Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia obiekt dawnej gazowni po gruntownym remoncie, w którym teraz znajduje się Centrum Usług Społecznych. Widoczna jest żółta elewacja, przeplatana czerwoną cegłą. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Centrum powstało w budynku dawnej gazowni (fot. archiwum beneficjenta)

Dom za dom

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, zwykle nie jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb starzejących się rodziców i innych chorujących bliskich. Nie mamy wystarczającej ilości czasu, wiedzy i umiejętności. Na szczęście z pomocą przychodzą Centra Usług Społecznych. Jedno z nich działa w Krobi.

W Polsce opieka nad chorymi i osobami niesamodzielnymi spoczywa głównie na rodzinie i bliskich. Stąd tak trudno oszacować liczbę osób, które codziennie sprawują opiekę nad potrzebującymi. Wiadomo jednak, że jest ich co najmniej tyle samo, co osób niesamodzielnych. W całej Europie, zwraca się obecnie uwagę na konieczność wzmocnienia opiekunów rodzinnych, umożliwienie im połączenia pracy z opieką, a także na ich prawo dostępu do tzw. „opieki wytchnieniowej”. Jest to znacznie łatwiejsze, kiedy bliski przebywa przez kilka dni w tygodniu np. w Dziennym Domu Pomocy. Właśnie tego typu ośrodek działa w Krobi. To jednak tylko część oferowanego wsparcia.

Pomoc dopasowana do potrzeb

Krobskie Centrum Usług Społecznych powstało w budynku dawnej gazowni, który przez lata stał pusty i niszczał. Dzięki unijnej dotacji obiekt przeszedł gruntowny remont i został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zachowano jednak jego walory historyczne i architektoniczne. W zmodernizowanym budynku znajdują się między innymi mieszkania chronione, pomieszczenia klubu seniora, gabinety, sale i pracownie. Do dyspozycji podopiecznych jest także nowoczesny taras. Centrum rozpoczęło działalność w kwietniu br.

Fotografia przedstawia dziewczynkę, która bierze udział w warsztatach florystycznych. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

– Inwestycja pozwoliła rozszerzyć zakres usług społecznych skierowanych do mieszkańców – mówi Edyta Rokicka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krobi. – W nowym budynku działa między innymi Środowiskowy Dom Samopomocy, z którego wsparcia korzysta blisko 40 osób. Uczestnicy mogą brać udział w warsztatach plastycznych, ceramicznych, krawieckich, informatycznych czy muzycznych. Do dyspozycji podopiecznych jest też sala doświadczeń sensorycznych, pełniąca funkcję terapeutyczną i wypoczynkową – podkreśla.

Obserwowany od lat trend starzenia się społeczeństwa sprawia, że coraz pilniejsze staje się wdrażanie nowych usług społecznych dla seniorów.

– Zmiany, które zachodzą w naszym społeczeństwie, widoczne są również w naszym powiecie, dlatego postanowiliśmy przygotować odpowiednie wsparcie dla najstarszych mieszkańców. Powstał klub seniora dla piętnastu uczestników – mówi Edyta Rokicka. – Seniorzy biorą udział w wielu warsztatach rozwijających ich artystyczne pasje. Organizujemy też zajęcia rehabilitacyjne, wyjazdy do teatru, na basen i spotkania z ciekawymi ludźmi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się na przykład prelekcja przedstawicieli policji na temat bezpieczeństwa seniorów – dodaje.

Kompleksowe wsparcie

KCUS to również Dzienny Dom Pomocy, w którym dla najbardziej potrzebujących mieszkańców przygotowano usługi opiekuńcze. Dzięki unijnej dotacji uruchomiono również Centrum Wsparcia Opiekunów Faktycznych, oferujące między innymi specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania. Pojęcie opiekuna faktycznego jest prawnie uregulowane. Definicja „opiekuna faktycznego” została zawarta w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nią, to osoba sprawująca, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny opieki takiej wymaga.

– Zwiększenie dostępu do usług opiekuńczych sprawia, że opiekunowie faktyczni mogą być aktywni zawodowo, nie martwiąc się o najbliższych – podkreśla Edyta Rokicka. – Osoby niesamodzielne lub z niepełnosprawnościami nie czują się z kolei wykluczone społecznie, mają bowiem pewność, że nie zostają pozostawieni sami sobie – dodaje.

W budynku Centrum utworzono również mieszkania chronione i wspomagane (treningowe). Ta forma pomocy przeznaczona jest dla mieszkańców, którzy ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym życiu.

– Przez trzy lata realizacji projektu wsparciem obejmiemy łącznie 120 osób. Wszystkie usługi społeczne, które wprowadziliśmy, są odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby mieszkańców naszego powiatu – podkreśla kierownik M-GOPS w Krobi.

Projekt „Krobskie Centrum Usług Społecznych” realizowany jest w partnerstwie z powiatem gostyńskim i Spółdzielnią Socjalną Arka z Gostynia. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 4,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 1,6 mln zł. Centrum, przy wsparciu UE, działać będzie do 2023 r. Zainteresowani usługami placówki informacje o rekrutacji znaleźć mogą na stronie M-GOPS w Krobi.

Łukasz Karkoszka

ZOBACZ TAKŻE