Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia uśmiechniętą, młodą kobietę, która przy pomocy fizjoterapeutki, korzysta z nowoczesnego urządzenia. Pacjentka stoi na specjalnym steperze, a za pomocą uprzęży jest przyczepiona do ramy, nad urządzeniem. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Poznański szpital to jedyne miejsce w Polsce posiadające tak szeroki wachlarz urządzeń wykorzystujących wirtualną rzeczywistość (fot. archiwum beneficjenta).

Nowoczesne centrum rehabilitacji otwarte!

Wsparcie unijne pozwoliło na utworzenie jedynego miejsca w Polsce posiadającego, tak szeroki wachlarz urządzeń rehabilitacyjnych, wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. To nowoczesne Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji.

Fotografia przedstawia młodą dziewczynę, która ćwiczy za pomocą specjalnego egzoszkieletu i chodzika. Pomaga jej fizjoterapeutka, która asekuruje ją, stojąc z tyłu. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. 7 stycznia 2020 roku przejdzie do historii Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Powód? Tego dnia uroczyście otwarto Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. To najnowocześniejszy ośrodek w kraju, który powstał dzięki realizacji przez Szpital innowacyjnego projektu unijnego „Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim”, który otrzymał ponad 16 mln zł dofinansowania w ramach WRPO 2014+.

Centrum zostało zaprojektowane tak, aby spełniało wszystkie wymogi wobec osób z niepełnosprawnościami. Jest ono wyposażone w windę, podjazdy oraz funkcjonalne szatnie i toalety. W Centrum znajduje się nowoczesna sala rehabilitacyjna z wydzieloną częścią do kinezyterapii, pokój badań klinicznych, pokój lekarzy, pokój pedagogów i psychologów, „kącik” w którym, pacjenci mogą odpocząć i się zrelaksować oraz rejestracja i pokój administracyjny. Wnętrza są przyjazne dla małych pacjentów, co również wpływa na efektywność procesu rehabilitacji.

Fotografia przedstawia moment przecięcia wstęgi, w czasie otwarcia Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. W pomieszczeniu zgromadziło się kilkanaście osób – personelu i zaproszonych gości. Przecięcia dokonało czterech mężczyzn w garniturach. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Nowopowstałe Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji jest wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny. Jest to jedyne miejsce w Polsce posiadające tak szeroki wachlarz urządzeń tego typu, wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. W ślad za światowymi trendami i wiodącymi ośrodkami, stosowane będą nowoczesne metody w rehabilitacji zaburzeń chodu. W programie wykorzystywane są m.in.: kinezyterapia, ćwiczenia balansometryczne poprawiające równowagę i synergię ruchu, lokomat – pozwalający wytrenować prędkość, długość kroku oraz zakresy ruchu w stawach biodrowych i kolanowych. Są również bieżnie podwieszane, regulujące nacisk chodu, a także egzoszkielet do odtwarzania wzorca chodu.

W uroczystym otwarciu Centrum wzięli udział m. in. wicemarszałek Wojciech Jankowiak i Krzysztof Dzięcielak z KE.

Realizacja projektu rozpoczęła się w marcu 2019 r., od kwalifikacji uczestników, które będą prowadzone cyklicznie. Od czerwca br. Szpital organizuje turnusy rehabilitacyjne. Projekt będzie trwał trzy lata. Skorzysta z niego 900 dzieci i młodych z mózgowym porażeniem dziecięcym. O jednej z uczestniczek turnusów pisaliśmy już w e-magazynie „Nasz Region” nr 1/2019 – przeczytaj tekst.

MK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska