Niemal 1/4 z nas ukończyła 60. rok życia. Zmagamy się nie tylko z chorobami i ograniczeniami fizycznymi, ale również z samotnością czy koniecznością porzucenia dawnego stylu życia. Jeśli otrzymamy profesjonalne wsparcie, będziemy mogli dłużej zachować aktywność i zdrowie. W Zakrzewie zadanie to realizuje Klub Seniora.
Usługi społeczne, choć nie trafiają na pierwsze strony gazet, mają coraz większe znaczenie dla codzienności wielu Polaków, szczególnie dla seniorów. Decydują o jakości życia, większym lub mniejszym komforcie i możliwościach rozwoju, a także przyczyniają się do doskonalenia systemu opieki społecznej i sprawiają, że potrzebujący otrzymują pomoc w swoim środowisku lokalnym, co zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo opieki. Dużą rolę w tym procesie odgrywają Fundusze Europejskie. W Zakrzewie unijne środki wsparły m.in. działanie Klubu Seniora, który odwiedziliśmy w październiku nieprzypadkowo, gdyż ten miesiąc uznawany jest za miesiąc seniorów.
Pomoc dla samotnych
Zofia Zarzeczańska przez 45 lat była aktywna zawodowo. Kilka lat temu przeprowadziła się z Gdyni do Zakrzewa, by być bliżej rodziny.
– Pracowałam w spedycji. Do moich obowiązków należały przede wszystkim rozmowy z klientami. Po przejściu na emeryturę bardzo mi tego brakowało – opowiada. – Od siostry dowiedziałam się o tutejszym Klubie Seniora. Poza domowymi obowiązkami mam czas i chęć, by być jeszcze aktywną, angażować się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Chciałam efektywnie spożytkować energię, a nie tylko siedzieć w domu. W klubie dużo się dzieje. Mamy zajęcia manualne, florystyczne, organizowane są wyjazdy do kina czy teatru. Przede wszystkim jednak mamy okazję spotkać się z ludźmi. A to jest najważniejsze – przebywać w otoczeniu osób pozytywnie nastawionych do życia. Polecam każdemu – podkreśla.
W samych superlatywach o Klubie Seniora opowiada również Stanisław Justyna.
– Wiele lat pracowałem w administracji publicznej. Od ubiegłego roku jestem wdowcem – opowiada. – W domu doskwierała mi samotność i nuda. Nie chciałem tak żyć, dlatego zapisałem się do klubu. Tu na smutek i rozmyślanie nie ma czasu. Malujemy, ćwiczymy, gotujemy, jeździmy na wycieczki... Jesteśmy jak jedna wielka rodzina. Bez wahania mogę to miejsce nazwać moim drugim domem – mówi.
Wsparcie na miarę potrzeb
Pani Zofia i pan Stanisław są uczestnikami projektu „Razem dla mieszkańców Gminy Zakrzewo – utworzenie Klubu Seniora i wsparcie dla rodzin!” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakrzewie. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest Klub Seniora, adresowany do osób po 60. roku życia, nieaktywnych zawodowo.
– Klub powstał w odpowiedzi na potrzeby najstarszych członków naszej społeczności – mówi Beata Szudarska, Kierownik Klubu Senior+ w Zakrzewie. – Z chwilą przejścia na emeryturę wiele osób ma nadmiar wolnego czasu, ogrom energii oraz chęci na realizację marzeń i pasji, które zawsze były odkładane na później. Dlatego w klubie mogą się twórczo realizować. Poza tym seniorzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, chcą być zauważeni i docenieni. Staramy się więc, by było to miejsce, gdzie mogą nawiązać nowe znajomości. Dzięki temu łatwiej jest im zaakceptować proces starzenia się, a niekiedy nawet znacznie go opóźnić – zaznacza.
Seniorzy mogą liczyć na różnorodne formy terapii zajęciowej i treningi umiejętności społecznych.
– Podczas warsztatów manualnych i florystycznych tworzymy rękodzieła, układamy bukiety, malujemy obrazy, tworzymy wianki wielkanocne czy bożonarodzeniowe. Na zajęciach z dietetykiem uczymy seniorów, jak jeść zdrowo, a przy tym kolorowo i sezonowo – mówi Beata Szudarska. – Warsztaty z psychologiem pomagają naszym podopiecznym w życiu codziennym. Uczą się, jak panować nad emocjami i jak przepracowywać przeżyte traumy. Na zajęciach gimnastycznych z fizjoterapeutą uczestnicy dbają o zdrowe ciało, ćwiczą mięśnie, kręgosłup. Dodatkowo organizujemy zajęcia komputerowe oraz wyjazdy na basen, do teatru i kina. Wszystkie te aktywności mają pomóc zachować zdrowie i pogodę ducha. Z oferty klubu korzysta 10 osób – podkreśla.
Całkowita wartość projektu to ponad 360 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ok. 306 tys. Przedsięwzięcie jest realizowane od grudnia 2019 r. do końca listopada 2022 r.
Łukasz Karkoszka