Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia dzieci podążające ścieżką edukacyjną. Widoczne są wytyczone trasy pomiędzy roślinnością oraz pulpity i tablice informacyjne. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Centrum Edukacji Ekologicznej rozpoczęło działalność we wrześniu 2022 roku (fot. archiwum beneficjenta)

Jaki świat zostawisz innym?

Jesteś częścią otaczającego cię świata. Masz wpływ na zmiany, jakie zachodzą wokół. Twoje codzienne decyzje wpływają na środowisko. Dlatego również od ciebie zależy, jaki świat zostawisz kolejnym pokoleniom. Promowanie zrównoważonego stylu życia to ważna rola, jaką pełnią centra edukacji ekologicznej. Od ponad roku, dzięki unijnemu wsparciu, takie centrum działa we Wrześni.

Właściwie prowadzona edukacja ekologiczna pomaga zauważyć przyrodę i nawiązać z naturą silniejszą więź. Dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Kreowanie odpowiednich postaw i podnoszenie świadomości pomaga ratować klimat przed katastrofą.

O tym, że więź z naturą nie tylko wzmacnia poczucie szczęścia, ale też skłania do ekologicznych zachowań, doskonale wiedzą we Wrześni. Gmina od lat prowadzi zakrojone na szeroką skalę działania prośrodowiskowe, nie zaniedbując przy tym edukacji. Kampanie informacyjne, pikniki i ekologiczne wydarzenia są tego przykładem. Rok temu otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej.

W nowoczesnych przestrzeniach

Powstaniu Centrum przyświecała myśl stworzenia nowoczesnej przestrzeni, gdzie walory edukacyjne i naukowe zostaną połączone z rekreacją i dobrą zabawą.

- Inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby związane z ochroną bioróżnorodności na terenie naszego miasta i dostępnością do nowych, zielonych miejsc. Istotne jest również budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców. Odbywa się to przez możliwość korzystania z obiektu, a także uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach, zwłaszcza przez dzieci i młodzież szkolną – przekonuje Tomasz Kałużny, burmistrz Miasta i Gminy Września.

Centrum Edukacji Ekologicznej powstało przy szkole podstawowej nr 6 we Wrześni. Swoją inaugurację miało w połowie września 2022 roku.

- Składa się z dwóch części. Pierwszą jest ogród, w którym wyróżniono strefy tematyczne umożliwiające prowadzenie różnych zajęć. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, można tam opowiadać np. o ekosystemach wydm czy borów sosnowych, wyjaśniać na czym polega recykling i w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci czy przeprowadzać ciekawe przyrodnicze doświadczenia. Tak zagospodarowana przestrzeń umożliwia realizację kilku zajęć jednocześnie. Ogród zapewnia również doskonałe warunki do życia dla ptaków, owadów, a nawet drobnych ssaków. Wszystko tworzy spójną całość, co ważne - ogólnodostępną dla mieszkańców – wyjaśnia burmistrz. - Druga część to pracownia edukacyjna. Możliwe jest tu prowadzenie zajęć w nowoczesnej koncepcji STEAM. Jej głównym celem jest wdrożenie aktywnych form pracy i łączenie wielu dziedzin nauki. Mamy tu pięć stref: nauki, inżynierii, sztuki, technologii i matematyki – dodaje.

Obiekt został wyposażony w nowoczesny sprzęt, który pomaga w pracy z młodzieżą i dorosłymi mieszkańcami. W ogrodzie można korzystać bądź oglądać m.in. ekspozytor terenowy modelu układu słonecznego, zegar słoneczny, stoły do uprawy roślin, modele edukacyjne, hotele dla owadów czy stację meteorologiczną. W pracowni zaś spotkamy roboty i zestawy edukacyjne. Dodatkowy element stanowią rośliny tropikalne, nadające miejscu prawdziwie egzotycznego klimatu. Mogą się tu odbywać lekcje przyrody i biologii, ale również warsztaty i konferencje.

- Jesteśmy przekonani, że funkcjonowanie Centrum będzie miało pozytywny wpływ na budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców, także dzieci i młodzieży, którzy chętnie uczestniczą w zajęciach w bogato wyposażonej pracowni - wyjaśnia burmistrz.

Wiele działań, jeden cel

Samorząd nie ogranicza swoich ekologicznych działań do edukacji.

Fotografia ukazuje zajęcia prowadzone w pracowni ekologicznej. Przy stole siedzi kilkoro dzieci, które korzystają z pomocy dydaktycznych: globusa i tabletów. Nad nimi stoi nauczyciel, wyjaśniający zagadnienia. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Na przestrzeni ostatnich lat podejmowano tu wiele inicjatyw, których celem była ochrona środowiska. Od 2022 roku nasadzono m.in. prawie 800 drzew, ponad 460 krzewów i kilkadziesiąt tysięcy kwiatów. Wymieniono uliczne oświetlenie na energooszczędne lampy LEDowe. Gmina zainwestowała w kolejny autobus elektryczny. Co ważne korzystanie z miejskiej komunikacji autobusowej we Wrześni jest w pełni bezpłatne. Ponadto powstały m. in.: ścieżka ekologiczna przy jednej ze szkół, zielony plac zabaw i kilka zielonych skwerów. Na terenie gminnych szkół podstawowych rozmieszczono czujniki jakości powietrza oraz zbudowano zbiornik retencyjny, umożliwiający magazynowanie wody deszczowej.

- Będziemy podejmować kolejne ekologiczne inicjatywy. Zdajemy sobie sprawę, że to co zrobimy, jest niezwykle istotne dla nas i będzie także inwestycją na rzecz przyszłych pokoleń – przekonuje Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni.

Całkowity koszt projektu to kwota ponad 3,7 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach WRPO 2014-2020 wyniosło przeszło 2 mln zł.

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE