Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Środki ochrony osobistej i płyn do dezynfekcji z magazynów w Poznaniu zostanie dostarczony do Wojewódzkich Szpitali Zespolonych w Kaliszu, Koninie i Lesznie, Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie, do Szpitala Specjalistycznego w Pile, Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii oraz SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

To kolejna transza wsparcia zapowiedzianego przez Marka Woźniaka, marszałka Województwa Wielkopolskiego w pierwszej fazie epidemii koronawirusa, głównie z myślą o pracownikach wielkopolskich placówek ochrony zdrowia. Tym razem środki ochrony osobistej to w szczególności: blisko 158 tys. masek FFP2, FFP3 oraz chirurgicznych, 7420 kombinezonów ochronnych oraz 62. tys. rękawiczek lateksowych.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia tego roku w ramach unijnej dostawy 500 tys. maseczek chirurgicznych i 80 tys. maseczek FFP2/N95 trafiło do szpitala zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, szpitali wojewódzkich w Poznaniu, Koninie, Kaliszu i Lesznie, a także do szpitala powiatowego w Pile. Placówki wojewódzkie otrzymały wtedy także 8 tys. przyłbic.

Zakup sprzętu jest finansowany z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014-2020).

***

Ale skala pomocy unijnej dla wielkopolskich szpitali jest znacznie większa. Przypomnijmy zatem, kilka najważniejszych kwot. W ramach przesunięć w WRPO na lata 2014-2020, wygospodarowano w pierwszej kolejności ponad 68 mln zł z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Społecznego na zakup odzieży ochronnej i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zakup sprzętu oraz 2,6 mln zł dla szpitala klinicznego w Poznaniu, m.in. na zakup testów dla personelu medycznego.  

To nie jest jedyna pomoc unijna dla ratowania zdrowia. Do wspomnianych ponad 70 mln zł Zarząd Województwa dołożył kolejne 14 mln zł na dofinansowanie m.in. szpitali klinicznych  w Poznaniu, które dziś – w czasach epidemii – odgrywają bardzo istotną rolę. Pieniądze unijne skierowano na zakup środków ochrony osobistej i niezbędnego sprzętu m.in. respiratorów, kardiomonitorów, pomp infuzyjnych, a także pokrycie dodatkowych kosztów personelu. Łatwo więc policzyć, że ze środków unijnych zabezpieczono na pomoc wielkopolskim szpitalom w walce z COVID-19 prawie 85 mln zł. 

Więcej informacji na ten temat w zakładce "Fundusze a koronawirus".

Pobierz jako PDF