Szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy zwiększają świadomość kierowców i poprawiają bezpieczeństwo na drogach. Nic więc dziwnego, że cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów. Także pracodawcy coraz częściej doceniają ofertę, która długofalowo przynosi im wymierne korzyści - zmniejsza liczbę wypadków i kolizji, a zwiększa upusty od kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych służbowych samochodów. Wśród bogatej oferty kursów znaleźć można i takie, które dofinansowane są z WRPO 2014+.
Według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2018 roku na polskich drogach doszło do ponad 30 tys. wypadków. W zdecydowanej większości winę ponosili sami kierowcy. Zginęło prawie 2 900 osób. To niepokojące dane. Polskie trasy nadal zaliczane są do niebezpiecznych. Co robić? Czy jest „złoty środek”, który sprawi, że polskie drogi będą bezpieczniejsze? Jedni mówią o koniecznych inwestycjach w infrastrukturę drogową, inni proponują podwyższanie mandatów dla piratów drogowych i stawianie fotoradarów rejestrujących nadmierną prędkość. Poznańska szkoła doskonalenia techniki jazdy ma inny pomysł na poprawę tych negatywnych statystyk. Nowoczesny ośrodek uczy kierowców technik jazdy w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Kursy i szkolenia zwiększają pewność siebie „za kółkiem” i poprawiają umiejętności panowania nad pojazdem.
Bezpieczeństwo i ekonomia
ŠKODA Auto Szkoła to stara, dobra i rozpoznawalna już w Polsce marka. Przez prawie 15 lat z jej kursów i szkoleń skorzystało 140 tys. osób. Od 2009 roku aktywnie pozyskuje unijne dofinansowanie na projekty szkoleniowe przeznaczone dla kierowców.
- Chcemy, aby stały się one jak najbardziej dostępne dla Polaków – mówi Jakub Łabędzki, kierownik projektów w ŠKODA Auto Szkoła.
W latach 2012-2013, w ramach projektu „Kierowca z Wyobraźnią”, niemal 1000 osób przeszło kurs z technik bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Szkolenia były w 80% dofinansowane ze środków unijnych. Skorzystali z niego pracownicy małych i mikro przedsiębiorstw z terenu województwa wielkopolskiego, a także samozatrudnieni. Kolejne przedsięwzięcia realizowane były w następnych latach. Blisko 800 kierowców przeszło między innymi, specjalistyczne, dwudniowe szkolenie z zakresu bezpiecznej jazdy.
Jak znaleźć szkolenie
Aktualnie w ramach Bazy Usług Rozwojowych dostępnych jest wiele szkoleń oferujących nie tylko podnoszenie kwalifikacji już obecnych kierowców, ale i możliwość odbycia kursu prawa jazdy i zdania egzaminu państwowego dla tych, którzy uprawnienia do prowadzenia samochodów dopiero chcą zdobyć.
Przypomnijmy: Baza Usług Rozwojowych to platforma, której działanie można przyrównać do znanych portali zakupowych. Z tą różnicą, że w BUR oferowane są kursy i szkolenia zawodowe. Grupą docelową jest kadra zarządzająca oraz pracownicy z sektora MŚP. Fundusze Unijne pokrywają nawet do 80% usługi, z której uczestnik zdecyduje się skorzystać. Jeśli pracodawca nie znajdzie kursu, którego poszukuje, może zamówić usługę szkoleniową „szytą na miarę”. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorca umieszcza w systemie ogłoszenie o indywidualnym zapotrzebowaniu, a firmy szkoleniowe przygotują ofertę odpowiadającą tym potrzebom.
Więcej na temat Bazy Usług Rozwojowych przeczytasz
tutaj.
Ciekawą ofertę dotyczącą szkoleń z technik bezpiecznej jazdy, w ramach BUR, oferuje ŠKODA Auto Szkoła. Kursy rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku. Przeznaczone są dla wszystkich kierowców, przy czym pracownicy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw mogą skorzystać z 80% dofinansowania z Funduszy Europejskich. Wszystkie szkolenia odbywają się w Poznaniu.
Chętni mogą wybierać spośród kilku kursów. Jednym z nich jest Safe Driving, podczas którego, na torze wyposażonym w nawadniane maty poślizgowe, kurtyny wodne i szarpak wprowadzający auto w poślizg, kierowcy uczą się jak kontrolować samochód w awaryjnej sytuacji na drodze. EcoDriving, to z kolei nauka jazdy ekonomicznej bez utraty dynamiki, która pozwala nam zaoszczędzić nawet jedną czwartą baku paliwa. Ciekawą opcją jest kurs jazdy defensywnej (Defensive Driving), polegającej na instynktownym wybieraniu bezpiecznych manewrów, z wykorzystaniem wyuczonych nawyków i zasad.
Interesującą opcją dla miłośników jazdy poza utartymi ścieżkami są kursy poruszania się pojazdem w trudnym terenie Off-road Driving. Organizatorzy przygotowali na jego potrzeby specjalny tor przeszkód, na którym będzie trzeba się zmierzyć z grząskim terenem, głębokimi piaskami, stromymi zjazdami i podjazdami, a nawet… wałami czołgowymi. Dla miłośników szybkiej jazdy przygotowano z kolei szkolenia w ramach sportowej akademii RS, prowadzonej przez rajdowego mistrza Polski Miko Marczyka.
Na każdą kieszeń
- Na specjalnie przygotowanych torach w ŠKODA Autodrom Poznań można ćwiczyć wszystkie możliwe elementy związane z jazdą samochodem. Kierowcy, w bezpiecznych warunkach, uczą się jak unikać zagrożeń oraz jak reagować na sytuacje niebezpieczne w czasie codziennej jazdy. Kursy trwają zwykle od sześciu do dziewięciu godzin – mówi Jakub Łabędzki. - Dzięki takim szkoleniom wzrasta świadomość pracowników, co wraz z nabytymi umiejętnościami obniża wypadkowość w firmie. To z kolei przekłada się także na oszczędności dla pracodawcy. Dotychczasowe badania, które prowadzimy wraz z firmami dysponującymi dużą flotą samochodów wykazały znaczny spadek kosztów ubezpieczeń OC i AC po wdrożeniu naszego programu szkoleniowego – dodaje.
W samym tylko 2018 roku, z kursów skorzystało prawie 1000 osób z całej Polski.
- Możliwość otrzymania dofinansowania sprawiła, że nasze kursy stały się przystępne cenowo dla małych firm, które często dysponują mniejszym budżetem szkoleniowym niż korporacje. Warto zaznaczyć, że wiedza i umiejętności nabyte na naszych warsztatach przydają się nie tylko podczas podróży służbowych, ale również na co dzień, zwiększając bezpieczeństwo pracownika, jego rodziny oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego – mówi Jakub Łabędzki.
Prowadzenie zakrojonego na tak szeroką skalę przedsięwzięcia pozwoliło również na rozwój szkoły. Aby podołać zadaniu, firma zatrudniła dodatkowych pracowników, w tym trenerów doskonalenia techniki jazdy, którzy prowadzą szkolenia.
Zainteresowanie kursami jest bardzo duże, a rekrutacja nadal otwarta. O formalności nie trzeba się martwić. Zespół szkoły zapewnia, że bierze to na swoje barki i pomaga w formalnej części przedsięwzięcia.
Dominik Wójcik