Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Na zdjęciu widzimy warsztaty plastyczne prowadzone w szkole. Uczestniczy w nich kilkoro dzieci, pod opieką dorosłych, których dwójka znajduje się na fotografii. Na stoliku, wokół którego zgromadzeni są uczestnicy, widzimy materiały plastyczne: liście, wiklinowe kosze czy szyszki. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Gminy Rokietnica.

Szkoła Podstawowa w Cerekwicy to prawdziwa Fabryka Ekologów (fot. Urząd Gminy Rokietnica)

Fabryka Ekologów w Cerekwicy

Przyjazna dzieciom, mieszkańcom i środowisku. Szkoła Podstawowa w Cerekwicy to unikatowa w skali regionu Fabryka Ekologów. W edukacyjnym laboratorium ekologicznym najmłodsi rozwijają zainteresowania i działają na rzecz ochrony natury.

Perspektywa grożącej nam katastrofy klimatycznej sprawia, że staramy się zmienić sposób działania i model życia. Tego samego uczymy nasze dzieci. Eksperci podkreślają, że w kształtowaniu właściwych nawyków liczy się nie tyle przekaz teoretyczny, ile codzienna praktyka i rutyna. Wiedzą o tym doskonale w Cerekwicy, gdzie tamtejsza szkoła podstawowa, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, pełni nie tylko funkcję placówki oświatowej, ale również ośrodka podnoszącego świadomość ekologiczną całej lokalnej społeczności.

Rozwiązania przyjazne środowisku

Budowa Szkoły w Cerekwicy była jedną z największych inwestycji Gminy Rokietnica. Prace rozpoczęły się w 2019 r. i zakończyły w 2020 r. Od początku placówka przykuwała uwagę interesującą bryłą i proekologicznymi rozwiązaniami. Przy szkole powstał potężny podziemny zbiornik na deszczówkę wykorzystywaną do spłukiwania toalet i nawadniania terenów zielonych. Dodatkowo zamontowano instalację absorbującą wodę dla zielonego ogrodu na dachu. Obiekt wyposażony został w oświetlenie LED ograniczające energochłonność, a także systemy do segregacji odpadów. Między zespolonymi modułami budynku powstało patio z drzewem, roślinnością oraz siedzeniami. Ekologiczne rozwiązania uzupełniły stojaki na rowery, sala gimnastyczna z naturalnym doświetleniem oraz zielona przestrzeń wokół szkoły.

Fotografia przedstawia szkołę widzianą z zewnątrz. W oczy rzuca się nieregularna bryła budynku, o szarej elewacji. Na podwórzu przed gmach stoją dziesiątki rowerów. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Gminy Rokietnica.

– Od początku na realizację inwestycji chcieliśmy pozyskać unijną dotację – mówi Danuta Potrawiak, Sekretarz Gminy Rokietnica. – Nie było jednak możliwości zdobycia wprost pieniędzy na samą budowę placówki. Premiowane były przedsięwzięcia, które powoływały ośrodki działalności edukacyjnej. Pomyśleliśmy wtedy, że przecież może nim być nasza szkoła. Takie rozwiązanie pozwoliłoby pokryć już poniesione wydatki na proekologiczne rozwiązania i dodać do nich kolejne. Takie, które dałyby solidną bazę nauce zmieniającej myślenie, nawyki i postawy służące ochronie przyrody. Ten cel udało się zrealizować i w efekcie stworzyliśmy ze szkoły nowatorskie edukacyjne laboratorium ekologiczne – podkreśla.

Dla 8 tys. osób, w tym uczniów i pełnoletnich mieszkańców, w ramach projektu przygotowano różnorodne zajęcia informacyjno-edukacyjne.

– Na początku przeszkodziła nam pandemia. Szybko jednak dostosowaliśmy się do rzeczywistości realizując zaplanowane działania z wykorzystaniem dostępnych narzędzi. Sięgnęliśmy po transmisje online, nagrania, relacje. Mogliśmy je upubliczniać dzięki specjalnej stronie internetowej uruchomionej w projekcie. Systematyczną pracę na rzecz ochrony przyrody prowadziliśmy w ramach powołanych w każdej gminnej szkole kół ekologów. Uczniowie i ich opiekunowie, uczestniczyli w cyklicznych zajęciach, prelekcjach, wyjazdach oraz festynach. Wiele wydarzeń – Eko Integracje, Noce Ekologów czy spotkania z ekspertami – miało charakter otwarty dla mieszkańców – podkreśla Danuta Potrawiak.

Zdjęcie ukazuje cztery młode kobiety, które stoją przy zakrytym czarnym obrusem stoliku, na którym znajdują się sadzonki. Obok stoi szklarnia z elektryczną tablicą przedstawiającą temperaturę  powietrza. Fotografia pochodzi z archiwum Urzędu Gminy Rokietnica. Ogródek meteo i szklarnia

Szkoła wyposażona została w wiele urządzeń, dzięki którym uczniowie lepiej poznają prawa, którymi rządzi się natura. Do dyspozycji młodych ekologów jest m.in. ławka solarna, miniturbina wiatrowa, urządzenia do pomiaru i obserwacji meteorologicznych, czujniki pomiaru czystości powietrza. W otoczeniu szkoły znajduje się kompostownik, miniszklarnia umożliwiająca obserwowanie wzrostu warzyw i ziół oraz łąka kwietna.

– Uczniowie wraz nauczycielami angażują się w wiele ogólnopolskich inicjatyw proekologicznych – biorą np. udział w zbiórkach odzieży używanej czy warsztatach dotyczących niemarnowania żywności – opowiada Mariola Sudoł-Szczepaniak, wicedyrektor szkoły i koordynatorka projektu. – Hołdujemy idei nadawania przedmiotom drugiego życia, stąd kiermasze książek. W holu na stałe działa bookcrossingowa biblioteka, która cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Codziennym szkolnym wyborom towarzyszy dbałość o rozwiązania służące ochronie przyrody – promujemy korzystanie z bidonów i poidełek, zachęcamy do nieużywania jednorazowych opakowań. Organizujemy też różne akcje. W trakcie Dnia bez Opakowań Foliowych rozdaliśmy mieszkańcom Cerekwicy i sąsiedniego Mrowina torby wielorazowego użytku. Takie działania pozwalają nam chronić bezcenne zasoby przyrody – podkreśla.

Projekt „Fabryka Ekologów – edukacyjne laboratorium w Szkole Podstawowej w Cerekwicy w ramach zadania pn. Budowa Szkoły Podstawowej w Cerekwicy” został nominowany do konkursu „Inwestycja z perspektywą” na najpotrzebniejsze i najciekawsze inwestycje samorządowe dofinansowane z Funduszy Europejskich. Całkowita wartość przedsięwzięcia, zrealizowanego przy wsparciu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, to ponad 2,4 mln zł. Unijna dotacja wyniosła ok. 1 mln zł.

Łukasz Karkoszka

ZOBACZ TAKŻE