Nasz Region WRPO 2014+ E-MAGAZYN Zdjęcie z lotu ptaka przedstawia niewielki kościół z muru pruskiego, pokryty czerwoną dachówką, położony na brzegu rzeki. Fotografia pochodzi z archiwum beneficjenta.

Jedna z naszych propozycji prowadzi do malowniczego Sierakowa… (fot. archiwum beneficjenta)

Wakacje szlakiem unijnych inwestycji

Wreszcie są! Długo wyczekiwane wakacje przywitały nas słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami. Fantastycznych miejsc idealnie nadających się do spędzenia wolnego czasu w regionie nie brakuje. Nasza redakcja przygotowała dla was propozycję wyprawy szlakiem unijnych inwestycji w Wielkopolsce.

Plan pozwoli nie tylko miło spędzić czas, ale też poznać kawałek historii naszego województwa. Jeśli jeszcze tego nie wiedzieliście, przekonacie się, jak duży wpływ na rozwój Wielkopolski mają Fundusze Europejskie.

Co Was czeka? Wizyta w rodzinnym mieście Stanisława Staszica, gdzie poznacie jego życie i działalność, „odpoczynek z kulturą” w zrewitalizowanym parku pełnym sztuki oraz… odwiedziny w nietypowym muzeum.

W odwiedzinach u Staszica

Nasza podróż zaczyna się w Pile. To właśnie w tym, dziś ponad 70-tysięcznym mieście na północy Wielkopolski, urodził się Stanisław Staszic. W 1951 roku władze miasta zorganizowały muzeum tego zasłużonego filozofa, publicysty, pisarza i działacza społecznego, pełniącego m.in. funkcje ministra Królestwa Polskiego.

- Nasza placówka gromadzi i opracowuje dobra kultury związane z tą wybitną postacią, a także prowadzi badania naukowe, działalność wystawienniczą i edukacyjną. Celem jest zachowanie spuścizny po Staszicu, upowszechnienie jego myśli i dzieł oraz popularyzacja postawy jako wzorca służby publicznej i ofiarności – mówi Joanna Rychlik-Łukasiewicz, dyrektor. - Muzeum mieści się w dawnym domu Stasziców, który dziś jest obiektem zabytkowym. Czas nie oszczędził obiektu. Coraz gorszy stan budynku, utrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami czy potrzeba zwiększenia przestrzeni wystawienniczej zmusiły nas do przeprowadzenia niezbędnych prac – dodaje.

Te wykonano dzięki unijnemu dofinansowaniu. Wyremontowano m.in. schody wewnętrzne i zewnętrzne, wymieniono stolarkę okienną, zmodernizowano stropy i podłogi, naprawiono tynki wewnętrzne i odnowiono zewnętrze. Ponadto budynek przyłączono do miejskiej sieci cieplnej.

- Zapraszamy do odwiedzenia naszego pięknego muzeum. Można zobaczyć stałą ekspozycję „Stanisław Staszic – życie i działalność”, która przybliża dokonania tej niezwykłej postaci. Dzięki modernizacji, materiały prezentowane są za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych: monitorów dotykowych, interaktywnych mebli czy głośników kierunkowych. Przedstawiamy pierwodruki dzieł Staszica, grafiki, pisma urzędowe czy listy – wymienia dyrektor. - To oczywiście nie wszystko. Przy muzeum istnieje również „Galeria MS”, która prezentuje fotografie, malarstwo, rysunki czy grafiki różnych lokalnych artystów – dodaje.

Latem muzeum jest otwarte siedem dni w tygodniu, a wstęp i zwiedzanie z przewodnikiem są bezpłatne.

Odpoczynek z kulturą

Z Piły udajemy się do Chodzieży. Podróż zajmuje niecałe pół godziny autem. Można ją jednak również odbyć rowerem, co nie powinno trwać dłużej niż 90 minut. Na trasie nie brakuje bowiem infrastruktury rowerowej, w tym specjalnych ścieżek, biegnących na krawędzi lasów. Naszym celem jest… odpoczynek z kulturą. O co chodzi?

