Latem czeka nas kolejna, potężna porcja europejskiego wsparcia. Sprawdźcie, na co będzie można pozyskać pieniądze.
Fundusze Europejskie od lat pomagają nam w społeczno-zawodowym rozwoju. Jednym z elementów wsparcia jest trwający do 30 czerwca konkurs z zakresu aktywnej integracji. Wnioski mogą składać samorządy i organizacje pozarządowe. Pieniądze można przeznaczyć na zadania, których celem jest integracja i aktywizacja społeczno-zawodowa, edukacyjna, zdrowotna i rekreacyjno-kulturalna osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Dotyczy to również osób z niepełnosprawnościami, obywateli państw trzecich i społeczności romskiej.
Kultura i społeczeństwo
Z kolei do 28 czerwca trwa konkurs wspierający rozwój infrastruktury społecznej. Na dotacje liczyć będą mogły projekty zakładające budowę, rozbudowę, remont czy adaptację budynków. Powinny w nich być realizowane usługi środowiskowe i dzienne (np. środowiskowe domy samopomocy, dzienne domy pomocy, kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, rodzinne domy pomocy, placówki wsparcia dziennego). Dotowane będą też przedsięwzięcia rozwijające usługi mieszkaniowe (treningowe, wspomagające) wpisujące się w proces deinstytucjonalizacji. W tym przypadku sfinansowany zostanie remont, przebudowa czy adaptacja lokalu, a także zakup niezbędnego wyposażenia. Nowością będzie wsparcie działań umożliwiających przekształcenie ośrodków wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności w zasoby mieszkaniowe. Cel ten można osiągnąć na przykład poprzez wykorzystanie innowacyjnego modelu „Najpierw mieszkanie” (ang. Housing First). Polega on na udostępnianiu indywidualnych, zintegrowanych ze wspólnotą mieszkań z zapewnieniem specjalistycznego i zindywidualizowanego wsparcia. O pieniądze mogą starać się m.in. centra aktywności lokalnej, samorządy, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej.
Unia stawia również mocno na kulturę i turystykę. Z programu regionalnego będzie można sfinansować m.in. modernizację obiektów dziedzictwa kulturowego oraz zwiększanie dostępności istniejącej infrastruktury do prowadzenia działalności kulturalnej (także poprzez nowe technologie). Dotacje pójdą również na tworzenie szlaków i produktów turystycznych, w tym na zwiększanie ich dostępności. Nabór potrwa do 27 września. Wnioski mogą składać m.in. samorządy, instytucje kultury i sportu, jednostki naukowe, uczelnie kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej oraz pozarządowe organizacje turystyczne.
Transformacja zasilona
Na spory zastrzyk finansowy liczyć mogą też podmioty planujące realizację „transformacyjnych” przedsięwzięć na terenie Wielkopolski Wschodniej. Dotyczy to miasta Konin oraz powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego.
Do 28 czerwca podmioty administracji publicznej i przedsiębiorstwa mogą zgłaszać projekty na inwestycje w zdekarbonizowany transport publiczny. Dotacje zostaną przeznaczone na budowę i rozbudowę ścieżek rowerowych. Będzie można także sfinansować zakup infrastruktury rowerowej, np. stojaków, wiat, stacji samoobsługowej naprawy rowerów czy kładek. Uzupełniająco dopuszczone zostaną m.in. działania informacyjno-promocyjne kształtujące świadomość ekologiczną mieszkańców.
Spore środki przeznaczone zostaną na budowę ekosystemu instytucji otoczenia biznesu oraz wsparcie publicznej infrastruktury B+R i cyfryzacji administracji publicznej. Pieniądze będzie można przeznaczyć na tworzenie i rozwój ekosystemu start-up’owego, m.in. w postaci hubów technologicznych i inkubatorów przedsiębiorczości, biur typu „co-working space” czy biur „wirtualnych”. Kto może starać się o dotacje? Przede wszystkim instytucje otoczenia biznesu oraz samorządy. Nabór trwa do 19 lipca.
Z kolei do 23 sierpnia trwa konkurs przybliżający Wielkopolskę Wschodnią do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Na dofinansowanie szansę mają przedsięwzięcia związane z kompleksową modernizacją energetyczną budynków sektora publicznego. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na ocieplenie obiektów, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne. Będą też środki na modernizację systemów grzewczych, montaż instalacji OZE, modernizację instalacji wewnętrznego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Uzupełniającym elementem projektów mogą być działania dotyczące efektywnego systemu kontroli i monitoringu powietrza czy zwiększające ekologiczną wiedzę mieszkańców.
Z e-poradnikiem po konkursach
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych naborów można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.
Ponieważ wiemy, że pozyskiwanie unijnych dotacji do łatwych nie należy, przygotowaliśmy dla Was specjalny „E-poradnik o programie Fundusze Europejskie dla Wielkopolski”. To nowe internetowe narzędzie przybliży Wam korzyści wynikające z korzystania z Funduszy Europejskich. Pozwoli też w łatwy i intuicyjny sposób znaleźć szczegółowe informacje o dofinansowaniach. Przewodnik krok po kroku przeprowadzi Was przez cały proces – od znalezienia odpowiedniego konkursu, przez złożenie wniosku, po realizację projektu i jego rozliczenie. To nieocenione narzędzie pomoże Wam w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferuje Unia Europejska. E-poradnik dostępny jest na stronie funduszeue.wielkopolskie.pl.
ŁK