Jedna z naszych propozycji prowadzi do malowniczego Sierakowa… (fot. archiwum beneficjenta)
Wakacje szlakiem unijnych inwestycji
Wreszcie są! Długo wyczekiwane wakacje przywitały nas słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami. Fantastycznych miejsc idealnie nadających się do spędzenia wolnego czasu w regionie nie brakuje. Nasza redakcja przygotowała dla was propozycję wyprawy szlakiem unijnych inwestycji w Wielkopolsce.
Plan pozwoli nie tylko miło spędzić czas, ale też poznać kawałek historii naszego województwa. Jeśli jeszcze tego nie wiedzieliście, przekonacie się, jak duży wpływ na rozwój Wielkopolski mają Fundusze Europejskie.
Co Was czeka? Wizyta w rodzinnym mieście Stanisława Staszica, gdzie poznacie jego życie i działalność, „odpoczynek z kulturą” w zrewitalizowanym parku pełnym sztuki oraz… odwiedziny w nietypowym muzeum.
W odwiedzinach u Staszica
Nasza podróż zaczyna się w Pile. To właśnie w tym, dziś ponad 70-tysięcznym mieście na północy Wielkopolski, urodził się Stanisław Staszic. W 1951 roku władze miasta zorganizowały muzeum tego zasłużonego filozofa, publicysty, pisarza i działacza społecznego, pełniącego m.in. funkcje ministra Królestwa Polskiego.
Muzeum mieści się w dawnym domu Stasziców, który dziś jest obiektem zabytkowym.
Muzeum mieści się w dawnym domu Stasziców, który dziś jest obiektem zabytkowym.
- Nasza placówka gromadzi i opracowuje dobra kultury związane z tą wybitną postacią, a także prowadzi badania naukowe, działalność wystawienniczą i edukacyjną. Celem jest zachowanie spuścizny po Staszicu, upowszechnienie jego myśli i dzieł oraz popularyzacja postawy jako wzorca służby publicznej i ofiarności – mówi Joanna Rychlik-Łukasiewicz, dyrektor. - Muzeum mieści się w dawnym domu Stasziców, który dziś jest obiektem zabytkowym. Czas nie oszczędził obiektu. Coraz gorszy stan budynku, utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami czy potrzeba zwiększenia przestrzeni wystawienniczej zmusiły nas do przeprowadzenia niezbędnych prac – dodaje.
Te wykonano dzięki unijnemu dofinansowaniu. Wyremontowano m.in. schody wewnętrzne i zewnętrzne, wymieniono stolarkę okienną, zmodernizowano stropy i podłogi, naprawiono tynki wewnętrzne i odnowiono zewnętrze. Ponadto budynek przyłączono do miejskiej sieci cieplnej.
- Zapraszamy do odwiedzenia naszego pięknego muzeum. Można zobaczyć stałą ekspozycję „Stanisław Staszic – życie i działalność”, która przybliża dokonania tej niezwykłej postaci. Dzięki modernizacji, materiały prezentowane są za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych: monitorów dotykowych, interaktywnych mebli czy głośników kierunkowych. Przedstawiamy pierwodruki dzieł Staszica, grafiki, pisma urzędowe czy listy – wymienia dyrektor. - To oczywiście nie wszystko. Przy muzeum istnieje również „Galeria MS”, która prezentuje fotografie, malarstwo, rysunki czy grafiki różnych lokalnych artystów – dodaje.
Latem muzeum jest otwarte siedem dni w tygodniu, a wstęp i zwiedzanie z przewodnikiem są bezpłatne.
Odpoczynek z kulturą
Z Piły udajemy się do Chodzieży. Podróż zajmuje niecałe pół godziny autem. Można ją jednak również odbyć rowerem, co nie powinno trwać dłużej niż 90 minut. Na trasie nie brakuje bowiem infrastruktury rowerowej, w tym specjalnych ścieżek, biegnących na krawędzi lasów. Naszym celem jest… odpoczynek z kulturą. O co chodzi?
Aleja prowadzi z centrum do Chodzieskiego Domu Kultury, który już od ponad 50 lat organizuje najstarsze w Europie Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe „Cho-jazz”. Wzdłuż chodnika możemy podziwiać postumenty z instrumentami muzycznymi na szkle.
Aleja prowadzi z centrum do Chodzieskiego Domu Kultury, który już od ponad 50 lat organizuje najstarsze w Europie Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe „Cho-jazz”. Wzdłuż chodnika możemy podziwiać postumenty z instrumentami muzycznymi na szkle.