W 2021 roku zakończył się proces rewitalizacji miasta, który zakładał realizację kilku zadań. Wyremontowano m.in. przestrzeń przy ulicy Żeromskiego tworząc nowe chodniki, miejsca postojowe czy elementy małej architektury służące wypoczynkowi i rekreacji. Modernizacji poddano również budynek przy ul. Jagiellońskiej 5, gdzie stworzono Centrum Aktywnej Integracji i Rehabilitacji służące osobom z niepełnosprawnościami. Do użytku oddano również Park „Odpoczywaj z kulturą”, przy ulicy Dworcowej.

- Przeniesiono tam istniejący Lamus Tkacki (budynek gospodarczy służący do przechowywania materiałów – przyp. red.) - ostatni tego typu obiekt w Chodzieży, który stanowi jedną z ważniejszych atrakcji miasta – mówi Paulina Panek z Urzędu Miejskiego. - W parku stworzono na nowo ciągi piesze i fontannę. Wzdłuż ścieżek zamontowano ceramiczne elementy, które nawiązują do szlaku „Chodzieskiej porcelany” – wymienia.

Odwiedzając Chodzież nie można też zapomnieć o Alei Gwiazd Jazzu, która również powstała w ramach rewitalizacji.

- To swego rodzaju wizytówka naszego miasta. Aleja prowadzi z centrum do Chodzieskiego Domu Kultury, który już od ponad 50 lat organizuje najstarsze w Europie Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe „Cho-jazz”. Wzdłuż chodnika możemy podziwiać postumenty z instrumentami muzycznymi na szkle – mówi Paulina Panek.

To oczywiście nie wszystko, co w Chodzieży można robić! Miasteczko znajduje się w sercu pojezierza – popływamy tu kajakiem, motorówką czy żaglówką. Nie brakuje porośniętych gęstymi lasami wzgórz, wprost idealnych do pieszych wędrówek. No i porcelana, z której miasto słynie. Warto zajrzeć do Działu Historii i Tradycji Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zobaczymy wyjątkowe eksponaty z najstarszych zakładów ceramicznych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Był kościół, jest muzeum

Na koniec udajemy się dalej na południe – do niewielkiego Sierakowa pod Poznaniem. Gmina jest położona w malowniczej Krainie Stu Jezior. W samej miejscowości są 34 jeziora i rzeka Warta, która dzieli miasto na dwie części. Nie brakuje miejsc do rekreacji, kąpieli, pływania, jazdy na rowerze i spacerów.

Na pierwszym planie widoczna jest makieta ryby. W tle widać zaś budynek z muru pruskiego. Po lewej wyłania się fragment drewnianej altany. Zdjęcie pochodzi z archiwum beneficjenta. To co przyciąga uwagę, to dawny kościół ewangelicki z charakterystycznym murem pruskim, który mieści się w historycznym centrum miasta. Obiekt, który przez lata mocno podupadł, dzięki Funduszom Europejskim zyskał nowe życie. Dziś znajduje się tu siedziba biblioteki publicznej oraz Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód.

- Przez wiele lat Sieraków słynął z jedynej w Polsce szkoły edukującej w kierunku rybactwa śródlądowego na poziomie szkoły średniej – mówi Witold Maciołek, Burmistrz Gminy Sieraków. - Chcemy pokazywać nasze tradycje, ale i edukować najmłodszych. Tym bardziej, że zmiany klimatyczne i gospodarcze mocno wpływają na jakość wód śródlądowych w naszym otoczeniu – dodaje.

W tym niezwykłym miejscu prowadzone są liczne zajęcia i warsztaty dla najmłodszych. W przyszłości pojawią się również ciekawe wystawy, opowiadające o lokalnych tradycjach rybackich i bogactwie sierakowskich jezior, ale także historii samej świątyni.

To oczywiście tylko jedna z naszych propozycji. W przeszłości, w naszym e-magazynie przedstawialiśmy inne pomysły na wędrówkę szlakiem unijnych inwestycji. Możesz je znaleźć w artykułach "Niezwykła podróż z Unią w tle" oraz "Całą rodziną na szlaku WRPO". Koniecznie sprawdź i zaplanuj ciekawą wyprawę!

Dominik Wójcik