Rozpoczyna się kolejny ważny projekt unijny, który będzie realizowany dla mieszkańców wschodniej Wielkopolski. Osoby z tego terenu będą mogły się uczyć na kierunkach, które w przyszłości dadzą im wykształcenie zgodne z aktualnymi trendami na rynku pracy.
Studia i kursy
Od lipca 2024 r. taki specjalny projekt edukacyjny, realizuje Akademia Nauk Stosowanych w Koninie. Jego oficjalna inauguracja odbyła się 1 października br.
- Jest on odpowiedzią na zmiany zachodzące w Koninie i okolicach w zakresie transformacji energetycznej, czyli przechodzenie od energetyki opartej na węglu i innych paliwach kopalnych do odnawialnych źródeł energii i technologii wodorowych – mówią jej twórcy.
Inicjatywa obejmuję zarówno studia, jak i kursy dokształcające, głownie na kierunkach z obszaru tzw. inteligentnych specjalizacji. Jak to wygląda w praktyce? W przypadku studiów I stopnia (licencjackich, inżynierskich) o profilu praktycznym do wyboru jest automatyka i robotyka oraz mechanika i budowa maszyn, a także logistyka uwzględniająca transport i spedycję, magazynowanie i obsługę rynku. Na studiach II stopnia można wybrać kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji w zakresie transportu i logistyki produkcji, przygotowania i organizacji produkcji.
Jest też oferta studiów podyplomowych. Można zdobyć wiedze na kierunkach związanych z budownictwem energooszczędnym i alternatywnymi źródłami energii, logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw. Z kolei na kursach i szkoleniach uzyskać wiedzę techniczną, m.in. w zakresie eksploatacji pojazdów elektrycznych i wodorowych, instalacji pomp ciepła i klimatyzacji, projektowania czy instalacji systemów fotowoltaicznych.
Dużo chętnych
Projekt potrwa do lipca 2029 r. Akademii Nauk Stosowanych w Koninie planuje wsparcie dla ponad 1,5 tys. osób - z czego ponad 400 osób na tradycyjnych studiach i ponad 1,1 tys. osób na formach kształcenia ustawicznego.
Odbędzie się kilka edycji poszczególnych studiów i kursów. Warto podkreślić, że rezultaty tegorocznej rekrutacji przerosły oczekiwania, w szczególności, jeśli chodzi o logistykę oraz zarządzanie i inżynierię produkcji. W tym roku akademickim aż 200 studentów podjęło naukę na kierunkach objętych projektem (tj. na 800 studiujących na konińskiej uczelni).
Na studentów będą także czekały dobrze doposażone laboratoria odnawialnych źródeł energii oraz inżynierii logistycznej, a także pracowni komputerowych. Zostanie tez zakupiony, np. samochód elektryczny wraz z car portem z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii.
***
To projekt o strategicznym znaczeniu dla programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski, (którego częścią jest FST). Jego wartość przekracza 12,2 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ponad 8,5 mln zł.
- Poprzez ten projekt włączymy się w działania wspierające zmianę kwalifikacji i dostosowanie kompetencji pracowników do nowych uwarunkowań rynku pracy. Będziemy promowali w Wielkopolsce Wschodniej gospodarkę zeroemisyjną, zasobooszczędną i cyfrową – podkreślają jej twórcy.