Postęp w stomatologii na bieżąco śledzi każdy, kto dba o zęby i regularnie odwiedza dentystę. Kiedyś wizyta w fotelu dentystycznym nie należała do najprzyjemniejszych, teraz pacjent może liczyć na fachowe i zupełnie bezbolesne leczenie. Pod warunkiem, że jego dentysta ma nie tylko umiejętności, ale też nowoczesny sprzęt. Tak jak poznański gabinet stomatologiczny „Stankowscy & Białach Stomatologia” Przemysława Stankowskiego. Dzięki wsparciu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ gabinet umożliwia spełnienie marzeń pacjentów o pięknym uśmiechu bez bólu.
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda to muzyczny przepis na zdrowe zęby. Higiena jamy ustnej to podstawa, ale dzisiejsze standardy opieki stomatologicznej zupełnie nie przypominają tych sprzed lat. Zęby, które kiedyś nadawały się tylko do wyrwania, dziś stomatolodzy leczą przy pomocy najnowocześniejszej technologii. Borowanie, resekcja i przysłowiowa sztuczna szczęka brzmią jak głos z odległej przeszłości. Teraz katalog usług medycznych jest nieskończony – licówki, implanty, wybielanie, niemal niewidoczne aparaty leczące wady zgryzu to tylko skromna część wachlarza usług. Dentyści muszą być na bieżąco z innowacjami, nowymi urządzeniami czy technikami leczenia. Dzięki temu oferują pomoc – w profilaktyce, chirurgii, diagnostyce, protetyce, periodontologii, estetyce wyglądu zębów i wielu innych.
Wiertło to za mało
Nowoczesny gabinet stomatologiczny prowadzi w Poznaniu Przemysław Stankowski. Jego klinika za cel stawia sobie realizację marzeń o praktykowaniu stomatologii na światowym poziomie. Tak, by każdy pacjent mógł na fotelu poczuć się jak klient najlepszej amerykańskiej kliniki i wyjść z niej z hollywoodzkim uśmiechem na twarzy. Stąd też gabinet systematycznie inwestuje w sprzęt – a ten – jak wszystkie zaawansowane technologie – nie jest tani. Dlatego firma postanowiła poszukać zewnętrznego dofinansowania i skorzystała z możliwości, jakie dają fundusze unijne. Na realizację projektu „Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności Gabinetu Stomatologicznego Stankowski Przemysław poprzez zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń” w ramach poddziałania 1.5.2 „Wzmocnienie konkurencyjności kluczowych obszarów gospodarki regionu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+”, otrzymał dofinansowanie na unowocześnienie kliniki i poszerzenie wachlarza usług.
Za ponad 900 tys. zł, z czego ponad 370 tys. zł to środki unijne, kupiono: unity Stomatologiczne – czyli fotele wraz z modułami (w tym konsoleta lekarska oraz asysty, blok spluwaczki, lampa zabiegowa, fotele zabiegowe dla lekarza i asysty); autoklaw – urządzenie do sterylizacji narzędzi; mikroskop z torem wizyjnym – zabiegowy mikroskop umożliwiający powiększenie pola zabiegowego kilkunastokrotnie oraz nagrywanie zabiegu; rtg i radiowizjografia – aparaty RTG do wykonywania zdjęć wewnątrzustnych; termodezynfektor – myjkę ultradźwiękową do mycia narzędzi przed procesem sterylizacji; tomograf cyfrowy wraz z modułem cefalometrycznym – czyli aparat do wykonywania zdjęć tomograficznych oraz moduł do wykonywania zdjęć cefalometrycznych, a także komputery, monitory i oprogramowania oraz kasetkę chirurgiczną z narzędziami, wykorzystywaną podczas zabiegów chirurgicznych.
Frontem do pacjenta
Nowy sprzęt to oczywiście nowe usługi. Dzięki zakupionym urządzeniom w tym poznańskim gabinecie w ofercie pojawiło się między innymi wypełnienie kompozytowe, licówka ceramiczna, korona porcelanowa czy protetyka na całkowitym bezzębiu. Ta ostatnia usługa to prawdziwy ratunek dla pacjentów w najcięższej sytuacji – dzięki nowoczesnej technologii, ci którzy utracili wszystkie zęby otrzymują protezy całkowite, które umożliwiają komfort żucia, wymowę oraz poprawiają wygląd i estetykę. Inną nowoczesną usługą jest onlay, czyli ratunek dla bardzo zniszczonych zębów. Tu również postęp technologiczny przyniósł namacalne korzyści pacjentom. Wypełnienie zęba tradycyjną plombą w rozległym ubytku wiąże się bowiem z dużym ryzykiem jego utraty. Onlay to ryzyko eliminuje – to doskonały sposób odbudowy, do której wystarczą dwie wizyty. Na znaczną poprawę leczenia ortodontycznego wpływa również tomograf cyfrowy wraz z modułem cefalometrycznym.
– Sukces zależy tu od prawidłowego zaplanowania leczenia, dlatego dokładne zebranie danych jest tak istotne. Tomograf nam w tym pomaga. Na cefalometrii możemy ocenić profil pacjenta, a na zdjęciach tomograficznych możemy dokładnie zanalizować pozycję zębów w kości. Warto wspomnieć, że zakupiony przez nas tomograf ma możliwość wykonania zdjęcia o wymiarach nawet do 17 x 13,5 cm. Daje to szansę oceny wszystkich zębów, obu stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok podczas jednej ekspozycji. Dzięki temu z jednego badania mogą skorzystać lekarze wszystkich specjalności, nie tylko stomatologicznych. Bardzo często bowiem wykonujemy zdjęcia zatok przynosowych oraz dróg oddechowych dla laryngologów – podkreśla Przemysław Stankowski.
Medycyna i biznes oparty na wiedzy
Prowadzenie badań, rozwój, innowacje, szkolenia to podstawa, by być konkurencyjnym na rynku usług medycznych. O sukcesie stanowi wypadkowa wielu czynników – wiedza, nowoczesny sprzęt, podążanie za trendami, ale też podejście do pacjenta, czy po prostu ludzka życzliwość. Ważne jest też bezpieczeństwo – pacjent musi mieć pewność, że podczas każdego zabiegu używane narzędzia będą sterylne. Zakupione w ramach projektu sprzęty usprawniły proces czyszczenia narzędzi, a jednocześnie zmniejszyły liczbę narzędzi jednorazowych.
Nowy sprzęt to nowe usługi i pacjenci, a w efekcie więcej foteli i zatrudnionych lekarzy oraz personelu pomocniczego. Pacjenci krócej czekają na wizytę, firma się rozwija i umacnia swoją pozycję na rynku. Co więcej, kształci innych – prowadzi kursy, szkolenia i seminaria dla dentystów z całej Polski. To doskonały przykład efektu kuli śnieżnej w gospodarce – każda inwestycja napędza kolejną. Dlatego prowadząc firmę warto korzystać z wszystkich możliwości – także tych, które przed przedsiębiorcami otworzyła akcesja do Unii Europejskiej.
Monika Wierżyńska