Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Na zdjęciu widzimy kilkadziesiąt osób, obradujących przy dwóch długich stołach. Wszyscy wyciągają w górę rękę z kartą do głosowania. Zdjęcie pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Inauguracyjne spotkanie Komitetu Monitorującego odbyło się 1 marca (fot. UMWW)

Jak działa społeczny monitoring nad funduszami

Zatwierdzenie kryteriów wyboru projektów dla kilku konkursów było jedną z pierwszych decyzji Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 1 marca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego.

Komitety Monitorujące (KM) to niezależne ciała doradczo-opiniodawcze czuwające nad racjonalnym wydatkowaniem Funduszy Europejskich.W nowej perspektywie ich rola jest równie ważna jak w poprzedniej. Zajmują się m.in. rozpatrywaniem i zatwierdzaniem kryteriów wyboru projektów w ramach danego programu iokresowym badaniem postępu w zakresie osiągania programowych celów. Stoją teżna straży przestrzegania przez realizatorów zasad zrównoważonego rozwoju, dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, niedyskryminacji oraz równości praw kobiet i mężczyzn, a także stosowania Karty Praw Podstawowych UE.

Pierwsze decyzje

Komitet Monitorujący Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 powołany został 2 lutego br. W trakcie inauguracyjnego spotkania, które odbyło się 1 marca br., 42 stałych członków i członkiń wraz z zastępcami odebrało akty powołania. Z tego gremium 19 osób reprezentuje środowisko sfery publicznej, a 23 osoby stronę społeczną (11 członków reprezentuje partnerów społeczno-gospodarczych, a 12 społeczeństwo obywatelskie). W KM zasiada również 9 obserwatorów ze strony rządowej, samorządowej, partnerów społecznych i gospodarczych oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Fotografia przedstawia uśmiechniętą kobietę o długich włosach, w okularach, która odbiera oficjalny dokument od mężczyzny w garniturze. Zdjęcie pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

– Powołanie Komitetu i nasze pierwsze spotkanie jest wydarzeniem o dużym znaczeniu dla całej społeczności naszego regionu, gdyż tym samym rozpoczynamy formalnie prace nad nowym programem regionalnym. Wierzę, że wspólnie przeprowadzimy wdrażanie programu przez kolejne etapy w sposób bezpieczny, transparenty, maksymalnie uspołeczniony i uczciwy. To wyzwanie dla nas wszystkich – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i jednocześnie przewodniczący Komitetu Monitorującego. – Siłą naszego Komitetu są ludzie, którzy reprezentują różne interesy i sektory życia społecznego: od samorządowców, przez przedsiębiorców, a na organizacjach obywatelskich skończywszy. To są liderzy swoich środowisk. Ich głos będzie kluczowy w procesie wdrażania programu – podkreślał.

Jedną z pierwszy decyzji KM było powołanie grupy roboczej ds. transformacji Wielkopolski Wschodniej. W perspektywie 2021-2027 kluczowe bowiem będzie sprawne przeprowadzanie transformacji energetycznej i osiągnięcie neutralności klimatycznej subregionu wschodniego do 2040 r. Ten ambitny cel pomogą zrealizować unijne środki (około 414 808 447 euro) zarezerwowane w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Kryteria przyjęte

W trakcie posiedzenia przyjęto regulamin działalności KM, łącznie z większością złożonych wcześniej poprawek. Kluczowe dla dalszego wdrażania nowego programu było przyjęcie propozycji metodyki i kryteriów wyboru dla kilku konkursów, które wkrótce zostaną uruchomione.

Na zdjęciu widzimy obrady gremium. Widoczne są kobiety i mężczyźni siedzący przy kwadratowym stole. Na blatach znajdują się notatki, przekąski i woda. W tle widoczna jest ciemnoniebieska plansza z napisem – Mimo opóźnień w przygotowaniu perspektywy 2021-2027 (niezależnych od nas) staramy się uruchomić w tym roku dość dużą liczbę naborów. Będą one skierowane do samorządów, przedsiębiorców czy organizacji społecznych. Do końca roku mamy w planie ogłosić około 20 konkursów – podkreślał Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Członkowie KM dyskutowali m.in. nad kryteriami formalnymi, merytorycznymi, negocjacyjnymi i rozstrzygającymi dla naborów z Europejskiego Funduszu Społecznego+. Łącznie na pierwszym spotkaniu członkowie Komitetu zatwierdzili ok. 10% z wszystkich kryteriów całego programu. Jedną z nowości, która czeka na wnioskodawców, będzie wymóg złożenia dokumentów projektowych tylko w formie elektronicznej z podpisem kwalifikowanym. Na jego złożenie realizatorzy będą mieli czas pięciu dni od daty złożenia wniosku.

W posiedzeniu KM wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej: Severina Markova, Grzegorz Orawiec oraz Adam Gajek. Goście z Brukseli zwracali uwagę na praktyczny wymiar zasady partnerstwa, a także odnieśli się do stosowania zasad horyzontalnych.

Drugie spotkanie KM odbyło się we wtorek 28 marca. W jego trakcie przyjęto kolejne kryteria do konkursów dotyczących m.in. wsparcia inwestycyjnego w MŚP i dużych przedsiębiorstwach, dotacji dla samorządów, szkół czy organizacji społecznych. Podczas posiedzenia omówiono także koncepcję wsparcia zwalnianych górników z Konina i okolic związanych z grupą ZE PAK. W ramach transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej ok. 2200 pracowników skorzysta z programu „Droga do zatrudnienia po węglu”, który będzie finansowany ze środków unijnych w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W trakcie obrad Komitetu, przy udziale przedstawicieli związków zawodowych, przedstawiono założenia projektu, który przewiduje m.in. 150 tys. zł wsparcia na każdego uczestnika. Program zakłada szkolenia, indywidualne wsparcie doradcze, a także pomoc w znalezieniu pracy lub założeniu działalności gospodarczej. Komitet zdecydował o przyjęciu koncepcji wsparcia dla górników. Więcej informacji o decyzjach podjętych na drugim posiedzeniu KM można znaleźć na stronie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Łukasz Karkoszka

ZOBACZ TAKŻE