Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN 01/2018 Na zdjęciu dzieci dzieci uczestnicąe w warsztatach i zajęciach plastycznych (fot. Dominik Wójcik)

Fundusze na żywo

Jak bardzo zmieniła się Wielkopolska dzięki unijnym dotacjom, można było przekonać się podczas kolejnej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Tegoroczna akcja, która odbyła się w dniach 11-13 maja, cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja promująca projekty zrealizowane ze wsparciem unijnych środków. Dzięki beneficjentom, którzy otwierają drzwi do różnych miejsc, oferują zniżki, darmowe wejścia lub po prostu prezentują projekty, akcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Tegoroczną, piątą już edycję, można opisać krótko: było różnorodnie, ale wszędzie interesująco i po europejsku. W 16 miastach Wielkopolski odbyło się ponad 30 wydarzeń.

Fascynująco i odkrywczo

Najwięcej działo się w stolicy województwa. Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower zaprosiło najmłodszych na kreatywne warsztaty ekologiczne. - Nasz cel to: zaskakiwać, fascynować i odkrywać, ale przede wszystkim dobrze się bawić. Śmiech dzieci i setki pytań, którymi zasypywali prowadzących, są najlepszym dowodem, że zajęcia były „strzałem w dziesiątkę” - mówi Ewa Michalska, Key Account Manager w Nobel Tower.

Dużą popularnością cieszyły się doświadczenia związane z odnawialnymi źródłami energii. Młodzi z radością obserwowali również mikroświat w powiększeniu. Ciekawie było jednak nie tylko w nowoczesnym wnętrzu Nobel Tower, ale także na zielonym skwerku na zewnątrz, gdzie odbyły się treningi piłkarskie i inne zabawy.

„Koduj świat i baw się!” - pod takim hasłem odbywały się warsztaty z programowania przeprowadzone przez specjalistów z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Uczestnicy mieli okazję poznać działanie systemu „CodeAll” - najnowocześniejszego narzędzia do nauki programowania. Była nie tylko teoria, ale i praktyka – każdy odwiedzający mógł spróbować swoich sił w obsłudze systemu i, na przykład, zaprogramować funkcję włączania światła za pomocą klaśnięcia w dłonie.

DOFE w regionie

W Owińskach czekał z ciekawą ofertą uruchomiony na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych Park Orientacji Przestrzennej. Przypomnijmy krótko, że jest to niecodzienny model przestrzeni służącej rehabilitacji i rewalidacji osób z dysfunkcją wzroku. Strefa jest połączeniem parku krajobrazowego i barokowego ogrodu wraz z zabytkową aleją grabową.

Na historyczną przygodę zaprosił zwiedzających malowniczy skansen Olandia w Prusimiu. Chętni zwiedzili m.in. XVIII-wieczny wiatrak typu Holender, park miniatur, zobaczyli dawny piec chlebowy, koło młyńskie.

W ramach DOFE swoje drzwi otworzył również Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie. Placówka, dzięki unijnemu wsparciu, pozyskała nowoczesną aparaturę służącą do obrazowania medycznego i wizualizacji naczyń krwionośnych. Stworzono tu również pracownię hemodynamiki (gdzie diagnozuje się i leczy m.in. wady serca), która prowadzi całodobowy dyżur. Podczas dni otwartych mieszkańcy mogli przyjrzeć się nowoczesnej aparaturze, poznać jej działanie i efekty pracy.

Więcej na temat wydarzeń z DOFE w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę w TV ASTA

W Starym Mieście zainaugurowano działalność kina. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili m.in. reżyserka Kinga Dębska oraz wybitni aktorzy: Grażyna Szapołowska i Marian Dziędziel.

Do aktywnej organizacji DOFE przyłączyły się również regionalne podmioty ekonomii społecznej, które promowały ideę społecznej przedsiębiorczości. W Wielkopolskim Centrum Ekonomii Społecznej zaczerpnąć można było informacji o tym, jak założyć spółdzielnię socjalną. Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych zaprosiło chętnych na grę miejską - śladem pierwszych poznańskich spółdzielczych inicjatyw, ich patronów i założycieli.

Wielkopolskie DOFE odwiedził Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, który, chwaląc tempo wdrażania WRPO, zaznaczył, że region jest liderem w pozyskiwaniu Funduszy Europejskich. Dni Otwarte Funduszy Europejskich zorganizowane zostały przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju .

Więcej na temat DOFE w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę (TVP Poznań, obejrzyj odcinek z 16.05.2018) http://poznan.tvp.pl/26848536/zmieniamy-wielkopolske.

(DW)

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska