiej przychodzi nabieranie kilogramów niż ich tracenie – podkreśla z uśmiechem pani Ewa. – Nie ukrywam, że skusiły nas benefity programu - możliwość bezpłatnego udziału w ćwiczeniach, porady psychologa oraz dietetyka, jak również sprzęt do ćwiczeń. Atmosfera w trakcie zajęć była świetna, trenerzy wymagający, ale i motywujący. Mąż, który cierpi na astmę, schudł 8 kg. Ma teraz dużo lepszą wydolność oddechową, co obserwujemy na co dzień, podczas jazdy rowerem i trekkingów, które uwielbiamy. Ja schudłam 6 kg. Dla mnie najważniejsze było oszczędzenie stawów i kręgosłupa.
Małżeństwo zgodnie podkreśla, że temat nadwagi nie był wśród uczestników tematem tabu.
– Wymienialiśmy się z innymi informacjami, kto ile schudł i w jaki sposób. To było niezwykle motywujące – zaznacza pani Ewa. – Porady dietetyka i psychologa ukierunkowane były na zmianę nawyków. Patrząc na nasze efekty mogę stwierdzić, że było skuteczne. Od wielu miesięcy utrzymujemy z mężem wagę – dodaje z dumą.
Spektakularne efekty projektu sprawiły, że jest duża szansa na jego kontynuację w najbliższych latach przy wsparciu Funduszy Europejskich.
– Będziemy chcieli pozyskać środki na kontynuację programu dla osób w wieku 45-65 lat, a także rozszerzyć działania na rzecz dzieci i młodzieży, u których coraz częściej diagnozuje się otyłość – podsumowuje Adam Górczewski.
Program zdrowotny „Odważ się na zdrowie – program metaboliczny dla mieszkańców Wielkopolski” współfinansowany był ze środków unijnych w ramach projektu „Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań”. Stowarzyszenie Metropolia Poznań na jego realizację pozyskało ponad 4 mln zł dofinansowania z WRPO 2014-2020.
Więcej na temat projektu dowiesz się z magazynu Zmieniamy Wielkopolskę.
Łukasz Karkoszka