Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia grupę seniorów, wraz z opiekunem, którzy siedzą przy zastawionym w różne dania, kwadratowym stole. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

Klub Seniora w Zakrzewie zapewnia najstarszym mieszkańcom profesjonalną opiekę i wsparcie (fot. archiwum beneficjenta)

Drugi dom w Zakrzewie

Niemal 1/4 z nas ukończyła 60. rok życia. Zmagamy się nie tylko z chorobami i ograniczeniami fizycznymi, ale również z samotnością czy koniecznością porzucenia dawnego stylu życia. Jeśli otrzymamy profesjonalne wsparcie, będziemy mogli dłużej zachować aktywność i zdrowie. W Zakrzewie zadanie to realizuje Klub Seniora.

Usługi społeczne, choć nie trafiają na pierwsze strony gazet, mają coraz większe znaczenie dla codzienności wielu Polaków, szczególnie dla seniorów. Decydują o jakości życia, większym lub mniejszym komforcie i możliwościach rozwoju, a także przyczyniają się do doskonalenia systemu opieki społecznej i sprawiają, że potrzebujący otrzymują pomoc w swoim środowisku lokalnym, co zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo opieki. Dużą rolę w tym procesie odgrywają Fundusze Europejskie. W Zakrzewie unijne środki wsparły m.in. działanie Klubu Seniora, który odwiedziliśmy w październiku nieprzypadkowo, gdyż ten miesiąc uznawany jest za miesiąc seniorów.

Pomoc dla samotnych

Zofia Zarzeczańska przez 45 lat była aktywna zawodowo. Kilka lat temu przeprowadziła się z Gdyni do Zakrzewa, by być bliżej rodziny.

Fotografia przedstawia siedmioro seniorów. Pięcioro siedzi przy stole, dwóch kolejnych stoi za nimi. Wszyscy prezentują wiązanki kwiatów wykonane podczas zajęć florystycznych. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

– Pracowałam w spedycji. Do moich obowiązków należały przede wszystkim rozmowy z klientami. Po przejściu na emeryturę bardzo mi tego brakowało – opowiada. – Od siostry dowiedziałam się o tutejszym Klubie Seniora. Poza domowymi obowiązkami mam czas i chęć, by być jeszcze aktywną, angażować się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Chciałam efektywnie spożytkować energię, a nie tylko siedzieć w domu. W klubie dużo się dzieje. Mamy zajęcia manualne, florystyczne, organizowane są wyjazdy do kina czy teatru. Przede wszystkim jednak mamy okazję spotkać się z ludźmi. A to jest najważniejsze – przebywać w otoczeniu osób pozytywnie nastawionych do życia. Polecam każdemu – podkreśla.

W samych superlatywach o Klubie Seniora opowiada również Stanisław Justyna.

– Wiele lat pracowałem w administracji publicznej. Od ubiegłego roku jestem wdowcem – opowiada. – W domu doskwierała mi samotność i nuda. Nie chciałem tak żyć, dlatego zapisałem się do klubu. Tu na smutek i rozmyślanie nie ma czasu. Malujemy, ćwiczymy, gotujemy, jeździmy na wycieczki... Jesteśmy jak jedna wielka rodzina. Bez wahania mogę to miejsce nazwać moim drugim domem – mówi.

Wsparcie na miarę potrzeb

Pani Zofia i pan Stanisław są uczestnikami projektu „Razem dla mieszkańców Gminy Zakrzewo – utworzenie Klubu Seniora i wsparcie dla rodzin!” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakrzewie. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest Klub Seniora, adresowany do osób po 60. roku życia, nieaktywnych zawodowo.

Fotografia, tak zwane, selfie, wykonane przez opiekuna grupy, przedstawia kilku seniorów siedzących przy zastawionym, kwadratowym stole. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. – Klub powstał w odpowiedzi na potrzeby najstarszych członków naszej społeczności – mówi Beata Szudarska, Kierownik Klubu Senior+ w Zakrzewie. – Z chwilą przejścia na emeryturę wiele osób ma nadmiar wolnego czasu, ogrom energii oraz chęci na realizację marzeń i pasji, które zawsze były odkładane na później. Dlatego w klubie mogą się twórczo realizować. Poza tym seniorzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, chcą być zauważeni i docenieni. Staramy się więc, by było to miejsce, gdzie mogą nawiązać nowe znajomości. Dzięki temu łatwiej jest im zaakceptować proces starzenia się, a niekiedy nawet znacznie go opóźnić – zaznacza.

Seniorzy mogą liczyć na różnorodne formy terapii zajęciowej i treningi umiejętności społecznych.

– Podczas warsztatów manualnych i florystycznych tworzymy rękodzieła, układamy bukiety, malujemy obrazy, tworzymy wianki wielkanocne czy bożonarodzeniowe. Na zajęciach z dietetykiem uczymy seniorów, jak jeść zdrowo, a przy tym kolorowo i sezonowo – mówi Beata Szudarska. – Warsztaty z psychologiem pomagają naszym podopiecznym w życiu codziennym. Uczą się, jak panować nad emocjami i jak przepracowywać przeżyte traumy. Na zajęciach gimnastycznych z fizjoterapeutą uczestnicy dbają o zdrowe ciało, ćwiczą mięśnie, kręgosłup. Dodatkowo organizujemy zajęcia komputerowe oraz wyjazdy na basen, do teatru i kina. Wszystkie te aktywności mają pomóc zachować zdrowie i pogodę ducha. Z oferty klubu korzysta 10 osób – podkreśla.

Całkowita wartość projektu to ponad 360 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ok. 306 tys. Przedsięwzięcie jest realizowane od grudnia 2019 r. do końca listopada 2022 r.

Łukasz Karkoszka

ZOBACZ TAKŻE