Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia nowoczesne studio wirtualnej rzeczywistości. Dwóch mężczyzn stoi na specjalnych okrągłych platformach, mają założone specjalne kamizelki, gogle, a w rękach trzymają joysticki – wszystko to przenosi ich ruchy do wirtualnej rzeczywistości. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

eN Studios to prawdziwy raj dla przedstawicieli branży kreatywnej (fot. archiwum beneficjenta)

Wirtualny świat, rzeczywisty zysk

Dostarczają wiedzy i rozwiązań. Umożliwiają stawienie czoła wyzwaniom współczesności i przyszłości. Poprawiają jakość życia. Gdy w Wielkopolsce pada pytanie o innowacje, wielu odpowiada – Collegium Da Vinci.

Unia Europejska jest największą na świecie fabryką wiedzy. To właśnie w krajach Wspólnoty powstaje niemal 1/3 światowej produkcji naukowej i technologicznej. Badania i innowacje znajdują się w samym centrum europejskich wysiłków na rzecz tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy, pobudzania wzrostu gospodarczego i inwestycji.

Swój wkład w tej dziedzinie ma również nasz region. Przykładem innowatora, który nie tylko tworzy nowoczesne rozwiązania, ale także wspiera innych wizjonerów, jest poznańskie Collegium Da Vinci. Właśnie tutaj studenci i młodzi przedsiębiorcy mają szansę na szybki rozwój i osiągnięcie sukcesu. Z końcem maja br. w Poznaniu, CDV uruchomiło prawdziwy raj dla przedstawicieli szeroko rozumianej branży kreatywnej – znajdujące się przy ulicy Głogowskiej 216 eN Studios.

Hollywood dla gier

Każdy z nas chce się realizować na swój sposób, według własnego pomysłu. Są branże, w których pewne schematy trzeba „wykuć” na pamięć. Są też takie, w których każdy nowo powstały projekt różni się od poprzedniego.

Fotografia przedstawia mężczyznę w studiu nagraniowym, siedzącego przy pulpicie z mnóstwem przełączników, suwaków i przycisków. Jest także mikrofon. W tle widoczna jest szyba, przez którą widać muzyków nagrywających dźwięki. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta.

- Uważamy, że rynek szeroko rozumianej kreatywnej produkcji ma duży potencjał i szansę na szybki rozwój w najbliższej przyszłości – mówi Jakub Mączka, dyrektor zarządzający eN Studios. - W tej części kraju, firmom brakowało tak nowoczesnego i dobrze wyposażonego studia, w którym mogłyby realizować swoje projekty z zakresu audio-video czy przy pomocy technik wirtualnej rzeczywistości. Postanowiliśmy wyjść im naprzeciw – dodaje.

Fotografię wykonano w studiu fotograficznym. Widać cztery pozujące osoby, trzy kobiety i mężczyznę, na białym tle, oraz fotografa. Widoczne jest też profesjonalne oświetlenie. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. Na ponad 4500 metrach kwadratowych powierzchni, powstało m.in. studio motion capture wyposażone w 36 kamer OptiTrack, pozwalających śledzić ruch i przenieść go do świata online. Profesjonalne studio dźwiękowe, jedno z największych w Polsce, umożliwia nagrywanie zespołów, solistów, lektorów, podcastów czy udźwiękowienia filmów oraz ich postprodukcję. Studio foto z cykloramą (zakrzywiona, biała ściana używana jako tło, która daje wrażenie braku perspektywy poza obiektem) i niezbędnym sprzętem umożliwia przeprowadzanie profesjonalnych sesji fotograficznych.

- Oferujemy nie tylko przestrzeń do pracy i możliwość wypożyczenia sprzętu. Naszych klientów wspieramy również merytorycznie, możemy też zrealizować dla nich zlecenia – mówi Jakub Mączka.

W nowoczesnych murach, miejsce dla siebie znalazły firmy z branży gamingowej, audio, foto i wideo, a także technologii kreacyjnych i interaktywnych. Dodatkowo, wiedzę i umiejętności zdobywają tu studenci z kierunków: informatyka, grafika, kreatywna produkcja wideo i Game development. Prowadzona jest tu także działalność naukowa, związana głównie z analizą ruchu obiektów. Pozyskane dane można wykorzystać w kinematografii, sporcie, medycynie czy przemyśle.

Świetlana przyszłość

Od niedawna, w eN Studios działa firma Knowla, projektująca interaktywne doświadczenia edukacyjne przygotowujące aplikacje dla szkół i przedszkoli, których zadaniem jest wsparcie nauczycieli w angażowaniu uczniów w naukę poprzez zabawę.

- Choć w studiu działamy od kilku tygodni, już widzimy korzyści z tego płynące. Elastyczność dostępu, nowoczesne zaplecze technologiczne i biurowe, wsparcie naukowe i merytoryczne – to daje nam ogromne możliwości rozwoju – mówi Michał Wypychowski, Business Development Director.

Swoje miejsce w nowoczesnych przestrzeniach znalazła też firma Growth Tube, która wspiera przedsiębiorców z sektora MŚP oraz nowe pomysły biznesowe.

- Projektujemy i wdrażamy play rozwoju oraz optymalizujemy działanie firm – mówi Marcin Milke, Specjalista ds. Rozwoju Biznesu. - W eN Studios cenimy przede wszystkim możliwość dostępu do konkretnych pomieszczeń. W najbliższej przyszłości rozpoczniemy realizację kursów i szkoleń. Nie ukrywam, że współpraca z tak znanym ośrodkiem naukowym jak Collegium Da Vinci, to dla nas również wyróżnienie i powód do dumy. W przyszłość patrzymy z optymizmem – przekonuje.

Całkowity koszt projektu „Rozwój potencjału Collegium Da Vinci do świadczenia specjalistycznych usług skierowanych do przedsiębiorstw poprzez utworzenie infrastruktury w obszarze technologii kreacyjnych” to kwota przekraczająca 25 mln zł, z czego unijne wsparcie w ramach WRPO 2014+ wyniosło ponad 17 mln zł.

Jesteś ciekaw co dzieje się w nowoczesnym eN Studios? Obejrzyj magazyn "Zmieniamy Wielkopolskę".

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE