Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia zajęcia podczas kursu florystycznego. Uczestnicy stoją wzdłuż długiego stołu, na którym rozłożone są zielone rośliny, z których mają stworzyć kompozycje. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Podczas kursu florystycznego, uczestnicy uczyli się tworzyć m.in. kompozycje okolicznościowe (fot. archiwum beneficjenta).

Restart po pięćdziesiątce

Wydawać by się mogło, że braki kadrowe, a także niskie bezrobocie będą sprzyjać starszym pracownikom. Tymczasem w życiu zawodowym pięćdziesięciolatkowie nadal mają pod górkę. Na szczęście są też historie z happy endem, które pozwalają wierzyć, że wiek i doświadczenie to bardziej atut niż wada. Z pewnością należą do nich te opowiedziane przez Pawła Stefańskiego i Julitę Dworniczak-Hoffmann.

Spójrzmy na liczby. Niemal połowa Polaków po pięćdziesiątce jest dziś aktywna zawodowo.

Wynik, co prawda, do najgorszych nie należy, ale jeśli porównamy się z innymi europejskimi krajami, wypadamy blado. Świetnym przykładem jest Szwecja, gdzie trzy czwarte osób po 50. roku życia nadal realizuje się zawodowo. Dlaczego powinniśmy poprawiać statystyki? Bo Polska, tak jak inne społeczeństwa Europy, starzeje się. Implikuje to wiele różnorodnych problemów, które prędzej czy później trzeba będzie rozwiązać.

W obliczu niskiego bezrobocia i luki kadrowej na rynku pracy, krajowi rekruterzy i przedsiębiorcy coraz śmielej i przychylniej zwracają się ku starszym pracownikom. W końcu to po ich stronie leży niepodważalny atut, jakim jest doświadczenie – zarówno to zawodowe, jak i życiowe. Dojrzałych pracowników od lat wspierają też mocno Fundusze Europejskie. Liczne projekty, realizowane przez powiatowe urzędy pracy, instytucje i prywatne podmioty, wspierają osoby po pięćdziesiątce w kontynuowaniu kariery zawodowej oferując atrakcyjne szkolenia, kursy, staże i dając wiele innych możliwości.

W potrzebie

Paweł Stefański (57 lat) z wykształcenia jest technikiem rolnictwa. Przez kilkanaście lat pracował w wyuczonym zawodzie. Kiedy jego przedsiębiorstwo upadło, postanowił spróbować sił za granicą.

- Przez blisko cztery lata pracowałem jako kierowca w Niemczech. Zarobiłem dość, by wybudować w Polsce wymarzony dom. Wróciłem do kraju, by zamieszkać z rodziną i wtedy pojawił się problem: praca, której nie mogłem tu znaleźć – mówi.

Fotografia przedstawia uczestników kursu florystycznego. W grupie około 15 osób jest jeden pan. Wszyscy, uśmiechnięci, trzymają kompozycje kwiatowe, które stworzyli podczas zajęć. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Poszukiwania trwały długo i były frustrujące. W końcu pan Paweł trafił do Powiatowego Urzędu Pracy w Środzie Wielkopolskiej. Właśnie tam usłyszał o projekcie „Restart. Aktywizacja zawodowa osób powyżej 30. roku życia” realizowanym przez firmę Euronauka.

- Uznałem, że to może być szansa dla mnie – mówi.

Dzięki projektowi, odbył kurs prawa jazdy kat. D, uprawniający do kierowania autobusami. Dodatkowo, przeszedł również szkolenie z zakresu przewożenia ludzi, co dawało możliwość pracy w transporcie publicznym.

- W Niemczech prowadziłem ciężarówki. I choć lubiłem tę pracę, trzeba powiedzieć, że bywała bardzo uciążliwa. Przede wszystkim jeździłem na długich trasach i często nie było mnie w domu przez kilka dni. Po powrocie do Polski chciałem tego uniknąć, żeby móc spędzać czas z rodziną. Dlatego prowadzenie autobusów uznałem za świetny pomysł. Po odbyciu sześciomiesięcznego stażu w Urzędzie Gminy Dominowo i zdobyciu prawa jazdy kategorii D, złożyłem dokumenty w Kórnickim Przedsiębiorstwie Autobusowym KOMBUS Sp. z o.o. i zostałem przyjęty do pracy jeszcze tego samego dnia. Dostałem pięciomiesięczną umowę z opcją przedłużenia. Mam nadzieję, że to nastąpi, ponieważ praca bardzo mi odpowiada i wiążę z nią duże nadzieje – mówi.

O tym, jak trudno znaleźć pracę, gdy skończyło się pięćdziesiątkę, wie także Julita Dworniczak-Hoffmann, która przez całą karierę zawodową pracowała w sekretariatach firm i sklepów.

- Współpraca z ostatnim pracodawcą nie układała się po mojej myśli, dlatego ostatecznie nasze drogi się rozeszły – mówi. - Zostałam bezrobotna, jednak nawet przez chwilę nie pomyślałam o zakończeniu kariery. Mam jeszcze sporo lat do emerytury, a poza tym – siły i chęci do pracy. Niestety, przez ponad rok, choć aplikowałam w różnych miejscach, nie otrzymałam żadnej oferty – dodaje.

