Fotografia przedstawia laborantkę, która bada pod mikroskopem zawartość fiolek. Zdjęcie pochodzi z Obrazy licencjonowane przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma.

WYWIAD: Czas zmian, czas fachowców

Kształcenie dualne, które ma przyczynić się do rozwoju polskiej innowacyjnej gospodarki, musi wychodzić poza przysłowiowy montaż – mówi dr inż. Maciej Szafrański, kierownik zadań Politechniki Poznańskiej w projekcie unijnym „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”.

Więcej
Fotografia przedstawia ucznia w szkolnej ławce. Młodzieniec pracuje z wykorzystaniem jakiegoś urządzenia. Zdjęcie pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

A teraz czas dla zawodowców

Jeszcze dwie dekady temu dyplom uczelni był gwarantem dobrej przyszłości i stanowił przepustkę do społecznego prestiżu i stabilnej sytuacji zawodowej. Dziś pracodawców o wiele bardziej interesują umiejętności i doświadczenie, czyli bycie fachowcem w swojej dziedzinie.

Więcej
Fotografia przedstawia wnętrze nowocześnie wyposażonej pracowni. Po lewej w rzędzie stoją maszyny. Widoczny jest mężczyzna, tłumaczący coś stojącemu obok uczniowi. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Takiej szkoły jeszcze nie było

Choć prawie każdy może, nie każdy musi iść na studia. Ci którzy wybierają szkoły branżowe kierują się pragmatycznym podejściem do życia. Idą tam, gdzie szybciej mogą osiągnąć zawodową i finansową niezależność.

Więcej
Fotografia przedstawia budynek dworca. Zdjęcie wykonano z peronu, z lewej strony widać kawałek torów kolejowych. Sam budynek jest ładnie odnowiony, zbudowany z cegły. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Stare miejsce – nowy świat

Nadanie nowych funkcji zaniedbanym miejscom, dzielnicom, budynkom czy kwartałom, wnosi powiew świeżości i nadzieję na zmiany. Z tego też powodu w Grodzisku Wielkopolskim dawny dworzec jest dziś...

Więcej
Fotografia przedstawia fasadę kościoła. Widoczna jest droga, po prawej otoczona kamiennym murem. Sam kościół jest w jasnym kolorze, ma dwie wieże. Autorem zdjęcia jest Piotr Skórnicki.

Sakralne perły

Wiele wielkopolskich świątyń to prawdziwe architektoniczne perły. Są nimi bez wątpienia Kościół klasztorny franciszkanów św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu oraz kościół św. Wawrzyńca w Gołańczy. Obie świątynie poddane...

Więcej
Fotografia przedstawia fragment budynku o białej elewacji. Obiekt na wprost ma trzy kondygnacje, po prawej – dwie. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Oszczędzając klimat, oszczędzasz pieniądze

Według szacunków ekspertów jeszcze przez dwie, a nawet trzy dekady nadal będziemy korzystać z obecnych zasobów budowlanych. Dotyczy to nie tylko domów czy bloków, w których mieszkamy.

Więcej