Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN 01/2018 Na zdjęciu pociąg elf (fot. archiwum UMWW)

Poznańska Kolej Metropolitalna – rozpoczęło się odliczanie!

Już 10 czerwca na tory wyjadą pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Mieszkańcy Wielkopolski będą mogli korzystać z czterech nowych połączeń z Poznania do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Jarocina. Będzie szybciej i wygodniej.

Inauguracja przedsięwzięcia odbyła się 25 maja na Dworcu Letnim w Poznaniu. Bohaterem wydarzenia był sześcioletni Olivier Romanowski z Wągrowca, który otrzymał specjalne wyróżnienie za pracę zgłoszoną w konkursie na logo Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Nagrodą jest voucher na bezpłatny przejazd pociągiem Kolei Wielkopolskich w kabinie maszynisty.

Na zdjęciu samorządowcy, którzy wręczają nagrodę sześcioletniemu Olivierowi. Nowe połączenia kolejowe to następny ważny krok w budowaniu spójnego systemu komunikacji publicznej w regionie. W ciągu doby przyjeżdża do Poznania i wyjeżdża ok. 450 pociągów, z czego 335 obsługiwanych jest przez województwo wielkopolskie. Każdego dnia z połączeń korzysta ok. 57-58 tys. pasażerów. Po wprowadzeniu dodatkowych kursów, związanych m.in. z uruchomieniem PKM, ta liczba znacząco wzrośnie.

– Potrzebny będzie dodatkowy tabor. W bydgoskiej PESIE zamówiliśmy kolejne dziesięć składów nowych pociągów pięcioczłonowych, które będą obsługiwać połączenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Niedawno podpisaliśmy umowę, na podstawie której z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dostaniemy środki na zakup kolejnych pięciu składów – mówił w trakcie uroczystości Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Z kolei prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie, powstających przy zaangażowaniu środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania, węzłów przesiadkowych z parkingami dla samochodów i rowerów.

– Mieszkańcy Poznania i podpoznańskich gmin zyskują alternatywę do przemieszczania się samochodem – zaznaczał.

Poznańska Kolej Metropolitalna to wspólna inicjatywa Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

- Rzadko się spotyka sytuację, gdy samorządy solidarnie chcą się do jakiegoś działania dokładać. W przypadku Poznańskiej Kolei Metropolitalnej dostrzegliśmy wspólny cel i z dofinansowaniem działania właściwie problemów nie było. Za to bardzo dziękuję. To świadczy, o tym, że jako samorządy weszliśmy już na wyższy poziom – mówił Jan Grabkowski, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, starosta poznański.

Połączenia w ramach PKM będą obsługiwane przez spółkę Koleje Wielkopolskie - samorządowego przewoźnika kolejowego. Uruchomienie kolejnych połączeń do Rogoźna, Wrześni, Kościana, Szamotuł i Gniezna następować będzie etapami. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziano na 2021 rok - uzależnione jest od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK SA.

ŁK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska