Dni Otwarte Funduszy Europejskich to coroczna okazja dla beneficjentów, by pochwalić się swoimi projektami zrealizowanymi przy współfinansowaniu unijnych funduszy, a dla gości unikalna możliwość, by zajrzeć za kulisy tych projektów.
Projekty możemy podzielić na dwie grupy: takie, które są otwarte na co dzień, jednak decydują się na udział w imprezie, by przygotować coś szczególnego, zaskoczyć i zwrócić uwagę na źródło finansowania swojej inwestycji. W tej grupie są, np. atrakcje turystyczne, instytucje kultury, czy placówki edukacyjne. Do drugiej grupy należą obiekty, mniej dostępne (choć często obok nich przechodzimy), do których zaliczamy np. instytucje otoczenia biznesu, placówki naukowe czy prywatne firmy. Dni Otwarte Funduszy Europejskich( DOFE) to jedyna okazja, żeby zobaczyć je od środka.
Uczestnictwo w imprezie nie powinno być kolejnym obowiązkiem, dniem nauki (chyba, że nauki przez zabawę), lecz czystą przyjemnością rozrywką i relaksem. Oczywiście z pewną dozą emocji, ponieważ będziemy w miejscach, na które złożyli się nie tylko polscy podatnicy, lecz także obywatele pozostałych 27 krajów Unii Europejskiej.
Jeśli zdecydowałeś się na udział w tej markowej imprezie, to otwórz swój projekt w taki sposób, żeby przyciągnąć uwagę potencjalnych odwiedzających. Jak to zrobić?
Zaskocz
Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej (WOES) prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych oraz Wielkopolski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach DOFE zaprasza do kina TUR w Turku na seans filmu „Hotel Marigold”. To wzruszająca opowieść o grupie emerytów, którzy wyruszają w podróż do Indii. Przygoda jaką tam przeżyją, zmieniła wiele, nie tylko w ich życiu. Ale film to tylko wstęp do opowieści o … działaniach na rzecz wielkopolskich seniorów. Gospodarze opowiedzą jak to robią, jakie mają sukcesy i co mają w planach. Być może wśród uczestników spotkania pojawią się kolejni zapaleńcy, którzy zasilą drużynę WOES-u.
Zaproś całą rodzinę
Atrakcje turystyczne, które codziennie przyciągają rzesze gości w ten szczególny dzień powinny nastawić się na przygotowanie czegoś specjalnego, odbiegającego od rutynowego programu. Wtedy sukces będzie gwarantowany, nawet wśród osób, które były tu po kilka razy. Na fajny pomysł wpadł Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu zapraszając na warsztaty „Zabawki Mieszka i Dobrawki” w ramach wystawy „Rodzina i dziecko w średniowieczu”. Podczas zajęć dzieci poznają czym bawili się ich rówieśnicy sprzed 1000 lat. To unikalna szansa obejrzenia przedmiotów należących do dzieci, które zostały znalezione podczas badań wykopaliskowych. Dzieci i ich rodzice będą mogli obejrzeć dawne łyżwy, piłki czy lalki. Fajny pomysł dla całych rodzin.
Wpuść za kulisy
Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach Państwa Polskiego. Zespół Bramy Poznania słynie z nietuzinkowych pomysłów, które do tego wyjątkowego obiektu (w maju obchodzi 3 lata) ściągają rzesze sympatyków. Nie zawiedzie także podczas tegorocznych Dni Otwartych. Specjalnie na tę okazję pracownicy przygotowali wyjątkowy program zwiedzania, podczas którego goście będą mieli możliwość obejrzenia tej instytucji z niecodziennej perspektywy. Pokażą jak funkcjonuje jedna z największych atrakcji turystycznych Poznania, jak skonstruowany jest budynek Bramy, jak wyglądają na co dzień niewidoczne elementy zabezpieczenia przeciwpowodziowego, czy zaplecza technicznego. Dla miłośników nowoczesnych technologii (i nie tylko) absolutną gratką będzie możliwość samodzielnego uruchomienia bądź wyłączenie wybranych multimediów.
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach powstał dzięki funduszom europejskim na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego. To przestrzeń łącząca elementy parku krajobrazowego, ogrodu barokowego wraz z zabytkową aleją grabową, w której zainstalowano urządzenia pomagające osobom niewidzącym i słabowidzącym w nauce orientacji przestrzennej. Na co dzień służy wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach. Ze względu na funkcje terapeutyczne i edukacyjne dla szerokiej publiczności otwarty jest w tylko w ograniczonych porach. W Dni Otwarte Funduszy Europejskich otworzy się szeroko, a na gości czekać będzie przewodnik, który odkryje tajemnice ogrodu, zarówno te przyrodnicze jak i architektoniczne. Będzie to prawdziwa gratka, zwłaszcza gdy dopisze majowa aura.
Zrób coś przewrotnego
Do Centrów Kształcenia Zawodowego zwykle nie przychodzą przedszkolaki i uczniowie podstawówek. Chyba, że w… Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Właśnie na taki przewrotny pomysł wpadła kadra Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie. Placówka zrealizowała już kilka projektów współfinansowanych z funduszy. Podczas Dni Otwartych pracownia szkolenia zawodowego zostanie przekształcona w jedną wielką salę zabaw, której motywem przewodnim jest poznanie tajników pracy w nowoczesnym rolnictwie. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia plastyczne z rysowania i lepienia ciągników oraz innych maszyn rolniczych, jak również konkursy z nagrodami, a dla trochę starszych tory przeszkód, wyścigi modelami ciągników, zabawa robotami i wiele innych. Prawda, że pomysłowo?
Takich odlotowych pomysłów wielkopolscy projektodawcy przygotują więcej. Wejdź na stronę https://dniotwarte.eu/, w wyszukiwarce wybierz województwo wielkopolskie, miejscowość w Twoim otoczeniu i w drogę. Daj się pozytywnie zaskoczyć!
Andrzej Szoszkiewicz