Działanie 6.5. Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych
Nabór: RPWP.06.05.00-IZ-00-30-002/16 ( od 2016-06-20 do 2016-07-05 )

Wnioskodawca (Operator regionalny) aplikując o dofinansowanie w ramach planowanego konkursu PSF zobowiązany jest spełnić kryterium dostępu dotyczące minimalnej wielkości grupy docelowej. Jednocześnie minimalna wielkość grupy docelowej w ramach projektu realizowanego w subregionie poznańskim wynosi 7 106 osób.

Operator regionalny nie ma obowiązku świadczenia usług rozwojowych. Przedsiębiorcy dokonują samodzielnego wyboru usług rozwojowych w ramach oferty dostępnej w Rejestrze Usług Rozwojowych dostępnym pod adresem internetowym https://www.inwestycjawkadry.info.pl/.

Wnioskodawca chcący ubiegać się o dofinansowanie w ramach planowanego konkursu PSF zobowiązany jest spełnić kryteria formalne i dostępu, zgodnie z Kryteriami wyboru projektów dla EFS stanowiący załącznik nr 3 do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego (SZOOP - Uszczegółowienie WRPO 2014+). Rejestr Usług Rozwojowych administrowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dopuszcza możliwość świadczenia usług rozwojowych przez Operatora regionalnego. W takim przypadku Operator regionalny jako podmiot świadczący usługi rozwojowe dodatkowo zobowiązany jest spełnić wymogi, o których mowa w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 24 maja 2011 r. w sprawie Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Pełnienie funkcji Operatora regionalnego przez podmiot świadczący usługi rozwojowe na rzecz przedsiębiorców i pracowników nie wyklucza możliwości rejestracji tego podmiotu w Rejestrze Usług Rozwojowych administrowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wybór usług rozwojowych w RUR stanowi autonomiczną decyzję przedsiębiorcy i jest on niezależny od zadań wykonywanych przez Beneficjenta (Operatora regionalnego) w ramach projektu podmiotowego finansowania usług rozwojowych. Jednakże, w takim przypadku Operator regionalny jako podmiot świadczący usługi rozwojowe oprócz kryteriów formalnych i dostępu określonych w załączniku nr 3 do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego (SZOOP - Uszczegółowienie WRPO 2014+) dodatkowo zobowiązany jest spełnić wymogi, o których mowa w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 24 maja 2011 r. w sprawie Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ponadto zgodnie z pkt 4.1.12 lit. d Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze przystosowania przedsiębiorców i pracowników do zmian na lata 2014-2020, usługi rozwojowe nie mogą być świadczone przez podmioty, z którym przedsiębiorstwo jest powiązane kapitałowo lub osobowo. IZ WRPO 2014+ zobowiązuje Beneficjenta (Operatora regionalnego) w celu zapewnienia pełnej przejrzystości udzielanego wsparcia do wprowadzenia pełnej rozdzielności administracyjnej i rachunkowej obu prowadzonych działalności, tj. działalności związanej ze świadczeniem usług rozwojowych na rzecz przedsiębiorców i pracowników oraz zarządzaniem projektu PSF na podstawie umowy o dofinansowanie projektu.

Karta usługi stanowiąca załącznik do Regulaminu RUR nie wprowadza ograniczenia geograficznego świadczenia usług rozwojowych przez podmioty świadczące usługi rozwojowe, w tym również przez Operatorów regionalnych. W związku z powyższym odbiorcami usług rozwojowych Operatora regionalnego z subregionu poznańskiego mogą być przedsiębiorcy spoza przedmiotowego subregionu. Podmiot świadczący usługi rozwojowe chcąc ograniczyć swoje działania do uczestników z danego obszaru terytorialnego powinien ująć odpowiednie zapisy w zakładce grupa docelowa lub  informacje dodatkowe w karcie usługi.

Koszty pośrednie rozliczane w ramach projektów dofinansowanych ze środków EFS rozliczane są wyłącznie z wykorzystaniem stawek ryczałtowych. Szczegółowe informacje zawiera pkt 8.4 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.

Wnioskodawca (Operator regionalny) aplikując o dofinansowanie w ramach planowanego konkursu PSF nie ma obowiązku świadczenia usług rozwojowych a tym samym mieć akredytacji w Rejestrze Usług Rozwojowych.

Zgodnie z Załącznikiem nr 3 Kryteria wyboru projektów dla poszczególnych osi priorytetowych, działań i poddziałań (EFS) do Szczegółowego  Opisu Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego (SZOOP - Uszczegółowienie WRPO 2014+) z dnia 24 marca 2016 r. w ramach przedmiotowego konkursu nie przewiduje się kryteriów premiujących.

Kryterium potencjału finansowego projektodawcy: „Roczny obrót projektodawcy jest równy lub wyższy od 2 000 000,00 PLN" dotyczy wyłącznie projektodawcy. Założona wymagana wysokość rocznego obrotu wynika z dokonanej przez IZ analizy możliwości finansowych potencjalnych projektodawców. Ponadto specyfika konkursu powiązana z długim okresem realizacji projektu wymusza na Instytucji Zarządzającej dokładną i szczegółową weryfikację możliwości finansowych projektodawcy, który pełnić ma rolę operatora Podmiotowego Systemy Finansowania. W związku z powyższym w przypadku realizacji projektu w partnerstwie obrót musi spełnić tylko wnioskodawca. Niemożliwe jest sumowanie łącznego obrotu Lidera i Partnera.