Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia z lotu ptaka przedstawia ruchliwe rondo w centrum miasta. Widoczne są samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, oraz miejskie zabudowania.

Fragment drogi, która zostanie rozbudowa dzięki wsparciu Funduszy Europejskich (fot. archiwum beneficjenta).

Kluczowa droga dla Kalisza

Umowa na rozbudowę ulic Nowy Świat i Częstochowskiej w ramach drogi wojewódzkiej nr 450 podpisana.

W Kaliszu przebudowany zostanie znaczący fragment ramy komunikacyjnej miasta. Chodzi o 2,5 km odcinek drogi, od Rogatki Wrocławskiej do skrzyżowania ulic Częstochowskiej i Kubusia Puchatka. To największa w ostatnich latach inwestycja drogowa w Kaliszu, której wartość oscyluje w granicach 35 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 27,3 mln zł. Umowę z wykonawcą drogi (konsorcjum trzech firm) podpisano na początku grudnia.

Rozbudowa drogi 450 to strategiczna inwestycja dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. O tym mówił obecny na uroczystości wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który podkreślał również rolę unijnego dofinansowania z puli będącej w dyspozycji zarządu województwa wielkopolskiego. To pozakonkursowy projekt realizowany w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kaliski-Ostrowskiej w ramach WRPO 2014+.

Co zmieni się dzięki tej inwestycji? Wybudowane zostaną nowe jezdnie, chodniki, miejsca postojowe, zatoki przystankowe i ścieżki rowerowe. Skrzyżowania ulic Nowy Świat, Legionów i Ułańskiej oraz Częstochowskiej i Budowlanych przebudowane zostaną na ronda turbinowe, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Inwestycja obejmuje również budowę odwodnienia i oświetlenia drogi. Ponadto, na skrzyżowaniu ulic Częstochowskiej i Kordeckiego pojawi się sygnalizacja świetlna akomodacyjna, czyli dostosowująca się do aktualnego natężenia ruchu.

Zakończyły się dwie ważne inwestycje drogowe w północnej Wielkopolsce. Więcej na ten temat w magazynie „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 10).

MARK

Promujemy naszych beneficjentów zmieniamywielkopolskie@umww.pl
Zestaw logotypów: Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Samorząd Województwa i Unia Europejska