Powrót kolei

Na tabor wydamy 490 mln zł. Kupujemy 10 dłuższych elfów 2 oraz 5-7 elfów przeznaczonych dla kolei aglomeracyjnej. Zamierzamy też kupić dwa składy spalinowe – przetarg jest rozstrzygnięty, czekamy na podpisanie umowy i dostarczenie ich jeszcze w tym roku – mówi Jerzy Kriger, dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Aktualności

Wsiąść do pociągu

10 elektrycznych niskopodłogowych pociągów Elf2 wjedzie na wielkopolskie tory na początku 2019 roku. Dofinansowanie modernizacji 5 sztuk zespołów trakcyjnych oraz zakup Elfów2 z Funduszy Europejskich wyniesie 210 mln zł.

Zdrowsza Wielkopolska

Zdrowia – tego Polacy, przy różnych okazjach, życzą sobie najczęściej. To jedna z najcenniejszych wartości dla człowieka. Nasze zdrowie zależy od wielu czynników – indywidualnych i społecznych. Te ostatnie kształtuje między innymi polityka zdrowotna, także na poziomie regionalnym. Zdrowsza Wielkopolska to również cel Samorządu Województwa, które od lat stawia na profilaktykę i promocję zdrowia.

Jak wykluwa się biznes

Instytucje otoczenia biznesu (IOB) z Wielkopolski właśnie otrzymują szansę na stworzenie startupom z regionu cieplarnianych warunków do rozwoju.

Dotacje na usługi rozwojowe

Małe i średnie przedsiębiorstwa z Wielkopolski mogą pozyskać pieniądze na doradztwo, szkolenia i inne usługi rozwojowe. Wsparcie pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i jest dystrybuowane przez pięciu operatorów.

Dla każdego

Szybkie Ślimaki, Zawsze w Biegu, Dzika Drużyna… Wiele zorganizowanych drużyn, grup pasjonatów biegu, zawodnicy indywidualni, w tym mamy z wózkami i… zapaleniec z ręką w gipsie – wszyscy stanęli na starcie biegu „zaBIEGaj o FUNdusze”, po raz drugi organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Szersza perspektywa


W obecnej perspektywie finansowej chodzi nie tylko o rozwój poszczególnych gmin czy powiatów, lecz coraz bardziej liczy się współpraca ponad granicami. Jej celem jest lepsze wykorzystanie potencjału i specjalizacji obszarów, które nie pokrywają się z tradycyjnym podziałem administracyjnym kraju. Pomagają w tym instrumenty polityki terytorialnej – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) oraz Obszary Strategicznej Interwencji (OSI).

Zacznij od nowa


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kole już od kilku lat realizuje projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Były szyte na miarę i bardzo trafione. Najnowszy kolski projekt „Z Troską…” został bardzo dobrze przyjęty przez lokalną społeczność.

Szpital marzeń


Największy nowy szpital pediatryczny w Polsce, a także w Europie Środkowej, powstaje w Poznaniu. Od 2021 roku na małych pacjentów z całej Wielkopolski czekać będzie tutaj 350 łóżek w jednoosobowych pokojach z łazienkami, najnowocześniejsza aparatura i lądowisko dla helikopterów.