Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia plenerowe przedstawienie teatralne. Zdjęcie wykonane jest z perspektywy publiczności. Widzimy sporo osób oglądających spektakl, a także aktorów na niewielkiej scenie. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Przed gnieźnieńskim Starym Ratuszem odbył się interaktywny spektakl (fot. archiwum beneficjenta).

Weekend z Funduszami

Kolejna edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich za nami. Tegoroczne, odbyły się w weekend 17-19 września. Na mieszkańców miast i gmin czekała moc atrakcji, także w Wielkopolsce.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to jedynie część kampanii, prowadzonej przez Komisję Europejską, pod nazwą #Euinmyregion. Jej celem jest ukazanie różnorodności projektów realizowanych przy wsparciu unijnych dotacji. DOFE to również okazja do świetnej zabawy.

Tegoroczna edycja miała charakter hybrydowy – można było wybrać uczestnictwo w wydarzeniu plenerowym, a tych w całym kraju było ponad 300, lub on line. Wirtualne spacery, webinary, warsztaty, koncerty, ekspozycje, gry i zabawy – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bogatą ofertę przygotowali beneficjenci z Wielkopolski.

W stolicy regionu...

W naszym regionie odbyło się ponad 20 wydarzeń stacjonarnych. W Poznaniu mieszkańcy nie mogli narzekać na nudę. Każdy chętny, przez weekend mógł bezpłatnie zwiedzić zachodnie skrzydło Zamku Cesarskiego, jednego z najbardziej znanych zabytków stolicy Wielkopolski. Mieszkańcy i turyści chętnie kierowali się także w stronę Ostrowa Tumskiego. Uczestnicy, w towarzystwie archeologa, mieli okazję poznać historię kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo czy palatium Mieszka I. W sobotę można było zwiedzić Rezerwat Archeologiczny Genius Ioci. W niedzielę odbyła się także gra terenowa związana ciekawostkami o Ostrowie Tumskim w czasach średniowiecznych. Ciekawą propozycję przygotowali również pracownicy Biblioteki Raczyńskich. W sobotę, chętni mogli zwiedzić najstarszą bibliotekę publiczną w kraju, poznać jej historię oraz zapoznać się np. z urządzeniami, które pomagają osobom z niepełnosprawnością w czytaniu.

Fotografia przedstawia kobietę – przewodniczkę, która oprowadza zwiedzających po bibliotece. Prezentuje im księgę ułożoną na biurku. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

W okolicach Starego Zoo odbył się Targ Dobra, gdzie zaprezentowało się blisko 60 organizacji społecznych. Chętni wzięli udział w wykładach o tematyce zdrowotnej, konkursach związanych z Funduszami Europejskimi, pokazach fitness, warsztatach i koncertach.

Atrakcje przygotował również Polski Teatr Tańca, który od niedawna może cieszyć się nową siedzibą, powstałą przy unijnym wsparciu. Zobaczyć można było Małe Studio, Dziedziniec, galerię kostiumów, pomieszczenia techniczne i Duże Studio, czyli scenę, z różnych perspektyw – widowni, mostka dla obsługi technicznej oraz… przez okno, które w XIX wieku wychodziło na podwórze.

Także amatorzy motoryzacji i techniki, w czasie DOFE znaleźli coś dla siebie. Swoje drzwi bowiem, otworzyła dla nich Zajezdnia Franowo. Podczas niedzielnego pikniku można było przyjrzeć się z bliska nowoczesnym autobusom i tramwajom, ale też pojazdom ratownictwa technicznego. Udział w wydarzeniu wzięli również policjanci, którzy zaprezentowali swój sprzęt, m.in. radiowozy, oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie, wraz ze swoim najnowszym wozem.

…i całej Wielkopolsce

Ciekawych wydarzeń nie zabrakło także w innych miastach i gminach regionu. Czempiń zaprosił chętnych do podziwiania efektów rewitalizacji – Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia i Zielonego Rynku.

W Gnieźnie, uczestnicy DOFE poznali tajemnice Starego Ratusza, który odzyskał dawny blask przy unijnym wsparciu. Zorganizowano bowiem zwiedzanie obiektu w czasie którego chętni dowiedzieli się, jakie wydarzenia pamiętają mury gmachu i jak zmieniał się on przez lata. Na dziedzińcu przed ratuszem, odbył się natomiast interaktywny spektakl.

Nie zabrakło również tematów związanych z ekologią i ochroną środowiska. W swoje progi zaprosił Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa. Uczestnicy spacerowali po niedostępnych na co dzień zakamarkach obiektu, poznawali działanie maszyn i dowiedzieli się co dzieje się z odpadami, które trafiają w to miejsce.

DOFE w sieci

Ci, którzy woleli zostać w domu, również mieli okazję na zapoznanie się z efektami wdrażania unijnych projektów. Na stronie dniotwarte.eu, beneficjenci przygotowali materiały wideo promujące ich przedsięwzięcia. Można było, między innymi, zapoznać się z założeniami i efektami kampanii „Leszczyńska Eko-przesiadka”, zachęcającej do korzystania z transportu zbiorowego, „Zajezdni kultury”, ukazującej działalność Domu Kultury w Pleszewie, a także „zajrzeć” do żłobka w Rychwale – pierwszego takiego miejsca w gminie, które powstało przy wydatnym udziale Funduszy Europejskich.

DW

ZOBACZ TAKŻE