Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia nowy pawilon muzeum. Budynek ma czystą, białą elewację i elementy przeszklone. Autorem zdjęcia jest J. Kordus.

Nowa siedziba Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, to miejsce wyjątkowe (fot. J. Kordus)

Dawne w parze z nowym

Na ten moment miłośnicy historii czekali długo. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - miejsce wyjątkowe na mapie dziedzictwa kulturowego kraju - doczekało się nowoczesnego pawilonu wystawienniczego. Inwestycja zrealizowana została przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Muzeum, aby pozostać atrakcyjne, musi nadążać za odbiorcami i rozwijać się wraz z nimi. Czasy, kiedy takie placówki prezentowały sztywne wystawy złożone wyłącznie z eksponatów, odchodzą do lamusa. Dziś króluje interaktywność. W tę stronę podąża Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W ostatnim czasie do użytku oddano nowoczesny budynek wystawienniczy. Powstał on dzięki dużej determinacji i zaangażowaniu Dyrektora placówki prof. Andrzeja Marka Wyrwy.

– To był nasz najważniejszy, a jednocześnie najtrudniejszy projekt do realizacji z uwagi na przestrzeń, która stanowi krajobraz chroniony – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Nowy budynek Muzeum dobrze wkomponował się w historyczne otoczenie i przypomniał, że właśnie tu - na Lednicy - możemy zobaczyć, jak wyglądała Polska Piastów. To miejsce skłania do spojrzenia w przeszłość.

Pomnik historii

Muzeum Początków Państwa Polskiego powołane zostało do życia w 1969 r. Od tego czasu wiele zmieniło się w podejściu do udostępniania ekspozycji muzealnych zwiedzającym.

Na zdjęciu z lotu ptaka widać muzeum w pełnej okazałości. W dolnej części fotografii widać akwen wodny, w górnej zabudowania miejscowości. Autorem zdjęcia jest M. Popek.

– Realizując inwestycję chcieliśmy dostosować nasze wystawy do wymagań i oczekiwań współczesnego odbiorcy – mówi prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, Dyrektor Muzeum. – Zależało nam, aby muzeum stało się, jak mówiono i pisano o przestrzeni Ostrowa Lednickiego od okresu przedmuzealnego, „Pomnikiem”, gdzie godnie będą ukazywane początki państwa i narodu, a najcenniejsze dziedzictwo kulturowe z początków naszej historycznej drogi będzie odpowiednio zabezpieczone – podkreśla.

Projekt ruszył w kwietniu 2019 roku, a prace budowlane trwały trzy lata. W tym czasie powstał nowoczesny obiekt z salami ekspozycyjnymi, konferencyjnymi, edukacyjnymi, pracowniami archeologicznymi i naukowymi. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Do tej pory prowadziliśmy zajęcia edukacyjne głównie w plenerze, dzięki pomieszczeniom w nowej siedzibie będziemy mogli wprowadzić zupełnie nową ofertę lekcji muzealnych – podkreśla Mariola Olejniczak, kierowniczka Działu Edukacji Muzealnej.

Ważną częścią placówki są magazyny, w których przechowywane są cenne zabytki archeologiczne.

– Przestrzenie magazynowe wyposażone zostały w specjalne systemy wentylacji i klimatyzacji precyzyjnej oraz specjalistyczne systemy regałów. Pracownicy mogą zapewnić w ten sposób optymalne warunki do przechowywania eksponatów – wspomina dr Andrzej Kowalczyk, kierownik oddziału Wczesnopiastowska Rezydencja na Ostrowie Lednickim.

Nowa jakość

Nowoczesny budynek został wkomponowany w historyczne otoczenie Lednickiego Parku Krajobrazowego. Obiekt posiada przestrzenny taras, z widokiem na Jezioro Lednickie z wyspą, gdzie być może Mieszko I przyjął chrzest. Do dziś podziwiać można tam relikty budowli pałacowo-sakralnej. Wokół gmachu powstały drogi pożarowe, chodniki. Przeprowadzono też nasadzenia drzew. Atrakcją jest dąb, będący genetyczną kopią słynnego dębu Chrobrego. Jego materiał genetyczny ukształtował się ok. 1200 roku.

Fotografia przedstawia wystawę archeologiczną. W białych ścianach przygotowane są przeszklone gabloty, w których umieszczono eksponaty. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. – W nowych pomieszczeniach wystawienniczych udostępniliśmy ekspozycję czasową „Sześć-ścian przeszłości. Skarbiec Ostrowa Lednickiego” – mówi Joanna Wieczorek z Sekcji Promocji i Informacji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. – Pokazujemy na niej jedne z naszych najcenniejszych zabytków. Eksponowane przedmioty pochodzą z badań archeologicznych przeprowadzonych na cmentarzyskach, osadach, grodziskach i w otulinie jeziora. Dodatkowo prezentujemy obrazy Tadeusza Sobkowiaka „Arka No Ego. Ślady przeszłości”. Płótna zabierają widzów w świat mitów, podań i legend sięgających zarania dziejów, ich współczesnych interpretacji i uniwersalnych wartości humanistycznych kształtujących nasze człowieczeństwo – dodaje.

Muzeum na Lednicy zakończyło już tegoroczny sezon. Dla zwiedzających otworzy się ponownie w kwietniu 2023 r.

Całkowita wartość projektu „Dziedzictwo Pierwszych Piastów - rozbudowa infrastruktury magazynowo-konserwatorsko-wystawienniczej Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy” to ponad 28 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniosło ok. 12,9 mln zł.

Jak, dzięki Funduszom Europejskim, zmieniło się Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy? Zobacz, oglądając magazyn „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 96)

Łukasz Karkoszka

ZOBACZ TAKŻE