Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Na zdjęciu widzimy dzieci siedzące wzdłuż podłużnego stołu, malujące na drewnie. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta.

Centrum Edukacji i Promocji Drewna jest otwarte dla wszystkich chętnych (fot. archiwum beneficjenta)

O drewnie w Babkach

Unia Europejska stale podkreśla rolę edukacji we wprowadzaniu zmian mających na celu poprawę sytuacji klimatycznej. Dobry przykład daje Nadleśnictwo Babki, pod Poznaniem, które przy wsparciu FE stworzyło nowoczesne Centrum Edukacji i Promocji Drewna. Na takie i podobne działania, już teraz można składać wnioski, w ramach nowego programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Nabór w konkursie potrwa do 16 czerwca.

Na łamach magazynu „Nasz Region” wielokrotnie przedstawialiśmy projekty, których celem było zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej ekologii i ochrony przyrody. Wielkopolscy beneficjenci zrealizowali dziesiątki przedsięwzięć, w których namawiali do oszczędzania surowców, segregowania odpadów, korzystania z ekologicznych środków transportu czy wymiany domowych źródeł ciepła. Wśród ciekawych projektów znalazł się też ten, zrealizowany przez Nadleśnictwo Babki, którego celem było pokazanie jak ważne jest prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej i edukacja w tym zakresie.

- Staramy się uświadamiać, jak duże znaczenie w życiu ludzi mają drzewa i lasy – przekonuje Ireneusz Niemiec, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Babki. - Pokazujemy więc, jak ważne jest racjonalne korzystanie z zasobów leśnych – w sposób przemyślany i planowy, bez szkody dla ekosystemów. Przekonujemy również, że wraz z próbą odejścia od tworzyw sztucznych zapotrzebowanie na drewno i jego pochodne stale się zwiększa. Pokazujemy też pozytywne aspekty wymiany pokoleniowej lasu, takie jak poprawa bioróżnorodności czy wiązanie CO2 z atmosfery w przyrastających drzewach. To bardzo ważne dla klimatu i ludzi na świecie. Dlatego zapewnienie trwałości lasów dla naszych dzieci i wnuków jest kluczowe – dodaje.

Nadleśnictwo Babki, kontynuując swoją edukacyjną misję, zdecydowało się na dużą inwestycję. Przy wsparciu środków unijnych stworzyło Centrum Edukacji i Promocji Drewna.

Centrum, jakiego nie było

W okolicach Poznania brakuje instytucji prowadzących edukację ekologiczną, także na temat gospodarki leśnej. Istnieje co prawda ośrodek Łysy Młyn czy podobny, na Dziewiczej Górze, jedak to wciąż za mało. Liczba odbywających się tam warsztatów i zajęć oraz popularność jaką się cieszą dowodzi, że istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu działalność.

Fotografia przedstawia grupę dzieci w trakcie zajęć przy podłużnym stole. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. - Dlatego również na południe od stolicy województwa postanowiliśmy stworzyć dla mieszkańców miejsce, w którym możemy realizować zadania z zakresu edukacji ekologicznej – mówi Ireneusz Niemiec. - Dzięki inicjatywie nadleśniczego Roberta Okińczyca oraz wsparciu Funduszy Europejskich, projekt nabrał realnych kształtów i dziś możemy cieszyć się imponującym Centrum Edukacji i Promocji Drewna – dodaje.

Wybudowany z drewna budynek centrum jest samowystarczalny energetycznie. Wykorzystano tu ekologiczne rozwiązania, m.in. panele fotowoltaiczne, pompę ciepła czy rekuperację.

- Budowa była trudnym przedsięwzięciem. Prace zbiegły się w czasie z okresem pandemii, a później wojną w Ukrainie. Udało się jednak terminowo ukończyć roboty – mówi rzecznik.

Dla uczniów i dorosłych

Sala ekspozycyjna Centrum została wyposażona w zestaw urządzeń do mappingu, opartego na działaniu trzech rzutników multimedialnych i makiety lasu.

- W tym dynamicznym przekazie odwiedzający dowiadują się jak wygląda cykl życia lasu, jaką rolę pełni w nim leśnik. Pokazujemy jego pracę od posadzenia drzewa, aż do wykorzystania surowca, jakim jest drewno – opowiada Ireneusz Niemiec. - W sali znajdują się także dwa kioski multimedialne, dzięki którym odwiedzający Centrum mogą utrwalić wiedzę – dodaje.

Centrum i wszystkie pomoce dydaktyczne, które się w nim znajdują, są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym słabo widzących. Mile widziani są więc tutaj wszyscy goście, niezależnie od wieku.

- Nasze działania mają edukować i pokazywać jak ważny jest las w życiu każdego z nas oraz wyjaśniać, że prowadzenie prac gospodarczych, czasem związanych z usuwaniem drzew, jest bardzo ważne. Nie chodzi tylko o pozyskanie surowca, ale przede wszystkim o wymianę pokoleniową lasu, co pozytywnie wpływa na cały ekosystem. Tłumaczymy, wyjaśniamy i przełamujemy stereotypy. Od początku roku odwiedziło nas już przeszło 600 osób – mówi Ireneusz Niemiec.

Zdjęcie ukazuje trójkę dzieci przy tablicy informacyjnej o nazwie „Jakie to drzewo?”. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta.

Centrum czynne jest w czasie pracy Nadleśnictwa Babki – od poniedziałku do piątku, w godzinach 7-15.

Całkowity koszt projektu „Budowa „Centrum Edukacji i Promocji Drewna” wraz z wyposażeniem” to kwota ponad 1,7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach WRPO 2014-2020 wyniosło przeszło 1,2 mln zł.

Nieustanne wsparcie

W najbliższych latach FE nadal będą wspierać projekty proekologiczne, także te zakładające edukację. W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, Unia Europejska, dla wszystkich państw Wspólnoty, przeznaczy na ten cel ponad 350 mld euro!

W programie Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 na działania z zakresu Zielonej Wielkopolski zarezerwowano 331 mln euro. Wsparcie obejmuje dwa główne zakresy interwencji – ochronę środowiska i energetykę. Konkurs w ramach Działania 2.10 Ochrona i zachowanie przyrody wraz z rozwojem zielonej infrastruktury oraz ograniczeniem zanieczyszczeń ruszył 4 maja, zakończy się zaś 16 czerwca. Pieniądze można pozyskać m.in. na projekty związane z działalnością informacyjno-edukacyjną w zakresie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, w tym np. prowadzenie warsztatów, szkoleń czy zajęć praktycznych. Więcej informacji nt. naboru można znaleźć tutaj.

O szczegółach konkursu przeczytasz także w artykule „Ochrona zaczyna się od wiedzy”, opublikowanym w Głosie Wielkopolski.

Dominik Wójcik

ZOBACZ TAKŻE