Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Na zdjęciu widzimy mężczyznę w garniturze, który przemawia, stojąc przy specjalnym pulpicie. To marszałek Marek Woźniak. Po prawej stronie widać dwóch mężczyzn siedzących przy stole. Nad nimi, na ekranie, wyświetla się napis: Konwent Marszałków Województw Wielkopolskie 2023. Fotografia pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Konwent Marszałków odbył się 21 marca w Poznaniu (fot. archiwum UMWW)

W Polsce jest przyszłość polityki spójności

Wdrażanie Funduszy Europejskich, odbudowa Ukrainy i polityka zdrowotna. To główne tematy obrad Konwentu Marszałków Województw RP, który 21 marca odbył się w Poznaniu.

Spotkanie podzielone zostało na trzy panele. Pierwszy poświęcony został bieżącej sytuacji w Ukrainie oraz powojennej odbudowie kraju. Następnie odbył się panel poświęcony polityce spójności.

– Obecnie zajmujemy się dwiema kluczowymi kwestiami związanymi z Funduszami Europejskimi mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Konwentu Marszałków RP. – Pierwsza dotyczy wdrażania unijnych dotacji z perspektywy 2021-2027. Jesteśmy w trakcie ustalania kryteriów, które będą wykorzystywane w ogłaszanych konkursach. Druga kwestia to przyszły kształt polityki spójności. Obawiamy się, żeby ta nie została uszczuplona.

Fotografia przedstawia grupę ludzi uczestniczącą w konferencji. Część z nich korzysta ze słuchawek, dzięki którym mogą słyszeć tłumaczenie wystąpień na języki obce. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podkreślała, że jesteśmy w ważnym momencie uruchamiania regionalnych programów. Z puli blisko 76 mld euro aż 44% środków zarządzanych jest na poziomie regionalnym.

– Dziś istotne jest, aby jak najszybciej uruchomić pierwsze nabory, tak by środki finansowe zasiliły gospodarkę, przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego, przyczyniając się do rozwoju naszego kraju – mówiła.

Z kolei Younous Omarjee - Poseł do Parlamentu Europejskiego i Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu podkreślał, że Polska pozostaje jednym z największych beneficjantów polityki spójności.

– Jeżeli przypatrujemy się, jak są wdrażane tu eurofundusze, wiele elementów działa na waszą korzyść. Dzięki temu możecie być głosem regionów mniej uprzywilejowanych. Tu, w Polsce, jest przyszłość polityki spójności – stwierdził.

O przyszłości FE mówił Jan Olbrycht - Poseł do Parlamentu Europejskiego i Wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej.

– Aktualnie trwają dyskusje na temat kształtu polityki spójności. W obliczu wojny w Ukrainie pojawiają się pytania czy powinna być bardziej elastyczna i mniej rygorystyczna w przepisach i czy jeszcze mocniej postawić nacisk na decentralizację – podkreślał. – Opóźnienia związane z wdrażaniem perspektywy 2021-2027 związane są m.in. z tym, że państwa wolą realizować zadania z Krajowych Planów Odbudowy, które nie są tak restrykcyjne i dają stuprocentowe dotacje. KPO są szybsze, ale niestety mniej kontrolowalne. Projekty opierają się na faktycznym wykonaniu inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że te działania są mocno scentralizowane. Rządy nawet nie muszą konsultować działań z samorządami. I tu coraz częściej pojawiają się głosy, czy tak elastyczne podejście nie powinno być wprowadzone w polityce spójności w przyszłości. Moim zdaniem jednak nie wolno nam ruszać obowiązujących zasad – podkreślał.

W debacie poświęconej opiece zdrowotnej omówiono m.in. funkcjonowanie Krajowej Sieci Onkologicznej. Szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć tu: konwent.umww.pl

Przypomnijmy, że Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. W pierwszym półroczu 2023 r. prezydencję sprawuje Wielkopolska.

ŁK

ZOBACZ TAKŻE