Europejski standard

Pocztowa 11. Pokoszarowy budynek z czerwonej cegły. Taki, jakich w Gnieźnie, mieście z piękną historyczną kartą, nie brakuje. Ale w tym przypadku stare budownictwo kryje zupełnie nowe wnętrze.

Parter budynku przeszedł radyklaną metamorfozę. Od ścian po sufit, wszystko jest nowe, jasne, lśniące. Pierwszego września 2016 r. w te odnowione wnętrza wprowadziły się dzieci z Plastusiowa, czyli samorządowego przedszkola nr 12 w Gnieźnie. A właściwie przeprowadziły, bo wcześniej placówka mieściła się – wspólnie ze żłobkiem miejski – przy ulicy Kościuszki.

Europejski standard za unijne dotacje

Remont i przeprowadzka nie byłyby możliwe, gdyby nie unijne wsparcie w ramach  Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Celem projektu była poprawa warunków infrastruktury przedszkolnej na terenie Gniezna poprzez inwestycję w infrastrukturę niezbędną  dla uruchomienia 90 nowych miejsc edukacji przedszkolnej dla  3- i 4-latków. Dzięki realizacji projektu zmieniło się oblicze dwóch gnieźnieńskich przedszkoli. – W Przedszkolu nr 12 inwestycja polegała na przystosowaniu do potrzeb funkcjonowania pomieszczeń w budynku pokoszarowym przy ulicy Pocztowej. Atutem nowej lokalizacji przedszkola było zwiększenie jego powierzchni, dzięki czemu stworzono dodatkowo 75 miejsc przedszkolnych wraz z nowym placem zabaw. Natomiast w Przedszkolu nr 6 adaptowano pomieszczenie mieszkalne na nowy oddział przedszkolny dla 15 dzieci oraz dostosowano jeden oddział do potrzeb dzieci niepełnosprawnych – mówi Juliusz Trojanowski, kierownik Referatu Obsługi Środków Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Projekt infrastrukturalny realizowany jest wspólnie z projektem „miękkim”, który realizują oba zmodernizowane przedszkola – nr 6 i nr 12.

Same „ochy” i „achy”

Ktokolwiek przekracza próg przedszkola nr 12 przy Pocztowej, nie może wyjść z zachwytu. Parter budynku został nie tylko odnowiony, ale też nowocześnie urządzony. Przypomina jasne, skandynawskie wnętrza. Z szatni przedszkola wychodzą, namalowane na podłodze, kolorowe pasy, które niczym tęczowy gps, prowadzą do sal. Wszystko zaprojektowane  w sposób przemyślany i dostoswany do rozwoju dzieci. W drzwiach prowadzących do sal są okrągłe okienka, przez które mogą zajrzeć rodzice. Na usta odwiedzających cisną się same „ochy” i „achy”. Różnicę widać zwłaszcza, gdy wejdzie się na pierwsze piętro budynku. Mieści się tam jeszcze nie wyremontowana siedziba Gimnazjum nr 2.

– Wcześniej było tu jedenaście sal szkolnych, teraz jest siedem dużych oddziałów przedszkolnych –  prawie każde z własną łazienką – mówi dyrektor przedszkola Danuta Kropaczewska. – Kupiliśmy wyposażenie trzech sal: meble, dywany, zabawki, pomoce edukacyjne, sprzęt audio, kolorowe ksero, część wyposażenia dla kuchni gimnazjum, która gotuje także dla nas. W przedszkolu jest teraz 171 przedszkolaków oraz większa kadra. Dodatkowe etaty pomocy kuchennych, woźnych, intendentki i kilku nauczycielek także są sfinansowane z dotacji – dodaje  Danuta Kropaczewska.

