Eksperci są zgodni: rola szkoleń nadal będzie rosła. Dla pracowników to droga do awansu i samorozwoju, a dla świadomych menedżerów – środek służący zwiększeniu konkurencyjności w biznesie. W Wielkopolsce w podnoszeniu kwalifikacji pomagają szkolenia dostępne w Bazie Usług Rozwojowych, finansowane z Funduszy Europejskich.
Dzisiejszy rynek pracy jest dynamiczny i wymagający, czasem nieprzewidywalny. Część zawodów odchodzi do lamusa, inne się zmieniają. Galopująca rewolucja technologiczna, cyfryzacja i automatyzacja procesów także wymuszają zmiany. Biorąc udział w szkoleniach zdobywamy nowe umiejętności, rozwijamy się i dajemy sobie szanse na satysfakcjonujące zawodowe życie. Przedsiębiorcy i pracownicy, którzy chcą podnieść kompetencje zawodowe, korzystać mogą ze szkoleń dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych (BUR), która w nowym programie Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 nabierze jeszcze większego znaczenia.
Profesjonalne wsparcie
W BUR na przedsiębiorców i pracowników czekają tysiące ofert. Wśród nich szkolenia, studia podyplomowe, e-learning, kursy zawodowe, doradztwo, coaching, mentoring. W pewnym uproszczeniu, działanie BUR można przyrównać do dużego portalu zakupowego – z tym, że tutaj oferowane są po prostu szkolenia. Baza to panaceum na zwiększenie przewagi konkurencyjnej firm, przy niewielkim zaangażowaniu własnych nakładów finansowych.
– Baza pozwala w prosty i szybki sposób znaleźć usługi rozwojowe, odpowiadające na potrzeby użytkowników – zaznacza Przemysław Sobkowiak, kierownik Oddziału dla Osi Priorytetowej 6 Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – BUR to nie tylko oferta gotowych szkoleń, ale także możliwość zamówienia „usługi szytej na miarę”, czyli takiej, która odpowiada w sposób bezpośredni na potrzeby zainteresowanych. Dzięki usługom oferowanym w Bazie użytkownik ma szansę zdobyć nowe kwalifikacje i zmienić kierunek kariery. Dużym plusem jest także poziom dofinansowania, jakie przedsiębiorca otrzymuje od Operatorów regionalnych w trakcie udziału w projekcie na pokrycie wybranych szkoleń – podkreśla.
Wszystkie usługi szkoleniowe, które znajdują się w Bazie, realizują zweryfikowane firmy, instytucje szkoleniowe i doradcze, dysponujące odpowiednimi certyfikatami jakości. Zgodnie z regulaminem o wpis BUR mogą ubiegać się jedynie podmioty, które posiadają odpowiedni potencjał techniczny, ekonomiczny, kadrowy oraz przestrzegają w prowadzonej działalności zasad etyki zawodowej. Istotne jest również zapewnienie należytej jakości świadczenia usług.