Masa pomysłów


Wysoka jakość i korzystna cena – ten przepis na gospodarczy sukces dawno przestał być wystarczający. W konkurencyjnej gospodarce liczy się ten, kto zawsze jest krok do przodu, czyli stawia na innowacje i nowoczesne technologie. W pozyskaniu środków na rozwój wielkopolskim przedsiębiorstwom pomaga Unia Europejska – z takiego wsparcia skorzystała między innymi firma Dinopol Sp. z o.o., wiodący producent opakowań z masy papierowej.

Pulpa papierowa – tak nazywa się surowiec , z którym my konsumenci mamy do czynienia niemal codziennie. To z niej zrobione są chociażby opakowania do jaj, tzw. wytłaczanki, dzięki którym możemy bezpiecznie przetransportować je ze sklepu do domu, bez obaw że po drodze zamienią się w jajecznicę. Z tej samej masy robi się m.in. i pojemniki na owoce i  podstawki na napoje, które np. kupujemy na wynos podczas podróży autem. Producentem takich opakowań – i wielu innych – jest właśnie wielkopolska firma Dinopol.

Z historią i z przyszłością

Przedsiębiorstwo Dinopol istnieje niemal ćwierć wieku – początkowo jego działalność związana była z handlem produktami spożywczymi. Po kilkunastu latach  – dzięki zdobytemu doświadczeniu – firma zajęła się produkcją opakowań z masy papierowej. Gruntowna wiedza o branży spożywczej i rozwój oparty o nowoczesne technologie uczyniły z tej wielkopolskiej firmy uznaną markę, liczącą się na rynku krajowym i zagranicznym. Dinopol Sp. z o.o. stawia na jakość i innowacje – to dzięki nim podbił rynek. Firma  produkuje głównie, ale nie tylko, na potrzeby rynku spożywczego. Sztandarowym produktem są wytłaczanki detaliczne i transportowe do jaj. Opakowania zapewniają doskonałą ochronę tego delikatnego towaru, a jednocześnie są nośnikiem informacji o produkcie i reklamy. Firma produkuje i sprzedaje także pojemniki na owoce, warzywa i grzyby, dzięki którym produkty te nie ulegają deformacji. Dinopol Sp. z o.o. wytwarza również opakowania dla gastronomii, wyroby medyczne, opakowania techniczne, czy opakowania na psie odchody. Przekrój produktów jest szeroki – firma może wyprodukować właściwie wszystko, o czym zamarzy klient. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki filozofii firmy – nastawionej na ciągły rozwój. Zarząd spółki kładzie duży nacisk na rozwój firmy inwestując w nowe technologie i park maszynowy oraz szkoląc kadrę kierowniczą, techniczną i pracownikówmówi  Monika Nowicka – Żmuda, wiceprezes firmy Dinopol Sp. z o.o.  Co roku realizowanych jest kilka nowych inwestycji – dodaje.


Dinopol Sp. z o.o. stawia na jakość i innowacje – to dzięki nim podbił rynek.
Firma  produkuje głównie, ale nie tylko, na potrzeby rynku spożywczego.
Sztandarowym produktem są wytłaczanki detaliczne i transportowe do jaj.

 

Zawsze krok do przodu

Dinopol Sp. z o.o. ma ugruntowaną pozycję na rynku, ale nie spoczywa na laurach. Proces inwestycyjny wciąż trwa – park maszynowy wciąż jest unowocześniany, rośnie gama produktów i zatrudnienie. Firma wykorzystuje każdą możliwość, by się rozwijać. I dlatego korzysta też z możliwości wsparcia, jakie polskim przedsiębiorstwom oferują unijne fundusze. To właśnie przy udziale Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ jest realizowana ostatnia, „gorąca” jeszcze inwestycja. Spółka dba, by jej produkty były coraz wyższej jakości. Tak też zrodził się pomysł technologicznego zintegrowania systemu odbarwiania surowca z produkcją opakowań z masy włóknistej i wdrożenie nowych i udoskonalonych produktów w zakładzie produkcyjnym w Raczycach. – Pomysł realizacji projektu powstał w oparciu o przeprowadzone prace badawcze, których wynik jednoznacznie wskazał, że surowiec w postaci masy papierowej wykorzystywany do produkcji opakowań często nie spełnia wymagań jakościowych oraz określonych norm krajowych i europejskich w odniesieniu do wyrobów gotowych –  mówi Monika Nowicka – Żmuda. Projekt zakładał zastosowanie innowacyjnych rozwiązań – zakup linii technologicznej ze zintegrowanym systemem odbarwiania surowca.