Jak to często bywa, na projekt Euronauki, także pani Julita trafiła przypadkiem. Szczęśliwy traf okazał się jednak zwrotem w jej dotychczasowej karierze.

- Nie chciałam zmieniać branży, w której mam już spore doświadczenie. Dlatego zdecydowałam się na kurs pracownika biurowego. Szkolenie pozwoliło mi odświeżyć pewne umiejętności, ale też nabyć nowe. Obecnie pracuję w firmie Lider Usług Komunalno-Samorządowych w Środzie Wielkopolskiej, w sekretariacie, gdzie wcześniej odbyłam staż. Zajmuję się między innymi sprawami kadrowymi i płacowymi. To jest to, co chcę i lubię robić. Mam nadzieję, że tu zostanę – mówi.

Akcja restart

Fotografia, na pierwszym planie przedstawia dwie kobiety stojące przy długim stole, na którym rozłożone są elementy kwiatów i ozdób. Kobiety tworzą kompozycję. W tle widać inne kobiety. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Projekt „Restart. Aktywizacja zawodowa osób powyżej 30. roku życia” firmy Euronauka skierowany jest do osób bezrobotnych, biernych zawodowo i poszukujących pracy. Zgodnie z założeniami, spośród docelowej grupy uczestników liczącej 225 osób, 38 będzie powyżej 50. roku życia. Realizowany jest w powiatach średzkim, śremskim, wrzesińskim i jarocińskim.

- Bezrobotni pięćdziesięciolatkowie na rynku pracy muszą mierzyć się przede wszystkim z krzywdzącymi stereotypami, które nadal pokutują wśród pracodawców. W sytuacji utraty pracy, ich kwalifikacje również tracą na znaczeniu, ponieważ często były specyficznym kapitałem, który wykorzystywany był w tej jednej, konkretnej firmie, a dla innej będzie już nieprzydatny. To sprawia, że starsi pracownicy mają kłopot ze znalezieniem kolejnego zatrudnienia. Pomimo niekwestionowanego doświadczenia zawodowego, pięćdziesięciolatkowie są nadal często pomijani w procesach rekrutacyjnych, przegrywając rywalizację z młodszymi kandydatami. Dlatego postanowiliśmy im pomóc – mówi Bogumiła Czajka, doradca zawodowy z firmy Euronauka.

W ramach projektu wszyscy zakwalifikowani biorą udział w warsztatach z zakresu poszukiwania pracy oraz kompetencji społecznych. Dzięki nim dowiadują się jak skutecznie tworzyć dokumenty aplikacyjne, poznają także swoje mocne i słabe strony. Następnie uczestnicy odbywają kilkumiesięczne kursy zawodowe. Po ich pomyślnym ukończeniu i otrzymaniu certyfikatu, kierowani są na staż. Projekt potrwa do czerwca 2020 roku.

Miliony na szkolenia

Fotografia przedstawia siedem osób: pięciu mężczyzn w garniturach i dwie elegancko ubrane kobiety, którzy siedzą przy stole, podczas konferencji dotyczącej podpisania umów na dofinansowanie projektów. Za ich plecami znajdują się ścianki: jedna z napisem Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 WRPO 2014+, druga Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dla tych, którzy również chcą podnieść swoje umiejętności, ale nie bardzo wiedzą jak, mamy dobrą wiadomość. W najbliższym czasie, na szkolenia komputerowe i kursy językowe dla mieszkańców Wielkopolski – w szczególności tych o niskich kwalifikacjach i powyżej 50. roku życia – w ramach WRPO 2014+ przeznaczonych zostanie aż 42 mln zł. Zarząd województwa wybrał już 45 projektów, które otrzymają dotację w ramach drugiej edycji konkursu „Uczenie się przez całe życie”, chociaż chętnych było o wiele więcej. Warto wspomnieć, że na liście rezerwowej znajduje się ponad 200 wniosków. Listę dofinansowanych projektów można znaleźć tutaj.

W połowie listopada, Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał także do dofinansowania kolejne projekty z Działania 6.2 Aktywizacja Zawodowa. Dotacja na ten cel wyniosła prawie 100 mln zł! Uczestnicy będą mogli otrzymać wsparcie w powrocie na rynek pracy lub przekwalifikowaniu się. Listę przedsięwzięć można znaleźć tutaj.

To nie koniec! Wicemarszałek Wojciech Jankowiak podpisał w ostatnim czasie sześć umów o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 8.3.2 Kształcenie zawodowe dorosłych. Kwota dotacji to prawie 30 mln zł. Przeznaczona jest dla przedsięwzięć, które wspierają kształcenie zawodowe osób dorosłych – aktywnych zawodowo i bezrobotnych, w szczególności w wieku 25-64 lata, które zgłaszają potrzebę podniesienia kwalifikacji. Wśród realizatorów znalazły się: Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Regionalnego S.A w Koninie, MDDP S.A. Akademia Biznesu Spółka Komandytowa, SEKA S.A., DGA S.A. oraz Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Więcej szczegółów o dofinansowaniu kursów zawodowych dla dorosłych w drugiej części magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 53).

Dominik Wójcik

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska