Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia z lotu ptaka przedstawia most biegnący na rozległym rozlewiskiem wodnym. Widoczne są nie tylko akweny, ale i porastające je roślinność. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Dzięki SIPWW jest możliwe przeglądanie, pobieranie, analizowanie i wizualizowanie danych z różnych dziedzin życia (fot. archiwum UM WW)

Superbaza, czyli cyfrowe dane od ręki

System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego, to nowoczesna baza, która umożliwia przeglądanie, pobieranie i analizowanie danych z różnych dziedzin. Konferencja inaugurująca działanie cyfrowej platformy odbyła się 13 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego.

– Oddajemy nowoczesną bazę danych, zawierającą tysiące informacji o regionie, zarówno tego, co mamy w przestrzeni, pod ziemią, jak i na ziemi. Nam pomaga zarządzać województwem, a mieszkańcom zrealizować ich plany – podkreślał w trakcie spotkania Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Jest to wiarygodny element informacji o terenie, z którego będą mogli skorzystać nie tylko urzędnicy czy inwestorzy, ale każdy z mieszkańców Wielkopolski. System będzie na bieżąco aktualizowany i stopniowo obrastał nowymi treściami – zaznacza.

Na zdjęciu widzimy mapę wycinka Wielkopolski z zaznaczonymi elementami. Po lewej stronie znajduje się kolumna z menu. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta. System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego (SIPWW) zawiera jednorodne dane przestrzenne z obszaru całego regionu. Odwiedzając stronę sipww.pl można wyszukać m.in. informacje dotyczące usytuowania budynków, przebiegu mediów, ukształtowania terenu, stanu środowiska, ale również mapy glebowo-rolnicze i obwodów łowieckich, a nawet dane o bezrobociu, poziomie edukacji na wskazanym terenie czy materiały dotyczące dofinansowania z funduszy unijnych. Platforma umożliwia tworzenie własnych kompozycji mapowych i ich bezpłatne pobieranie. Dane można prezentować np. w formie wykresów i kartogramów oraz zapisać utworzoną w ten sposób kompozycję mapową na własne potrzeby.

Na stronie odnajdziemy plany zagospodarowania przestrzennego województwa i lokalne. Nowatorską funkcją SIPWW są e-usługi. Przykładowo platforma umożliwia prowadzenie konsultacji społecznych, dzięki którym możemy mieć wpływ m.in. na to, jak będzie wyglądała nasza okolica. Każdy użytkownik, oprócz tego, że może złożyć wniosek o konsultację, ma możliwość również złożenia petycji czy wzięcia udziału w dyskusji.

Stworzenie platformy wypełnia wymagania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego INSPIRE, zakładającej zapewnienie dostępu do wiedzy o wspólnej przestrzeni europejskiej wszystkim, którzy tej wiedzy potrzebują: organom administracji, organizacjom publicznym i prywatnym, przedsiębiorcom i obywatelom, działającym w skali całej Unii Europejskiej.

Projekt „Budowa i wdrożenie systemu informacji przestrzennej WW (SIPWW)” zrealizowany został przy wsparciu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 25,4 mln zł, z czego unijna dotacja wyniosła ok. 21,3 mln zł.

Jak działa system w praktyce? Przekonaj się, oglądając nasz film!

ŁK

ZOBACZ TAKŻE