Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Grafika stanowi kolaż wielu wycinków z artykułów prasowych, na które nałożone są trzy twarze: dwóch mężczyzn, w tym jednego czarnoskórego, oraz kobiety. Napis, na niebieskim tle, brzmi: Fundusze Europejskie. Plebiscyt

Głosowanie w drugiej edycji Plebiscytu rozpocznie się już wkrótce! (grafika: UMWW)

Dobry projekt prowadzi do sukcesu

Już w październiku rozpocznie się głosowanie w drugiej edycji plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE”. Postanowiliśmy jednak jeszcze na chwilę wrócić do premierowej odsłony konkursu i zapytać laureatów, czym było dla nich zwycięstwo i w jaki sposób wpłynęło na ich codzienną rzeczywistość. Drodzy nominowani, czytajcie uważnie, ponieważ to mogą być dla was cenne wskazówki!

Premierowa edycja plebiscytu „Łączy nas WIELkopolskiE” odbyła się w 2022 roku. W ciągu 20 dni, oddano ponad 50 tys. głosów. Część spłynęła spoza granic Wielkopolski, a nawet kraju. Beneficjenci unijnych przedsięwzięć zaangażowali się w promocję projektów, tworząc ciekawe materiały multimedialne, a także całe kampanie, które zachęcały mieszkańców do oddania głosu na ich projekt.

Na kilka tygodni przed kluczową fazą drugiej edycji plebiscytu, wracamy do naszych laureatów. Ich słowa mogą stanowić nie tylko wskazówki dla obecnych beneficjentów rywalizujących w konkursie, ale także motywację dla mieszkańców Wielkopolski – żeby zagłosowali i pokazali całemu regionowi, że to ich gmina lub firma zrealizowała najlepsze unijne przedsięwzięcie.

Inwestycja + promocja

W kategorii „Łączy nas architektura i kultura” zwyciężyła gmina Czempiń, która przeprowadziła modelową rewitalizację miejskich przestrzeni, na czele ze zrujnowanymi terenami pofabrycznymi, gdzie powstało Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”.

- Nagroda, którą otrzymaliśmy, jest pewnym podsumowaniem ostatnich lat dynamicznego rozwoju gminy przy pomocy środków unijnych – przekonuje Konrad Malicki, burmistrz. - Doceniono niezwykłą przemianę naszej małej ojczyzny, która zrealizowaliśmy z poszanowaniem historii i, przede wszystkim, uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. W toczącej się przemianie „Tlenownia” jest perłą, która najlepiej oddaje skalę zmian, jakie dzięki funduszom zewnętrznym dzieją się w Czempiniu – dodaje.

Jak przyznaje burmistrz, kluczem do zwycięstwa w plebiscycie była dobrze zrealizowana inwestycja.

- Modernizacja, a właściwie niemal stworzenie od zera, naszej „Tlenowni” było jednym z najpoważniejszych przedsięwzięć gminy w ostatnich latach. Od samego pomysłu, przez stworzenie projektu, pozyskanie zewnętrznych dofinansowań, prace budowlane, aż po „rozkręcenie” działalności, stanowiło gigantyczne wyzwanie, któremu podołaliśmy – zapewnia burmistrz. - Aprobata, z jaką społeczność przyjęła powstanie „Tlenowni”, połączona z dobrą promocją sprawiła, że z puli ponad 50 tys. głosów, jakie oddano w całym plebiscycie, aż przeszło 13 tys. trafiło na nasz projekt. To dowodzi, że inwestycja była po prostu trafiona – dodaje.

Udział w plebiscycie był dla gminy poważnym sprawdzianem. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, udało się go zaliczyć celująco.

- Drodzy mieszkańcy Wielkopolski, biorąc udział w plebiscycie, wyrażacie opinię na temat zasadności wydatkowania unijnych środków, co pozwala docenić te projekty, które faktycznie na to zasługują. Jeszcze raz kłaniam się wszystkim tym, którzy zagłosowali na nas i zachęcam do uczestniczenia w drugiej edycji – mówi Konrad Malicki.

Ciężka praca popłaca

W gronie laureatów znalazła się również firma ENforce Medical Technologies sp. z o.o. z Poznania, która zwyciężyła w kategorii „Łączy nas… innowacyjny biznes”. Mieszkańcy regionu docenili projekt, dzięki któremu powstała bioniczna proteza stopy, stanowiąca wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Dość powiedzieć, że produkt trafił do ogarniętej wojną Ukrainy, gdzie pomaga ciężko rannym żołnierzom dosłownie stanąć na nogi.

Fotografia przedstawia mężczyznę z protezą, który ćwiczy na orbitreku. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. - Każde zwycięstwo cieszy, ponieważ pokazuje, że ciężka i wytrwała praca popłaca – zapewnia Adam Gramala, dyrektor operacyjny firmy. - Otrzymaliśmy możliwość pokazania problemu pacjentów po amputacji kończyn. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości doprowadzi to do wprowadzenia oczekiwanych zmian w procedurach rehabilitacji i protezowania pacjentów, które, mamy nadzieję, wdrożymy najpierw w Wielkopolsce, aby dać przykład reszcie kraju – dodaje.

Kluczem do zwycięstwa, w przypadku ENforce Medical Technologies, był dobry produkt oraz ogromne zaangażowanie załogi, która każdego dnia szuka możliwości jego ulepszenia i większego wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Szefowie firmy nie mają wątpliwości, że warto oddać swój głos także w drugiej edycji. Na jakie projekty?

- Te, które realnie pomagają lokalnej społeczności i wspierają jej rozwój. Dzięki temu, twórcy poczują się docenieni, co zwiększy ich motywację do dalszej, wytężonej pracy – mówi Adam Gramala.

Trwa druga edycja

Wielkimi krokami zbliża się punkt kulminacyjny drugiej edycji plebiscytu. Na stronie www.laczynaswielkopolskie.pl możecie zapoznać się już ze szczegółami nominowanych projektów. Przygotowaliśmy nie tylko krótkie opisy finansowanych przez UE przedsięwzięć, ale także poprosiliśmy o zabranie głosu samych beneficjentów, którzy opowiedzieli nam, co jest wyjątkowego w ich projekcie, jak wyglądała jego realizacja i czym jest dla nich Wspólnota Europejska. Część z nich przygotowała również materiał wideo, dedykowany swojemu projektowi.

Głosowanie, na stronie plebiscytu, potrwa od 23 października do 13 listopada. Zwycięzców wyłonimy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w lutym przyszłego roku.

Zobacz relację z gali finałowej pierwszej edycji Plebiscytu!

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE