Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Logo Fundusze Europejskie - Program Regionalny

A konkretnie niewiele ponad 2 mld euro czyli o 0,5 mld mniej niż w poprzednich latach. Zmiany odczują beneficjenci bo zamiast 15% wkładu własnego, będą musieli pokryć 30%.
Inwestycje będą skupione wokół kilku osi: środowisko z naciskiem na zieloną energię, transport, społeczeństwo, gospodarka, edukacja, cyfryzacja usług publicznych, ale również będą projekty kulturalne czy rewitalizacyjne.

 

Wyzwania

Nowa perspektywa to nowe inwestycje, którym towarzyszyć będą nowe wyzwania zarówno dla regionu, jak i całej Unii Europejskiej. Wspólnota postawiła sobie ambitny cel doprowadzenia do neutralności klimatycznej realizując tzw. Zielony Ład. Dlatego znaczna pula środków będzie przekazanych na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, ale również z melioracją. Z rosnącym deficytem wody od lat zmaga się m.in. Wielkopolska, którą prześladują dotkliwe susze. Dzięki środkom z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 ma się to zmienić.

ZW_50_10

Tym bardziej, że oddzielnym źródłem finansowania jest Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Środki trafią do subregionu konińskiego, który znany jest z działalności górniczej. Mają one przekształcić ten region w neutralny klimatycznie, ale przede wszystkim zapewnić miejsca pracy dla mieszkańców, którzy dotychczas byli związani zawodowo z górnictwem. Powstaną nowe miejsca pracy, a pieniądze to także szansa na powstanie średnich i małych przedsiębiorstw.

 

Bliżej ludzi

Dużo będzie się dziać również w zakresie inwestycji społecznych. Mają one na celu aktywizację społeczeństwa na rynku pracy jak również jego integrację. Korzyści będą długofalowe, na kolejne kilkanaście lat. Społeczność ma być bardziej zżyta ze sobą, co oznacza bardziej skuteczną działalność na wielu płaszczyznach życia codziennego.

Trwają konsultacje projektu programu Fundusze Europejskiej dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Dokument jest dostępny na naszej stronie. Można do niego zgłaszać uwagi/podpowiedzi w nieprzekraczalnym terminie do 5 listopada br.

Więcej na temat projektu programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 oraz trwających konsultacjach w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 50). OBEJRZYJ FILM (nagranie z 4 pażdziernika br.)

baner Zmieniamy Wielkopolskę

Pobierz jako PDF