 

Grupa przedszkolaków podczas zabawy w sali
Grupa przedszkolaków podczas zabawy w sali. Fot. Monika Wierżyńska

 

Ramię w ramię z rodzicami

Przedszkole stało się prawdziwą wizytówką gnieźnieńskiej edukacji i powodem do dumy. Wszystkie dzieci, które uczęszczały do starej siedziby, przeniosły się tutaj, żaden z rodziców nie oddał dziecka do innej placówki. Na pomoc rodziców można też było liczyć podczas przeprowadzki z ul. Kościuszki. Pani Dominika, mama Agaty i Antosia, nie mogłaby sobie wymarzyć lepszego miejsca dla swoich pociech. Przedszkole jest położone na skraju urokliwego parku miejskiego. W ramach projektu zagospodarowano teren przed placówką, powstał piękny, drewniany plac zabaw. – Wcześniej przedszkole mieściło się przy ruchliwej ulicy, teraz dzieci mają na plac kilka kroków. Spędzają dużo czasu na zewnątrz, w pięknym otoczeniu – mówi pani Dominika. – Dla mnie, pracującej mamy, to bardzo ważne. Jak odbiorę dzieci z przedszkola , mam sporo obowiązków domowych i nie zawsze czas, by spędzić go na podwórku. Dzieci uwielbiają  bawić się na placu zabaw, są drabinki, domki i prawdziwy hit – drewniana ciuchcia, oblegana przez kilkuletnich maszynistów i pasażerów.

 

Przedszkolaki podczas zabawy na placu zabaw. Siedzą w wagonikach drewnianej kolejki
Przedszkolaki podczas zabawy na placu zabaw. Fot. Monika Wierżyńska

 

Można pochwalić włodarzy, że do inwestycji przy ul. Pocztowej podeszli kompleksowo. Nowy parking ze szlabanem i przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną, to całkiem świeże miejskie inwestycje, dzięki którym dzieci są bezpieczne, a rodzice nie mają problemów z zaparkowaniem auta.

Dzieci mają sporo przestrzeni także w budynku. Sale i pomieszczenia biurowe to łącznie ponad 800 m2. – To była zmiana nie tylko dla dzieci, ale też dla całego personelu. Musieliśmy na nowo wypracować rytm. Dobrze, że jest wiele ułatwień: wózki którymi dowozimy posiłki do sal czy kuchenna winda. Samo przedszkole pracuje dłużej niż przy Kościuszki, zgodnie z potrzebami rodziców –  od 5.30 do 16.30 – mówi dyrektor przedszkola.

Dorota Palicka, nauczycielka najmłodszej grupy Czerwonych Plastusi, pracuje w przedszkolu od września: – Tutaj widać europejski standard. Sale są duże, przestronne, dzieci mają sporo miejsca do zabawy. Są kąciki tematyczne, z zabawkami, książkami, ściany tablicowe do rysowania kredą, pomysłowe osłony na kaloryfery. Mamy sprzęt audio, jest też wentylacja, która bardzo się przyda podczas upałów.

 

Przedszkolaki podczas zabawy w sali
W nowej, przestronnej sali przedszkolaki czują się doskonale. Fot. Monika Wierżyńska

 

Statystyki na plus

Z projektu sfinansowane są też dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, wycieczki, wyjazdy na przedstawienia, imprezy, wyprawka dla przedszkolaka, artykuły papiernicze, strona internetowa przedszkola itp. W budynku powstaną jeszcze dwa dodatkowe oddziały przedszkolne. Dzięki tym inwestycjom, sytuacja edukacyjna w Gnieźnie bardzo się poprawiła. –   Miasto dysponuje 1975 miejscami w przedszkolach, dla których jest organem prowadzącym – mówi Marian Pokładecki, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.  –   Ofertę uzupełnia 13 przedszkoli, 3 punkty przedszkolne (w tym 2 specjalne) oraz 1 zespół przedszkolny prowadzony przez osoby fizyczne lub prawne. Na rok szkolny 2017/18 nie planujemy  rekrutacji uzupełniającej  i nie tworzymy list rezerwowych, ponieważ wszystkie osoby, które złożyły wniosek o przyjęcie do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Gniezno będą miały zapewnione miejsca w placówkach przedszkolnych.

Monika Wierżyńska

 

Jeżeli zrealizowałeś projekt unijny dofinansowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i nie zdążyłeś go dobrze wypromować, wykorzystaj szansę i pochwal się nim teraz! Wyślij artykuł, film lub zdjęcia na adres zmieniamywielkopolske@umww.pl, a my sprawimy, że Wielkopolanie dowiedzą się o Twoim projekcie.

Informacja o ty, że opisywany projekt został przesłany na skrzynkę zmieniamywielkopolske@umww.pl