Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia niewielki, biały samolot, stojący na kostce brukowej. Na ogonie ma oznaczenie SP-UTD. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Na lotnisku w Kąkolewie, Politechnika Poznańska będzie prowadziła badania dotyczące szeroko pojętego ruchu lotniczego (fot. archiwum beneficjenta).

Kosmiczne projekty politechniki

Innowacyjne myślenie, wizjonerskie projekty, badania i ciągłe parcie do przodu. To dzięki temu świat może się rozwijać. Odpowiadają za to m.in. naukowcy, których śmiałe pomysły coraz częściej przekładają się na rzeczywistość. Swoją cegiełkę dokłada do tego Politechnika Poznańska. Realizowane projekty mają m.in. usprawnić funkcjonowanie lotnisk czy działanie robotów kosmicznych.

Umowę na dofinansowanie czterech potężnych projektów badawczych podpisali 9 września w Poznaniu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski. Projekty, które mają implementować nowoczesne rozwiązania do gospodarki dotyczyć będą m.in. obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych, komunikacji satelitarnej, konstrukcji pojazdów planetarnych, ale także wykorzystania sztucznej inteligencji w analizie i modelowaniu danych medycznych. Łączna kwota dofinansowania w WRPO przekracza 19 mln zł!

Kąkolewskie lotnisko rośnie

Od 2019 roku areną projektu „Aerosfera. Lotnisko rzeczy” jest lotnisko Aeroklubu Poznańskiego w Kąkolewie, niedaleko Grodziska Wielkopolskiego. Chodzi m.in. o wyposażenie tego miejsca w infrastrukturę do realizacji prac badawczo-rozwojowych, na potrzeby transportu lotniczego, logistyki, monitorowania, nadzoru oraz neutralizacji zdarzeń niepożądanych i katastrof.

Fotografia wykonana z lotu ptaka przedstawia budowę hangaru na lotnisku. Konstrukcja powoli nabiera kształtów. Wokół widać maszyny budowlane. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

- Wykorzystanie lotniska jako laboratorium polowego warunków rzeczywistych jest najlepszym z możliwych rozwiązań dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, ponieważ dostarcza zasobów rzeczywistych technicznych i organizacyjnych dla testowania i weryfikacji produktów realizowanych prac - mówi Irena Lisowska, kierownik działu inwestycji Politechniki Poznańskiej. - Budowa hangaru zakończy się jeszcze w tym roku, natomiast zaplecze B+R będzie gotowe w przyszłym - mówi.

Z nowych rozwiązań skorzystają przedstawiciele wielu branż, na czele z szeroko pojętym sektorem lotnictwa, transportu i logistyki, przez technologie IT, na rolnictwie i budownictwie kończąc.

- Chcemy sięgnąć jeszcze dalej. Myślimy też o satelitach i robotach kosmicznych – zapowiadał dwa lata temu prof. Tomasz Łodygowski, ówczesny rektor uczelni.

Sięgają kosmosu

9 września, w Urzędzie Marszałkowskim, marszałek Marek Woźniak i rektor Teofil Jesionowski, podpisali cztery kolejne umowy na dofinansowania projektów. Trzy z nich wpisują się w program „Aerosfery” i faktycznie sięgają kosmosu...

Fotografia przedstawia prototyp pojazdu kosmicznego – niewielkiego, na czterech dużych kołach, z oznaczeniem „Husky A200” na burcie. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Projekt o nazwie „Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych (OTRK)”, skupi się na tworzeniu i testowaniu prototypów pojazdów planetarnych.

- Powstanie m.in. nowoczesna hala testowa umożliwiająca stworzenie warunków zbliżonych do tych, panujących w kosmosie, celem badania prototypów pojazdów. Ponadto powstaną laboratoria środowiskowe – klimatyczne, wyposażone w komorę termiczną do niskich temperatur, mikrograwitacji oraz Centrum Kontroli Misji, w którym naukowcy będą zarządzać badaniami – wylicza Irena Lisowska.

Drugie przedsięwzięcie - „Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS)”, pozwoli stworzyć zaawansowane algorytmy do zarządzania aparaturą obserwacyjną.

- Opracujemy roboty pozycjonujące, zapewniające bardzo wysoką precyzję pomiarów dynamicznych zjawisk zachodzących w przestrzeni kosmicznej. Rozwiązania te będą wykorzystywane w aparaturze obserwacyjnej stosowanej w śledzeniu obiektów krążących na niskiej orbicie ziemskiej, np. śmieci kosmicznych – wyjaśnia Irena Lisowska. - Z naszych rozwiązań mogą skorzystać wszelkie instytucje i przedsiębiorstwa zajmujące się obserwacjami astronomicznymi, w tym Polska Agencja Kosmiczna czy Europejska Agencja Kosmiczna – dodaje.

Trzeci projekt, skupi się na komunikacji satelitarnej i gromadzeniu danych. „Aerokosmiczna transmisja danych (POLYITAN)” pozwoli bowiem na stworzenie konstrukcji toru nadawczo-odbiorczego komunikacji satelitarnej w pasmach powyżej 5GHz. Co to oznacza?

- Realizacja tego projektu zwiększy dostępność polskich rozwiązań dla systemów łączności ze sztucznymi satelitami Ziemi poruszającymi się po niskich orbitach wokół Ziemi. Projekt dotyczy prac badawczo-rozwojowych o kluczowym znaczeniu dla efektywności każdego zastosowania sztucznych satelitów, w szczególności realizujących misje obserwacji Ziemi oraz dla misji poza jej orbitą - wyjaśnia Irena Lisowska.

Pierwszych efektów można się spodziewać w 2023 roku.

Dla medycyny

Umowę podpisano również na projekt o nazwie „Sztuczna inteligencja w analizie i modelowaniu dużych zbiorów danych medycznych oraz w diagnostyce i terapeutyce medycznej”. Pozwoli on na wykonywanie doświadczeń związanych z wykorzystaniem SI w zakresie przetwarzania danych medycznych i informacji o środowisku, które wpływają na życie człowieka.

- Projekt będzie realizowany w murach Politechniki i, jak wszystkie nasze przedsięwzięcia, jest bardzo zaawansowany technologicznie – zapewnia Irena Lisowska. - Na nowych rozwiązaniach skorzystają zarówno placówki medyczne, jak i przedsiębiorstwa wykonujące prace dla tego sektora: instytucje badawcze, agencje rządowe i prywatne firmy – dodaje.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia, poprawi się proces diagnostyczny, leczniczy, ale i profilaktyka chorób. Zakupione zostaną zestawy serwerów obliczeniowych, urządzenia szerokopasmowej transmisji danych i macierze dyskowe. Ponadto, pozyskane zostaną licencje: na specjalistyczne oprogramowanie aplikacyjne budowy testowania i walidacji prototypów konstruktów sztucznej inteligencji oraz dostępowe, do banków danych obrazowania medycznego.

Więcej na temat niezwykłych projektów sięgających kosmosu dowiesz się z Magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 47)

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE