Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Fotografia przedstawia występ śpiewaków, którzy stoją na dachu i w oknach niewysokiego budynku o białej elewacji, na której rozmieszczono zielone rośliny. Publiczność rozsiadła się na drewnianych krzesłach, na ziemi. Zdjęcie: Copyright: © European Union, 2021

Europejska Inicjatywa Miejska wspiera transformację miast (fot. Copyright: © European Union, 2021)

Europejskie wsparcie w transformacji miast

Trwa nabór wniosków w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (European Urban Initiative, EUI). Miasta powyżej 50 tys. mieszkańców, mogą ubiegać się o dofinansowania w wysokości nawet 5 mln euro na innowacyjne projekty przyczyniające się do ich transformacji.

Głównym zadaniem inicjatywy Komisji Europejskiej jest zapewnienie wsparcia i możliwości przetestowania innowacyjnych rozwiązań oraz nowego podejścia do wyzwań, które stoją przed samorządami lokalnymi.

Fotografia przedstawia śpiewaków stojących na dachu i w oknach na najwyższej kondygnacji, w budynku, na którego elewacji zaczepiono zielone rośliny. Zdjęcie: Copyright: © European Union, 2021 . - W czasach szybkiej urbanizacji, Europa coraz częściej stawia czoła poważnym wyzwaniom – począwszy od globalnego kryzysu zdrowotnego i wzrostu digitalizacji, po nierówności społeczne, zmiany demograficzne oraz degradację środowiska. Aby stawić im czoła, miasta muszą się przekształcić i dostosować, dążąc do rozwoju swojego innowacyjnego potencjału w granicach własnych kompetencji, finansowania i możliwości. Europejska Inicjatywa Miejska wspiera miasta każdej wielkości, poprzez budowanie potencjału i wiedzy oraz rozwój polityki i komunikacji w zakresie zrównoważonego rozwoju – czytamy na stronie EUI.

Europejska Inicjatywa Miejska wpisuje się w ideę Nowego Europejskiego Bauhausu, którego głównymi założeniami jest zrównoważony rozwój (od celów klimatycznych po obieg zamknięty, zerowy poziom emisji zanieczyszczeń oraz bioróżnorodność), funkcjonalność połączona z estetyką, jakością i stylem oraz włączenie społeczne (waloryzowanie różnorodności, zapewnienie wszystkim równości, dostępności oraz przystępności cenowej). Więcej na ten temat pisaliśmy w marcowym wydaniu naszego e-magazynu, w artykule „Bauhaus – mniej znaczy więcej”.

Inicjatywa finansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łączny budżet wynosi 50 mln euro. Co ważne, wdrożenie projektu, który otrzyma dotację, musi nastąpić w okresie nie dłuższym niż 3,5 roku. Zainteresowani udziałem w naborze mogą wziąć udział w seminariach lub indywidualnie spotkać się z przedstawicielami Komisji Europejskiej, w celu omówienia własnych koncepcji projektów i inicjatyw.

Wnioski można składać do 19 stycznia 2023 roku. Szczegóły i dokumenty aplikacyjne znajdują się na stronie inicjatywy.

DW

ZOBACZ TAKŻE