Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia młodą kobietę w ochronnej przyłbicy, stojącą za biurkiem. Obok niej znajduje się plakat z informacją na temat projektu. Widać na nim napisy: Odważ się na zdrowie; Ty, dietetyk, psycholog, trener; Schudnij z nami korzystając z półrocznego, bezpłatnego programu. Przed biurkiem stoją dwie inne osoby, ledwo widoczne w kadrze. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Mieszkańcy zmagający się z nadwagą mogą skorzystać ze wsparcia w ramach unijnego programu „Odważ się na zdrowie” (fot archiwum beneficjenta)

Odważ się na zdrowie

Problem z nadwagą ma już dziś ponad połowa polskiego społeczeństwa. Mieszkańcy Wielkopolski mogą skorzystać ze wsparcia w ramach unijnego programu „Odważ się na zdrowie”. Rekrutacja trwa.

Wielkopolska znajduje się w niechlubnej czołówce kraju pod względem liczby osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Badania wskazują, że nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi między innymi do nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy czy problemów ze stawami. Aby pomóc mieszkańcom zrzucić zbędne kilogramy, Metropolia Poznań przystąpiła do realizacji bezpłatnego programu zdrowotnego „Odważ się na zdrowie - program metaboliczny dla mieszkańców Wielkopolski”.

– Aby zakwalifikować się do projektu należy spełnić kilka warunków – mówi Adam Górczewski ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań. – Program adresowany jest do osób mieszkających lub pracujących na terenie Poznania, powiatu poznańskiego lub gmin Szamotuły, Oborniki, Skoki, Śrem. Rekrutujemy uczestników w przedziale wiekowym od ukończenia 45. roku życia do 60. urodzin u kobiet i 65. u mężczyzn, u których nie została zdiagnozowana cukrzyca. Przy rekrutacji sprawdzamy również wskaźnik BMI, czyli indeks masy ciała, który powinien być w przedziale 25-35, co według Światowej Organizacji Zdrowia oznacza nadwagę lub lekką otyłość. Na stronie odwazsie.metropoliapoznan.pl prezentujemy wzór jego wyliczenia – podkreśla.

Fotografia przedstawia grupę osób stojących w kole, na zielonej łące, nad brzegiem rzeki, w słonecznej pogodzie. Wspólnie ćwiczą. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Zakwalifikowani do projektu objęci są wsparciem dietetyka, trenera i psychologa.

– Przez pół roku uczestnicy korzystają z cyklu zajęć fizycznych oraz konsultacji dietetycznych i psychologicznych - indywidualnych i webinarów. Nasi specjaliści starają się nie tylko zmienić nawyki żywieniowe, ale też uświadamiają uczestników, że przy ćwiczeniach ważniejsza jest regularność niż wysokie obciążenie – zaznacza Adam Górczewski.

Ze wsparcia projektu skorzystało już do tej pory ponad 700 osób. Blisko 150 uczestników zakończyło swoją przygodę z przedsięwzięciem, tracąc średnio 5,5 kg.

– Nie liczby jednak są najważniejsze, ale zmiana nawyków żywieniowych i podejścia do aktywności fizycznej. Tu sukcesów nie da się określić wymiernie, ale wzrost dobrego samopoczucia uczestników jest zauważalny. Ludzie dzielą się swoimi postępami i zdobywaną wiedzą o odżywianiu, ćwiczeniach i motywacji, nie tylko między sobą, ale też z bliskimi i znajomymi, co widać między innymi w social mediach. Stąd wiemy, że „Odważnych” jest więcej. Na tych, którzy chcą dołączyć, wciąż czeka około tysiąca miejsc. Nabór do programu prowadzimy do połowy 2022 roku – zachęca Adam Górczewski.

Program zdrowotny „Odważ się na zdrowie – program metaboliczny dla mieszkańców Wielkopolski” współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach projektu: " Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań". Stowarzyszenie Metropolia Poznań na jego realizację pozyskało ponad 4 mln zł dofinansowania z WRPO 2014-2020. Szczegółowe informacje o przedsięwzięciu wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na stronie: odwazsie.metropoliapoznan.pl.

ŁK

ZOBACZ TAKŻE