– Linia będzie wyposażona w następujące urządzenia w kolejności procesu produkcji: hydropulper, hydrocyklon do usuwania zanieczyszczeń ciężkich, sortownik wibracyjny, komorę flotacyjną, hydrocyklon i maszyna do formowania opakowań. Hydropulper będzie służył do odpowiedniego rozwłóknienia surowca i wydzielenia z rozwłóknionej masy włóknistej zanieczyszczeń o średnicy większej niż 8 mm. Hydropulper działający przy podwyższonym stężeniu zawiesiny masy celulozowej, umożliwi rozwłóknienie makulatury bez nadmiernego rozdrobnienia cząstek farby drukarskiej. Dotychczas rozwłóknianie makulatury odbywało się najczęściej w środowisku alkalicznym, natomiast teraz zakłada przeprowadzenie tego procesu w środowisku zbliżonym do obojętnego. Taka technologia rozwłókniania zapewni łagodne działanie na cząstki farby, bez ich nadmiernego rozdrobnienia i związania z włóknami, co umożliwia łatwiejsze ich oddzielenie w procesie flotacji i uzyskanie wyższego stopnia rozjaśnienia masy włóknistej ­– wyjaśnia Monika Nowicka – Żmuda.

Dinopol Sp. z o.o. posiada liczne „zielone” certyfikaty, ale z samej definicji jest proekologiczna – produkowane przez firmę wyroby pochodzą z odnawialnych źródeł surowców
Dinopol Sp. z o.o. posiada liczne „zielone” certyfikaty, ale z samej definicji jest proekologiczna – produkowane przez firmę wyroby pochodzą z odnawialnych źródeł surowców. Fot. Archiwum beneficjenta

 

Dla laika brzmi to jak po chińsku – i jest coś na rzeczy, bo linia technologiczna przypłynie do firmy wczesną jesienią właśnie z Chin. Ten skomplikowany proces technologiczny dla firmy oznacza jedno – korzyści. I to na wielu płaszczyznach. Znacząco poprawi się jakość wyrobów – poprzez  oczyszczenie surowca gotowy produkt będzie bielszy, gładszy, estetyczniejszy, wytrzymalszy.. Polepszy się ekonomika produkcji – poprzez poprawę płynności produkcji, skrócenie cyklu produkcyjnego, wzrost wydajności oraz niższe koszty produkcji. Nowa technologia umożliwi też projektowanie rozwiązań w oparciu o najnowsze trendy w technologii przerobu i uzdatniania makulatury. To wszystko przełoży się na wzrost konkurencyjności spółki w Polsce i na rynku zagranicznym. Inwestycja jest ogromna – co widać w liczbach. Planowana wartość projektu o 9 800 000 zł, z czego 45% to dofinasowanie z WRPO 2014+.

 

Nowa technologia umożliwi też projektowanie rozwiązań w oparciu
o najnowsze trendy w technologii przerobu i uzdatniania makulatury.

 

W przyjaźni ze środowiskiem

Dla firmy ważne są też korzyści pozafinansowe, związane z ochroną środowiska. Dinopol Sp. z o.o. posiada liczne „zielone” certyfikaty, ale z samej definicji jest proekologiczna – produkowane przez firmę wyroby pochodzą z odnawialnych źródeł surowców. To przeczytane przez nas gazety, czasopisma czy zużyta tektura. Masa papierowa jest czystym ekologicznie materiałem spełniającym wymagania wszelkich europejskich przepisów i rozporządzeń. Wszystkie opakowania z masy papierowej można powtórnie przetworzyć, kompostować lub spalić. Ten naturalny materiał łatwo ulega biodegradacji, a okres jego rozkładu jest liczony nie setkach czy tysiącach lat – jak w przypadku plastiku – a w miesiącach. Na proekologicznych rozwiązaniach opierają się także nowoczesne technologie, w które firma inwestuje – oszczędzają bowiem surowiec i energię. Tak jest także w przypadku zakupu nowej linii. – Zredukujemy proces suszenia przeprowadzany przez dostawców odbarwionego suchego surowca do naszej firmy oraz zmniejszy się ilość zanieczyszczeń w postaci makulatury, którą Dinopol  będzie mógł z powodzeniem pozyskać z obszaru Polski – podkreśla Monika Nowicka – Żmuda. Na tej inwestycji skorzystają więc wszyscy – firma, pracownicy i środowisko.


Monika Wierżyńska